Lilou

Poradnik

Na której nodze nosi się bransoletkę i jakie ma to znaczenie? Sprawdzamy!

Bransoletka na kostkę to stylowy dodatek uwielbiany przez celebrytki 
i modelki na całym świecie - niekoniecznie te, które zza oka spoglądają na plażę w Miami. O jej popularności świadczy chociażby ogrom zdjęć 
i inspiracji, które znajdziesz na Instagramie pod hasztagiem #anklebracelet.

I choć bransoletka na nodze kojarzy się przede wszystkim z latem, plażą i urlopem, pod pewnymi warunkami (!) możesz nosić ją przez cały rok. Na której nodze nosi się bransoletkę? I w ogóle co oznacza bransoletka na nodze? Jeśli kiedykolwiek zadałaś sobie te pytania - koniecznie czytaj dalej! 

Na której nodze nosi się bransoletkę - skąd to wiadomo?

Bransoletki na kostkę - choć kojarzą się przede wszystkim z moda współczesną - należą do najstarszych rodzajów biżuterii na świecie. Noszone były od wieków - zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Aby odpowiedzieć na pytanie: “na której nodze nosi się bransoletkę”, albo “co oznacza bransoletka na nodze” należy co nieco zagłębić się w historii. Warto bowiem mieć na uwadzę, że odpowiedź zmieniała się zależnie od miejsca i epoki. Nie zawsze i nie wszędzie bransoletka na nodze oznaczała to samo. Jej znaczenie możemy dziś rozwikłać, sięgając do badań z dziedziny antropologii, archeologii czy historii

 

baner 1.jpg

Co oznacza bransoletka na nodze?

Noszenie bransoletki na kostce kojarzyło się niegdyś przede wszystkim ze statusem społecznym. Przykładem może być cywilizacja starożytnego Egiptu, gdzie zamożne kobiety z wysokich warstw społecznych nosiły na kostce bransolety ze złota, srebra czy brązu. Oczywiście im zamożniejsza osoba, tym droższy kruszec, z którego wykonana była bransoleta. Oprócz pochodzenia, bransoletka na nodze mogła być także oznaką stanu cywilnego - przykładowo w starożytnych Indiach taka ozdoba zarezerwowana była dla kobiet zamężnych. 

W niektórych kulturach bransoletka na nodze wiązana była z praktykami religijnymi, np. w społecznościach plemiennych mogła być ona talizmanem chroniącym przed złymi mocami lub amuletem mającym przynosić szczęście. Niekiedy (choć nie zawsze) znaczenie miało to, na której nodze nosi się bransoletkę. 

Co oznacza bransoletka na nodze współcześnie? Zupełnie nic! Odpowiednio dobrana, może jedynie świadczyć o Twoim dobrym guście i wyczuciu stylu. Jednak dawniej założenie ją na niewłaściwą nogę mogło całkowicie zmienić postrzeganie danej osoby, a nawet… pozbawić kobietę należnego jej szacunku (!). 

 

Co oznacza bransoletka na lewej nodze?

Bransoletki na kostkę na  nodze były w dawnych wiekach odpowiednikiem pierścionka zaręczynowego i sygnalizowały, że kobieta jest zajęta. Taki znak rozpoznawczy miał studzić zapały potencjalnych zalotników - w przeciwieństwie do bransoletki na prawej nodze…

Co oznacza bransoletka na prawej nodze?

…która natomiast stanowić miała zachętę do flirtu. Zdarzały się jednak społeczności, w których znaczenie bransoletki na prawej nodze było bardziej dosadne - w ten sposób przyozdabiały się bowiem kobiety lekkich obyczajów, a ich bransoletki stanowiły symbol rozwiązłości i seksualnej swobody. 

Na której nodze nosi się bransoletkę współcześnie? 

To, na której nodze nosi się bransoletkę, nie ma już dziś większego znaczenia. Z biegiem lat zanikły bowiem kulturowe, rytualne czy symboliczne znaczenia przypisywane tego rodzaju ozdobom. Bransoletka na kostkę kojarzy się dziś przede wszystkim z modą, trendami, zabawą biżuterią, luzem, wakacjami i modą plażową. Możesz śmiało zakładać ją zarówno na prawą, jak i na lewą nogę - bez obawy, że popełnisz modowe wykroczenie lub Twoja ozdba zostanie niewłaściwie zinterpretowana przez innych.

Obecnie moda nie dyktuje żadnych sztywnych reguł w odpowiedzi na pytanie, na której nodze powinno nosić się bransoletkę. Nie oznacza to jednak całkowitej dowolności, ponieważ aby ta ozdoba spełniała swoją funkcję dekoracyjną, warto ją odpowiednio wyeksponować. Kiedy ją nosić, a kiedy lepiej postawić na inny element biżuterii (jak np. bransoletki na sznurku czy bransoletki z zawieszkami - na rękę)?

 

baner 2.jpg

Bransoletka na nodze - kiedy i do czego ją nosić?  

Na której nodze nosić bransoletkę dzisiaj - nie ma to większego znaczenia, ponieważ dziś nie ma ona już znaczenia symbolicznego czy magicznego. Zawsze jednak bransoletki na kostkę (czy też bransoletki na sznurku z zawieszkami) mogą stać się Twoim osobistym talizmanem! Zwłaszcza, jeśli spersonalizuje je, dodając osobisty grawerunek. 

Bransoletka na nogę doskonale prezentuje się do letnich stylizacji, m.in.:

do zwiewnych, letnich sukienek,

do szortów i spodni przed kostkę (np. typu kuloty),

do spódnic mini i midi,

do stylizacji plażowych (do kostiumu, pareo, narzuty),

do sandałów i klapek (oraz innych butów z odkrytą stopą).

Bransoletka na kostkę wciąż uchodzi za ozdobę nieformalną i kojarzy się przede wszystkim z czasem wolnym (urlopem, wakacjami). Dlatego też najlepiej nosić ją po godzinach, a zrezygnować z niej w pracy czy na oficjalnych spotkaniach (tam z kolei dobrze sprawdzą się klasyczne bransoletki na nadgarstki, np. bransoletka złota 585 czy bransoletka skórzana). 

Bransoletka na kostkę powinna być noszona na gołą stopę (nie nosimy jej do rajstop czy skarpetek). Z tego względu jest to ozdoba kojarzona (przynajmniej w naszym klimacie) jako typowo letnia. Wyjątkiem może być noszenie jej wiosną czy jesienią do spodni odsłaniajacych kostki - o ile założymy ją do butów, które jej nie zasłaniają i na które nie opada (np. “niskich” trampek czy balerinek).

Inne artykuły