Ubrania z satyny, a także wykonana z niej bielizna czy pościel kojarzą się z luksusem i elegancją. Satyna jest materiałem trwałym, niezwykle przyjemnym w dotyku, opływowym i pięknie układającym się na sylwetce. Bluzki czy sukienki z satyny to idealna propozycja na wyjątkowe okazje – pasuje do nich np. złota biżuteria, naszyjniki z kamieniami szlachetnymi czy kolczyki z diamentem. Być może jednak nie wiesz jednej podstawowej rzeczy na jej temat. Z czego jest satyna? I czym tak naprawdę jest?
Satyna – co to jest?
Satyna to tkanina, która odznacza się wyjątkową gładkością i połyskiem, dzięki specyficznemu splotowi atłasowemu. Jest to materiał kojarzony z luksusem, elegancją wygodą, często wykorzystywany do produkcji odzieży, pościeli, a także innych artykułów tekstylnych. Cechą charakterystyczną satyny jest jej błyszcząca powierzchnia z jednej strony oraz matowa – ze strony drugiej.
Satyna może być wykonana z różnych rodzajów włókien. Jej najczęściej spotykane rodzaje to:
- satyna bawełniana – z włókien bawełnianych,
- satyna jedwabna – z włókien jedwabnych,
- satyna poliestrowa – z włókien syntetycznych.
W zależności od użytego surowca, satyna może różnić się właściwościami, takimi jak miękkość, wytrzymałość czy przewiewność. Z pewnością rozumiesz już, że satyna nie jest gatunkiem materiału (takim jak bawełna czy len), ale rodzajem splotu włókien.


Z czego jest satyna? – to pytanie ma sens!
Satyna może więc mieć w składzie tak naprawdę różne rodzaje włókien i dalej pozostaje satyną – chodzi bowiem nie o surowiec, ale o technikę wytwarzania materiału. A zatem informacja na metce, że produkt jest wykonany “w 100% z satyny” nie jest poprawna. Producent ma bowiem obowiązek umieścić na swoim wyrobie informację ze składem. Powinien więc określić, czy i w jakim procencie jest to satyna np. bawełniana czy poliestrowa. Kupując ubrania z satyny, masz zatem pełne prawo zapytać: “z czego jest satyna, którą kupuję?”.
Satyna – rodzaje. Satynowe materiały i ich zastosowanie
Zwracaj uwagi na metki i składy, bo “satyna satynie nierówna”. Naturalne wersje satyny, takie jak satyna jedwabna lub bawełniana, są cenione za ich delikatność, miękkość i zdolność do oddychania, co sprawia, że są one idealne na ciepłe letnie noce oraz dla osób z wrażliwą skórą. To idealny materiał na bieliznę nocną – piżamy, nocne koszule czy pościele. Sprawdzą się zwłaszcza latem, jako że satyna jest materiałem, który daje w dotyku przyjemne uczucie chłodu.
Za szczególnie luksusowy materiał uznawana jest satyna jedwabna, która wyróżnia się pięknym połyskiem i wyjątkowo delikatną teksturą. To materiał idealny na “wizytowe” bluzki, a także sukienki czy spódnice.
Z kolei satyna poliestrowa, będąca bardziej przystępną cenowo opcją, jest wybierana ze względu na swoją trwałość oraz na fakt, że jej pranie jest łatwe i niewymagające. Satyna poliestrowa, jak każde włókno sztuczne, nie jest tak przewiewna i oddychająca, dlatego niezbyt dobrze sprawdza się w upały. Może to wyglądać bardzo elegancko. Niektóre sztuczne materiały satynowe do złudzenia przypominają jedwab lub inne ekskluzywne tkaniny.
Ubrania z satyny – dlaczego warto mieć je w szafie?
Satyna, dzięki swojej niezwykłej miękkości i gładkości, jest materiałem, który zapewnia komfort noszenia. Kojarzy się i wygląda luksusowo – pięknie układa się na sylwetce, dając lekki, opływowy efekt. Gładka, lśniąca strona satyny w elegancki sposób odbija światło, nadając tkaninie charakterystyczny połysk – co samo w sobie sprawia, że stylizacje, w których dominują ubrania z satyny, prezentują się “drogo” i luksusowo.
Satynowe ubrania, takie jak sukienki, bluzki czy spódnice, są także niezwykle uniwersalne i mogą być stylizowane na wiele sposobów, od casualowych po bardziej formalne zestawienia. Dodatkowo, satyna jest trwała i odporna na uszkodzenia wynikające np. z prania czy ścierania tkanin, co czyni ją praktycznym wyborem do codziennego użytku. Warto mieć w szafie ubrania z satyny, ponieważ mogą one służyć jako podstawa wielu stylizacji, dodając im szyku i elegancji.
Satyna – co do niej pasuje?
Satyna to tkanina, która od wieków zachwyca swoim luksusowym wyglądem i niezrównaną wygodą. Satyna doskonale komponuje się z dżinsem, nadając mu elegancki charakter, a połączenie satynowej sukienki z dżinsową lub skórzaną kurtką tworzy nonszalancki, ale stylowy look. Dobrym wyborem do satynowej sukienki czy bluzki będzie również elegancka, wełniana marynarka czy kaszmirowy kardigan.
Ubrania z satyny lubią także towarzystwo wytwornej, eleganckiej i ponadczasowej biżuterii. Idealnie sprawdzi się tu zwłaszcza biżuteria ze złota, np. złote kolczyki, a także naszyjniki, bransoletki lub kolczyki z perłami lub innymi subtelnymi kamieniami szlachetnymi (jak np. malachit, opal czy onyks).


Pranie satyny – jak dbać o materiał?
Satyna to tkanina, która może wymagać szczególnej uwagi podczas prania i pielęgnacji. Inaczej będziemy bowiem traktować bardziej wymagającą satynę bawełnianą czy jedwabną, a inaczej poliestrową (która jest łatwa w praniu i pielęgnacji). Za każdym razem warto więc czytać metkę i poznać dokładny skład, a co za tym idzie – przepis prania zamieszczony na ubraniach z satyny.
Aby zachować piękny wygląd i właściwości satyny, należy stosować się do kilku zasad.
- Przede wszystkim, satynę najlepiej prać ręcznie lub w pralce na delikatnym programie, w letniej wodzie, nie przekraczającej 40℃ do 60℃.
- Zaleca się używanie łagodnego detergentu bez wybielaczy i zmiękczaczy, które mogą uszkodzić delikatną strukturę tkaniny.
- Po praniu, satynę należy suszyć na płasko, najlepiej na świeżym powietrzu, unikając bezpośredniego nasłonecznienia, które może powodować blaknięcie.
- Prasowanie satyny powinno odbywać się na lewej stronie materiału, przy użyciu żelazka ustawionego na średnio gorącą temperaturę, zgodnie z zaleceniami producenta na metce. W przypadku satyny z włókna octanowego, żelazko powinno być letnie.
- Pamiętaj, aby nie kropić satyny wodą podczas prasowania, gdyż może to spowodować powstanie plam.
Czytaj też na blogu Lilou: