Lilou

Poradnik

Pierścionek zaręczynowy – jaki kamień wybrać? Znaczenie kamieni i konkretne propozycje

Jaki kamień do pierścionka zaręczynowego będzie najlepszym wyborem? To pytanie zadaje sobie niejeden przyszły narzeczony. Dostępna w sklepach biżuteria damska to obecnie ogromny rynek, pełen atrakcyjnych propozycji – co zdecydowanie nie ułatwia podjęcia decyzji. 

Intuicyjnym wyborem wydają się pierścionki złote z diamentami. Są piękne, ponadczasowe i niezmiennie eleganckie. Zdecydowanie nie są jednak jedynym słusznym wyborem, zwłaszcza, że tego rodzaju pierścionek zaręczynowy z kamieniem to zdecydowanie “półka premium” – co może wykraczać poza budżet wielu osób. Jakie inne opcje warto rozważyć? W Lilou wybraliśmy dla Ciebie kilka mniej typowych propozycji, które z pewnością zrobią na niej wrażenie! 

 

MicrosoftTeams-image (5).png

Pierścionek zaręczynowy z kamieniem – niepisana tradycja

Tak się utarło, że na zaręczyny najczęściej wybierane są pierścionki z kamieniami (przynajmniej jednym, niekiedy z kilkoma). Oczywiście nie jest to “wymóg” – pierścionek zaręczynowy w wersji minimalistycznej nie musi posiadać kamienia (popularnym wyborem są także np. pierścionki obrączkowe), jednak myśląc o tym wyjątkowym pierścionku większość kobiet wyobraża sobie właśnie pierścionek zaręczynowy z kamieniem: diamentem, rubinem, szafirem czy szmaragdem. Te bowiem kamienie w charakterystycznych kolorach są zazwyczaj najczęściej wybierane, jeśli chodzi o pierścionek zaręczynowy. Jaki kamień wybrać? Wiele zależy tu przede wszystkim od gustu i indywidualnych upodobań, ale także od budżetu oraz tego, co chcesz powiedzieć poprzez pierścionek. Każdy z kamieni ma bowiem inne przyjęte w kulturze znaczenia i skojarzenia, które warto wziąć pod uwagę. 

Jaki kamień do pierścionka zaręczynowego?

Jeśli zamierzasz kupić pierścionek zaręczynowy z kamieniem, warto przyjrzeć się zarówno najpopularniejszym, jak i mniej typowym opcjom. Do najczęściej wybieranych należy z pewnością diament, rubin. szafir oraz szmaragd – popularne kamienie szlachetne o wyrazistych kolorach. 

Pierścionek zaręczynowy z diamentem – elegancja w stylu deluxe

Ponoć Marylin Monroe zwykła mawiać, że diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety. Moda na pierścionki zaręczynowe z diamentem na swoje korzenie głęboko w historii – pierścionek ten został spopularyzowany w XX wieku jako “kamień miłości” – ze względu na dużą trwałość diamentów, o których mówi się, że są wieczne i nic nie jest w stanie ich uszkodzić (diament jest tak twardy, że zarysować go można jedynie… drugim diamentem). To właśnie cechy diamentów – trwałość i niezwykły blask, przyczyniły się do ich “kariery” w pierścionkach zaręczynowych. Któż bowiem nie chciałby, aby jego związek był właśnie taki – trwały i pełen blasku? 

Obecnie pierścionki z diamentem to nadal półka premium – z całą pewnością należą do najdroższych, jeśli chodzi o pierścionki zaręczynowe z kamieniem. W nieco bardziej budżetowej opcji “zamiennikiem” pierścionka z diamentem będzie ten z cyrkonem (cyrkonią) lub białym kwarcem, które prezentują się nie mniej stylowo (a są znacznie bardziej przystępne cenowo!). 

Pierścionek z białym kwarcem pozłacany (lilou.pl)

Pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem – znaczenie

Przyciągający uwagę pierścionek zaręczynowy? Zielony kamień to coś, co zdecydowanie wyróżnia się z tłumu. Jeśli chodzi pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem, znaczenie tego kamienia to przede wszystkim miłość, piękno, harmonia i kontakt z naturą, a także nadzieja i wierność. Nic w tym dziwnego, że pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem jest tak często wybierany jako pierścionek zaręczynowy. Innym, nieco mniej popularnym zielonym kamieniem, który doskonale sprawdzi się w pierścionku zaręczynowym jest malachit – pierścionki złote z malachitem przyciągają uwagę i prezentują się wyjątkowo stylowo. 

 

Pierścionek ze złota próby 585 z sercem z zielonego malachitu (lilou.pl)

Pierścionek zaręczynowy z szafirem – znaczenie

Szafir to kamień, który – za sprawą swojego koloru – kojarzy się z wodą i nocnym niebem. Ma bogatą historię i symbolikę, kojarzony jest nie tylko z miłością, ale także czystością, prawdą i lojalnością. Jeśli chodzi o pierścionek zaręczynowy z dużym kamieniem o barwie wody, mniej typowym, a nie mniej eleganckim wyborem będzie kryształ, który przywodzi na myśl skojarzenia z… krystalicznie czystą, a więc idealną miłością. 

 

Pierścionek Barok pozłacany (lilou.pl) 

Pierścionek zaręczynowy z rubinem – znaczenie

Rubin to kamień, który wyróżnia się swoim płomiennym, czerwonym kolorem. Kojarzony jest oczywiście z miłością, namiętnością i pasją – co czyni go popularnym wyborem, jeśli chodzi o pierścionek zaręczynowy z kamieniem. Rubin z pewnością pomoże Ci wyrazić to, co najważniejsze bez słów. 

Pierścionek zaręczynowy z kamieniem – kwarcem 

Efektowny pierścionek zaręczynowy z kamieniem, który nie zrujnuje Twojego budżetu? Postaw na pierścionek pozłacany z kolorowym kwarcem! Jest elegancki, stylowy i pięknie odbija światło. Możesz wybierać spośród różnych kolorów kwarcu (np. biały, niebieski, zielony, różowy, fioletowy, żółty). 

 

Pierścionek z fioletowym kwarcem pozłacany (lilou.pl)

 

MicrosoftTeams-image (4).png

Czytaj też na blogu Lilou:

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

 

Inne artykuły