Lilou

Poradnik

Vintage: styl, który nie traci na uroku. Czym są ubrania vintage? Przewodnik w pigułce

Od co najmniej kilkunastu lat niesłabnącym trendem są ubrania vintage. Co to jest, że nie potrafimy się im oprzeć? Dlaczego moda poprzednich dekad jest ciągle żywa? Jak wykreować własny styl vintage? Ubrania i biżuteria z dawnych lat mają swój urok, a przede wszystkim opowiadają pewną historię. Nosząc je współcześnie, dajemy im głos oraz przysłowiowe “drugie życie”. Co warto wiedzieć o stylu vintage? Podpowiadamy!

Vintage: moda, która nie przemija 

Styl vintage to termin odnoszący się do ubrań i dodatków z minionych dekad, które są starsze niż 20 lat. Jest to styl, który czerpie inspiracje z przeszłości, często z lat 40., 50., 60. lub 70., ale może również obejmować elementy z lat 80. i 90. Każda z tych dekad wypracowała charakterystyczny styl i trendy, spośród których wiele weszło na stałe do kanonów mody i elegancji. 

Warto pamiętać, że choć określenia “retro” i “vintage” są często używane zamiennie, nie są one synonimami. Ubrania “retro” mogą bowiem być produkowane współcześnie i jedynie stylizowane na wzór mody danej dekady. To, co określamy jako “vintage”, pochodzi natomiast “oryginalnie” z danej dekady. 

ddddd 1.png

Za co kochamy styl vintage?

Ubrania vintage charakteryzują się wysoką jakością wykonania i zazwyczaj są unikatowe, a często także ręcznie wykonane. Moda vintage jest odporna na działanie czasu – ubrania z dawnych dekad (oczywiście te jakościowe i charakterystyczne dla swoich czasów), są jak dobre wino – czym starsze, tym lepsze. Zresztą, to nie tylko niepowtarzalne ubrania, ale również akcesoria i biżuteria vintage, wśród której znaleźć można prawdziwe perełki (perły oczywiście też!). 

 

Moda vintage to trend, który obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem z wielu przyczyn. Przede wszystkim stanowi ciekawą alternatywę dla współczesnej mody. Ubrania i akcesoria vintage są niepowtarzalne i unikatowe. Często także są to rzeczy z historią – a to wydaje się szczególnie atrakcyjne, kiedy zestawimy je z ubraniami z sieciówek i masowych produkcji. Vintage styl pozwala także uwolnić kreatywność i podkreślić swój indywidualizm. Często poprzez ubrania vintage opowiadamy własną historię i podkreślamy swą przynależność pokoleniową – nosząc rzeczy odziedziczone z szafy mamy czy babci. Miłość do vintage to także wyraz tęsknoty i nostalgii – np. za ubraniami z dzieciństwa i jakością dawnych rzeczy. 

Ubrania vintage: co to jest? 

Ubrania vintage to odzież, która została wyprodukowana ponad 20 lat temu i odzwierciedla modę z poprzednich dekad. Ubrania w stylu vintage to często unikatowe perełki, za pomocą których opowiedzieć można historię własnej rodziny i pochodzenia – lub dołożyć “cegiełkę” do historii mody. Ubrania vintage – często szyte na miarę, przerabiana lub tworzone od podstaw własnoręcznie – świadczą o pomysłowości i kreatywności noszących je niegdyś osób. Ubrania vintage to również często nieistniejące już dziś marki lub wręcz przeciwnie – wyjątkowe rzeczy od marek, które obecnie stały się szeroko rozpoznawalne. To także wysoka jakość ubrania i materiały, które często są dziś drogie lub bardzo rzadko spotykane w produkcjach masowych. 

Blog_grafika z podjhfjgh.png

Na czym polega vintage? Styl w pigułce

Jak stworzyć własne stylizacje vintage? Styl vintage charakteryzuje się kilkoma kluczowymi elementami, których znajomość ułatwi kompletowanie tego rodzaju garderoby! Co warto wiedzieć o vintage? 

  • Historia i pochodzenie: moda vintage odnosi się do ubrań i akcesoriów, które mają co najmniej 20-30 lat, co oznacza, że pochodzą z poprzednich dekad, takich jak lata 40., 50., 60., 70, czy 90. Powoli do “kanonu” rzeczy vintage wkraczają także ubrania z lat “dwutysięcznych”. 
  • Ubrania vintage to jakość i unikalność: w przeszłości nie istniały sieciówki, a produkcji odzieży poświęcano więcej czasu i uwagi.
  • Moda masowa vs. moda vintage: współczesna moda masowa, znana jako "fast fashion", często kontrastuje z jakością i stylem ubrań vintage, które są trwalsze i często wykonane z lepszych materiałów.
  • Retro vs. vintage: retro odnosi się do nowych przedmiotów stylizowanych na vintage, podczas gdy vintage to oryginalne przedmioty z przeszłości.
  • Styl życia: dla wielu osób vintage to nie tylko sposób ubierania się, ale cały styl życia, który wyraża szacunek dla przeszłości i estetyki minionych dekad.
  • Współczesne trendy: vintage jest często łączone z nowoczesnymi elementami, tworząc eklektyczne i na czasie stylizacje, które czerpią z najlepszych aspektów przeszłości i teraźniejszości.
  • Inspiracja dla projektantów: wiele znanych marek i projektantów czerpie inspirację z vintage, tworząc kolekcje, które odzwierciedlają lub są bezpośrednio inspirowane modą sprzed lat.

Styl vintage to fascynujące połączenie historii, jakości i indywidualnego wyrazu, które nadal ma silny wpływ na współczesną modę i kulturę.

Styl ubioru vintage – jaka biżuteria pasuje? 

Styl ubioru vintage to wyjątkowy sposób na wyrażenie swojej osobowości. Warto pamiętać, że tworzą go nie tylko ubrania, ale także biżuteria z danej dekady. Pojęcie “biżuteria vintage” jest więc bardzo szerokie – każda dekada ma tu własne ulubione ozdoby. Z pewnością jednak w stylizacjach vintage dominuje klasyczna biżuteria ze złotanaszyjniki i kolczyki z perłami, medaliony i bogato zdobione zawieszki, broszki czy pierścionki z kamieniami szlachetnymi. Charakterystyczna dla stylu vintage jest także biżuteria grawerowana, która upamietnia chwile i noszącą ją osobę. 

 

Naszyjnik ze srebrnym medalionem z fioletowym kryształem Boheme na łańcuszku Kulki (lilou.pl)

Kolczyki modułowe Cosmos z szarymi perłami pozłacane (lilou.pl)

Naszyjnik z Puzderkiem mniejszym pozłacany (lilou.pl)

 

Inne artykuły