Lilou

Poradnik

Cottagecore – co to za styl? Ubrania i biżuteria bliskie natury

Angielskie słowo “cottagecore” oznacza dokładnie “chałupnika”. Styl ten – kojarzony przede wszystkim z wystrojem wnętrz, a od jakiegoś czasu obecny również w modzie – narodził się w Anglii. Skojarzenia, jakie wzbudza, to przede wszystkim sielskość, bliskość natury, przytulność oraz swojskość. 

Cotagecore to więc moda inspirowana wiejskim życiem w duchu slow life, spokojem oraz kojącym kontaktem z naturą. To także idealna propozycja dla osób, które chcą uciec od zgiełku miasta i wielkomiejskiego życia, zadbać o swoje zdrowie i komfort. Dlaczego styl cottagecore tak bardzo zyskał na popularności w ostatnim czasie? Jakie ubrania i jaka biżuteria idealnie wpisują się w ten trend? 

Cottagecore – co to?

Cottagecore to trend, który w ostatnim czasie podbił media społecznościowe, takie jak Tik-Tok czy Pinterest. Styl cottagecore obecny był już wcześniej m.in. w designie i wystroju wnętrz, teraz jednak robi furorę przede wszystkim jako trend w modzie, a nawet szerzej – styl życia. Cottagecore style stawia w centrum i idealizuje życie na wsi oraz w bliskim kontakcie z naturą. Elementem tego stylu będzie więc wszystko co naturalne (jak np. naturalne tkaniny czy biżuteria z kamieni naturalnych.

Estetyka cottagecore to inspiracje tradycyjnym wiejskim ubiorem, sielskimi wnętrzami domów na wsi, a także rękodziełem, takim jak np. haft, ceramika, zdobnictwo ludowe, rzemiosła itp. Cottagecore jest więc swoistym powrotem do korzeni, przeciwieństwem wielkomiejskiego stylu życia i konsumpcjonizmu, a także życiem zgodnym z zasadą slow life. Styl cottagecore można oczywiście potraktować wyłącznie jako jeden z trendów w modzie – dla wielu osób jest on jednak stylem życia i sposobem na zachowanie harmonii oraz równowagi w życiowym pędzie. 

hdrt.png

Skąd popularność trendu cottagecore?

Popularność trendu cottagecore wynika z kilku kluczowych czynników. Po pierwsze, jest to odpowiedź na współczesne tempo życia, które wielu ludzi uważa za zbyt szybkie i stresujące. Cottagecore style promuje powrót do prostszego, wolniejszego trybu życia, blisko natury i z dala od miejskiego zgiełku. 

Ten trend zyskał na sile szczególnie w czasie pandemii, kiedy to ludzie zostali zmuszeni do pozostania w domach i zaczęli szukać sposobów na poprawę samopoczucia, zdrowia psychicznego i fizycznego w nowej rzeczywistości. Trendy związane z powrotem do natury zagościły wówczas w wielu dziedzinach życia. Zaczęliśmy bardziej świadomie czytać i analizować metki i etykiety, a także zwracać większą uwagę na nasze zakupy i ich konsekwencje środowiskowe. Zaczęliśmy także “odgracać się” i stawiać na minimalizm we wszystkich sferach życia – a do takich właśnie zrównoważonych wyborów zachęca filozofia cottagecore. 

Co jeszcze przesądza o popularności tego trendu? Cottagecore ma silne korzenie w estetyce internetowej, gdzie obrazy sielskiego życia na wsi, pełnego spokoju i harmonii z naturą stały się bardzo popularne w niektórych mediach społecznościowych. Obrazy z “sielskiego życia”, a także moda i ubrania cottagecore to coś, co chętnie oglądamy i chcemy wprowadzać do naszego życia

Wreszcie, trend ten odzwierciedla rosnące zainteresowanie zrównoważonym rozwojem i ekologią, promując hodowlę własnych owoców i warzyw oraz samodzielne przygotowywanie z nich potraw. W modzie, cottagecore manifestuje się poprzez zwiewne, naturalne stylizacje, które łączą swobodę krojów z dziewczęcą lekkością, tworząc styl życia, który jest zarówno estetycznie przyjemny, jak i ideologicznie spójny z dążeniem do życia w większej harmonii z otaczającym nas światem.

Cottagecore – ubrania inspirowane naturą

Styl cottagecore to ubrania inspirowane naturą, tradycyjnym wiejskim strojem oraz sielskością. Warto jednak mieć na uwadze, że w centrum tych inspiracji znajduje się typowa wieś w stylu angielskim, a nie polskim – bowiem to z Anglii wywodzi się omawiany trend. Co znajdziemy w garderobie inspirowanej cottagecore style? 

  • Ubrania z materiałów naturalnych (jak bawełna, wełna, len).
  • Luźne, przewiewne spódnice i sukienki z długimi lub bufiastymi rękawami.
  • Kardigany z dzianiny, luźne lniane spodnie oraz ogrodniczki.
  • Akcesoria stylizowane na rękodzieło (np. haftowane torby i chusty).

Paleta kolorów stylu cottagecore jest tradycyjnie neutralna, z przewagą bieli, brązów, zieleni i błękitu. Jednak inspirowane cottagecore ubrania mogą być także wzorzyste. W tej estetyce mieszczą się m.in. wzory kwiatowe, paski, a także krata gingham.

Blog_grafika z jlkjn (1).png

Biżuteria w stylu cottagecore – skarby z ziemi

Biżuteria w stylu cottagecore – podobnie jak ubrania – to przede wszystkim ozdoby z materiałów naturalnych. W stylizacjach cottagecore sprawdzi się biżuteria hand made (bądź wyglądająca na rękodzieło) lub inspirowana stylem vintage. Elementem stylizacji mogą być np. broszkibransoletki na sznurku czy bransoletki i naszyjniki z kamieni naturalnych. Typowe motywy to kwiaty, liście, grzyby i inne elementy, które można znaleźć w wiejskiej scenerii. 

Materiały często używane w biżuterii cottagecore to te, które nadają ziemisty i naturalny charakter, takie jak drewno, miedź i kamienie półszlachetne oraz kamienie naturalne. 

Inne artykuły