Jak się ubrać do sądu? To pytanie, które zadaje sobie większość osób, które otrzymały wezwanie na rozprawę. Niezależnie od jej tematu i charakteru, istnieją pewne konkretne zasady, dzięki którym ubiór do sądu będzie dopasowany do okazji. Jak się ubrać na rozprawę sądową? Jak dobrać buty do sądu? Czy biżuteria to nie przesada? Podpowiadamy.
Jak się ubrać do sądu: zasady savoir vivre
Jak ubrać się do sądu? Rozprawa sądowa to sytuacja oficjalna, “urzędowa” zazwyczaj ważna i istotna dla jej uczestników. Większość osób intuicyjnie czuje, że powinien to być strój schludny i elegancji. Mało kto wie jednak, że strój do sądu to jeden z aspektów, który może “nie licować z powagą sądu” – w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania karnego:
Art. 356 § 3 kpk: Nie mogą być obecne na rozprawie osoby znajdujące się w stanie nielicującym z powagą sądu.
Jak rozumieć ten zapis? Chodzi o osoby, których wygląd, zachowanie lub stan nie odpowiada powadze sądu (stoi z nią w sprzeczności). Prawo nie precyzuje dokładnie o jakie stany, czy też ubiór do sądu chodzi, z praktyki sądowej wynika jednak że sąd może wykluczyć z rozprawy np. osoby nietrzeźwe, pozostające pod wpływem środków odurzających, a także ubrane niechlujnie lub niekompletnie. Zapis ten dotyczy co prawda obecności publiczności na sali sądowej, jednak zasady ubioru na okazję, jaką jest rozprawa, są podobne dla wszystkich jej uczestników.
Odpowiedź na pytanie: “jak ubrać się do sądu?” jest więc – przynajmniej z prawnego punktu widzenia – bardzo prosta: czysto, schludnie, kompletnie i adekwatnie do sytuacji.


Jak ubrać się do sądu na rozprawę – praktyczne rady
Jak ubrać się do sądu? Warto pamiętać tu o starym powiedzeniu: “jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Nieadekwatny strój może bowiem wpływać na postrzeganie Twojej osoby przez sąd i innych uczestników rozprawy, a więc pośrednio także na Twoją wiarygodność. Oto kilka porad, które mogą się przydać!
Sukienka do sądu
Wybór odpowiedniej sukienki do sądu powinien odzwierciedlać szacunek dla instytucji oraz być dostosowany do powagi sytuacji. Zalecane są proste, klasyczne i eleganckie fasony sukienek z naturalnych i stonowanych kolorach (biel, czerń, szarość, beż, granat). Sukienka powinna być skromna i mieć długość nie krótszą niż 5 cm przed kolano (przykładowo: szara sukienka ołówkowa o długości midi).
Jakie buty do sądu?
Wybierz eleganckie buty na niskim lub średnim obcasie, które zasłaniają palce oraz pięty. Buty do sądu mogą być również na płaskiej podeszwie, powinny jednak mieć elegancki fason i pasować do całości stylizacji (np. oksfordy, derby, mokasyny). Celuj w neutralną kolorystykę, harmonizującą z resztą stroju.
Jak się ubrać do sądu – mężczyzna
Wybierając się do sądu, mężczyzna powinien postawić na formalny i elegancki strój, który odzwierciedla szacunek dla instytucji. Idealnym wyborem będzie dobrze skrojony garnitur w stonowanym kolorze, takim jak granat, szary, czy czarny. Do tego należy dodać koszulę w stonowanym kolorze, najlepiej białą lub pastelową, oraz klasyczny krawat. Buty powinny być skórzane, zamknięte, w kolorze pasującym do paska. Pamiętajmy o minimalizmie w dodatkach i dbałości o szczegóły, aby całość prezentowała się schludnie i odpowiednio.
Jak się ubrać do sądu latem?
Sale sądowe są zazwyczaj klimatyzowane lub znajdują się w budynkach, w których i tak jest w miarę chłodno. Dlatego mimo upałów, strój do sądu nie może mieć nieformalnego, czy plażowego charakteru. Zdecydowanie unikaj nadmiaru kolorów, jaskrawych barw, zwiewnych sukienek, szortów, ubrań z głębokim dekoltem, odsłaniających ramiona i/lub nogi. Letnie ozdoby takie jak np. słomkowe kapelusze czy biżuteria boho powinny poczekać na inną okazję. To samo tyczy się okularów przeciwsłonecznych – nawet eleganckie modele nie nadają się na tę okazję; nie powinny znajdować się nie tylko na twarzy, ale również na głowie czy zawieszone na dekolcie.
Ubiór do sądu – zależnie od Twojej roli na rozprawie
Zasady elegancji, schludność, ubioru i minimalizmu obejmują w równym stopniu wszystkich uczestników rozprawy.
Jak się ubrać do sądu jako świadek?
Twój strój świadczy o Tobie. Warto pamiętać, że sąd jest również człowiekiem, który w swojej ocenie wiarygodności świadka (nawet podświadomie) bierze pod uwagę także aspekty pozawerbalne (jedną z nich może być schludny i elegancki strój).
Jak się ubrać do sądu jako oskarżony?
Nie ma określonych przepisów, które definiowały by, jak powinien wyglądać strój oskarżonego na rozprawę. Bywa, że oskarżony zostaje np doprowadzony na rozprawę z aresztu – wówczas nie ma zbytniego wyboru, jeśli chodzi o swobodne komponowanie stylizacji. Od osoby oskarżonej także wymaga się, aby jej strój był adekwatny do sytuacji i wyrażał szacunek dla sądu. Pamiętaj, że strój wiele mówi o Tobie – odpowiednio dobrany, może działać na Twoją korzyść.
Strój do sądu – zależnie od rodzaju rozprawy
jak ubrać się do sądu na rozprawę o alimenty? Co założyć na rozprawę rozwodową? – to częste pytania, które pojawiają się w sieci. Tematyka rozprawy zasadniczo nie ma jednak wpływu na ubiór do sądu.
Jak ubrać się do sądu na sprawę rozwodową?
Wiele osób stara się ubrać na rozprawę rozwodową w taki sposób, by wywrzeć określone wrażenie na drugiej stronie (np. “niech wie, co stracił/a”). Należy jednak pamiętać, że “granie strojem” nie zawsze będzie działać na Twoją korzyść. Pamiętaj, że zasady schludności i elegancji obowiązują wszystkich, a co więcej: zazwyczaj procentują.
Jak ubrać się do sądu na rozprawę o alimenty?
W tym wypadku warto pamiętać, że ubiór może po części wskazywać na Twój status materialny. W sprawie o alimenty (bez względu na to, czy jesteś stroną pozywającą, czy pozwaną), sąd będzie prawdopodobnie dążył do ustalenia wysokości Twoich dochodów. Należy zatem mieć na względzie, że “drogo” wyglądające, markowe ubrania, złota biżuteria, skórzane torebki i inne akcesoria premium mogą sugerować wyższy status materialny niż ten, który faktycznie reprezentujesz (co w pewnych okolicznościach może być dla Ciebie niekorzystne).


Czytaj też na blogu Lilou:
Strój biznesowy damski: jak tworzyć stylizacje do biura? Przewodnik po biznesowym dress code