Lilou

Moda

Próby srebra: czym są? Jaka jest najlepsza próba srebra? Prosty przewodnik

Srebrna biżuteria – obok złotej czy pozłacanej – należy do najczęściej i najchętniej wybieranych biżuteryjnych akcesoriów na co dzień. Wśród nich znajdziesz m.in. stylowe i uniwersalne bransoletki czy kolczyki. Bardzo często srebro stanowi także stylowy dodatek na wielkie wyjścia (np. idealnie podkreśla biel sukni ślubnej). Nie każdy jednak wie, że istnieją różne rodzaje srebra, a podstawową cechą, która je różnicuje, jest próba srebra. Jakie są próby srebra najczęściej stosowane w jubilerstwie? Poniżej znajdziesz praktyczne informacje, które warto znać. 

 

 

Spis treści: 

  1. Próby srebra – czym są?
  2. Dlaczego biżuteria nie jest tworzona z czystego srebra?
  3. Jakie są próby srebra – najczęściej spotykane w jubilerstwie?
  4. Najlepsza próba srebra – czyli jaka?
  5. Oznaczenia srebra na biżuterii. Jak sprawdzić próbę srebra?
  6. Próba srebra a jakość biżuterii. Srebro pierwszej próby w Lilou!

Próby srebra – czym są?

Próby srebra – podobnie jak próby złota są miarą służącą określeniu ilości czystego pierwiastka (w tym przypadku metalu szlachetnego – srebra) w całości tworzywa (stopu), z którego wykonana jest biżuteria. Należy bowiem wiedzieć, że wyroby jubilerskie niemal nigdy nie są wykonane z czystego (tj. 100%-owego) srebra czy złota, ale z mieszanki metali, w której zazwyczaj srebra czy złota jest najwięcej. Próba srebra (tak samo jak złota) określana jest zazwyczaj w promilach i – najprościej rzecz ujmując – określa zawartość srebra w stopie

Dlaczego biżuteria nie jest tworzona z czystego srebra? 

Domieszką innych metali (np. miedzi lub innych kruszców) nadaje biżuterii pożądaną strukturę, a co za tym idzie – jakość i trwałość. Ta wykonana z czystego srebra mogłaby okazać się np. zbyt krucha. Próby srebra, czyli ilość tego pierwiastka w stopie to także wyznacznik wartości biżuterii oraz jej jakości. Możemy przyjąć, że im wyższa próba srebra, tym cenniejsza jest biżuteria. Jaka jest więc najlepsza próba srebra?

 

 

MicrosoftTeams-image (5).png

Ciekawostka Lilou:

Dlaczego poszczególne rodzaje srebra cieszą się taką popularnością? Zależnie od próby srebra, jest to zwykle biżuteria odznaczająca się właściwościami takimi jak trwałość, odporność na uszkodzenia, odbarwienia i ścieranie – a co za tym idzie, elegancki wygląd. Srebro charakteryzuje się też bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Jest względnie tanie, a niezmiennie eleganckie. Dlatego srebrna biżuteria to coś, co warto posiadać w swojej biżuteryjnej kolekcji. 

Jakie są próby srebra – najczęściej spotykane w jubilerstwie? 

Jak już wiesz, próba srebra może świadczyć o jakości biżuterii. Próby srebra oznaczane są zazwyczaj w promilach, czyli tysięcznych częściach składu. Ilość srebra (próba srebra) wyrażona jest liczbami, a najpopularniejsze próby srebra (najczęściej spotykane w jubilerstwie to): 925, 875, 830 oraz 800. Próby te są przeważnie wybite na produktach jubilerskich. Aby je odnaleźć, należy nieco wytężyć wzrok, ponieważ sygnatura próby wybita jest zazwyczaj bardzo małymi cyframi, w takim miejscu, aby nie rzucała się w oczy (np. na zapięciu łańcuszka, tylnej stronie medalika itp.). 

Jak odczytywać te próby srebra? Np. próba srebra 925 oznacza, że dany wyrób zawiera 925 promili czystego srebra w składzie, czyli 92,5%. Pozostałe 7,5 % składu to domieszki innych metali. Analogicznie, próba 875 będzie zawierać 87,5% czystego srebra w składzie itd. 

Najlepsza próba srebra – czyli jaka?

Jeśli poszukujesz srebrnej biżuterii wysokiej jakości, zwróć uwagę przede wszystkim na produkty z jak najwyższą liczbą próby. Przyjmuje się, że najwyższa próba srebra to 925, dlatego bywa ona także określana próbą 1 (pierwszą). Jest to zdecydowanie srebro najwyższej jakości, zapewniające bezpieczeństwo i komfort noszenia. 

Prócz srebra pierwszej próby dobrym wyborem będą też nieco niższe, jednak również świadczące o wysokiej jakości próby srebra: 875, 830 i 800. Są to popularne próby srebra o dobrym stosunku jakości do ceny. Często spotkać można wisiorki, medaliki, krzyżyki czy łańcuszki ze tych rodzajów srebra.

Oznaczenia srebra na biżuterii. Jak sprawdzić próbę srebra?

Jak sprawdzić próby srebra? Oznaczenia, jak już wiesz, wybite są drobną czcionką na srebrnej biżuterii. Warto jednak wiedzieć, że kwestie takie jak próby srebra czy cechy probiercze (prawnie chronione znaki urzędowe, potwierdzające zawartość metalu szlachetnego w wyrobie) określane są w Polsce Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 31 maja 2012 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 681) w sprawie metali szlachetnych. Nad poprawnością stosowania oznaczeń czuwa Okręgowy Urząd Probierczy w Warszawie. Również na jego stronie znajdziemy tabelę zawierajacą oznaczenia srebra, czyli cechy probiernicze dla poszczególnych prób srebra. 

 

MicrosoftTeams-image (6).png

Inne artykuły