Lilou

Poradnik

Dark academia – co to za styl? Dla kogo są ubrania dark academia? Jaka biżuteria pasuje?

Dark academy to wyrazisty, nieco mroczny styl “akademicki”, na który składa się wiele różnorodnych inspiracji. Styl dark academy z pewnością nie jest dla każdego – choćby dlatego, że wiąże się z określonymi zainteresowaniami i stylem życia, a ubrania dark academy to osobliwa garderoba, którą trudno byłoby skompletować we współczesnych kolekcjach popularnych marek. A zatem, gdzie kupić ubrania dark akademia? Jaka biżuteria i akcesoria współgrają z tym stylem? Przeczytaj! 

 

Dark academia – co to za styl?

Dark academia to styl ubierania się, który od kilku sezonów cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością. Z całą pewnością jest to coś więcej niż chwilowy trend w modzie – styl dark academia ma bowiem więcej z subkultury, czy wręcz stanowi pewną określoną estetykę. 

W centrum zainteresowania miłośników stylu dark academia jest przede wszystkim wykształcenie wyższe, wysoka kultura i idea samokształcenia, miłość do książek – zwłaszcza starej, klasycznej literatury, zamiłowanie do sztuki, muzeów czy przesiadywania w bibliotekach. 

Styl dark academia zainspirowany został przede wszystkim tradycyjnymi mundurkami szkolnymi oraz ubraniami uczniów i studentów epoki wiktoriańskiej, a także pierwszej połowy XX wieku. Estetyka dark academy to połączenie stylu retro i vintage z kostiumami ze starych filmów, których bohaterowie uczęszczają na znane uniwersytety, jak Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Cambridge czy Uniwersytet Harvarda

“Mroczna akademia” ma w swej estetyce także naleciałości romantyczne, wiktoriańskie i gotyckie. Z całą pewnością jest to styl ciemny, mroczny, poważny, co nieco posępny i z całą pewnością tajemniczy.

Jakie są ubrania dark academia? Elementy odzieży związane z tym tylem to przede wszystkim:

  • kardigany, marynarki, koszule, golfy i spódnice w kratę – przypominające dawne szkolne mundurki,
  • buty typu Oxford, 
  • ubrania wykonane z tkanin w jodełkę i tweed.

Styl dark academia to także stonowana, chłodna paleta kolorów, złożona głównie z czerni, bieli, beżu, brązów, ciemnej zieleni, z ewentualnymi elementami granatu i bordo.

 

xzx.png

Kto odnajdzie się w stylu dark academia?

Dark academia to estetyka, która czerpie inspiracje z kultury akademickiej, klasycznej literatury, oraz pasji do czytania i uczenia się. Należy jednak zauważyć, że nie jest to typowy użytkowy styl w modzie. Dark academia style o wiele bliżej ma do subkultury – jest to steatralizowana, artystyczna forma wyrażania się poprzez ubiór, gdzie styl opowiada pewną historię i mieści się w określonej estetyce. Ubraniom dark academia często bliżej do kostiumów filmowych czy outfitów ze starych szkolnych zdjęć niż do ubrań “na co dzień”. Dlatego też nie jest to styl dla każdego. Odnajdą się w nim osoby wrażliwe, ceniące rozwój intelektualny i artystyczny, kochajace styl retro i vintage, ale zarazem także cechujące się odważnym i otwartym podejściem do mody. Stylizacje dark academia z pewnością bowiem zwracają uwagę otoczenia. 

Dark academia style vs. light academia – czym się różnią?

Prócz stylu dark academia istnieje także inna jego wersja – light academia, która jest stylem lżejszym, mniej mrocznym, a za to bardziej codziennym – nadal jednak utrzymanym w klimacie dawnego uniwersytetu. O ile dark academia czerpie inspirację z gotyckiego, często melancholijnego podejścia do akademickiego życia – o tyle light academia skupia się na bardziej pozytywnych aspektach życia na uniwersytecie, celebrując naukę, sztukę i historię, w nieco bardziej romantycznym wydaniu. Styl ten to przede wszystkim jasne kolory, takie jak beż, biel i jasne brązy. Wszystko utrzymane w klimacie retro.

Gdzie kupić ubrania dark academia? 

Dark academia to styl, który wymaga dosyć specyficznej garderoby. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że od dawna już powraca moda na ubrania, dodatki i biżuterię retro i vintage, bazowe ubrania dark academia jesteś w stanie skompletować, robiąc zakupy nawet w popularnych markach odzieżowych. Jednak prawdziwe “perełki” znajdziesz przede wszystkim w second-handach i vintage shopach, na targach staroci, lokalnych giełdach czy platformach sprzedażowych (Vinted, Ebay itp.). Zawsze warto poszperać także wśród niszowych marek czy sklepów z akcesoriami hand-made (np. na Instagramie). 

 

Blog_grafika z podpisa.png

Styl dark academia: jaka biżuteria oddaje ten klimat?

Styl dark academia czerpie inspiracje z klasycznych trendów modowych brytyjskich uniwersytetów elitarnej klasy. Biżuteria, która oddaje ten klimat, często charakteryzuje się elementami vintage. Znajdzie się tu miejsce na wyraziste naszyjniki, medaliony, czy pierścionki z perłami i kamieniami. Sprawdzi się również biżuteria z motywami nawiązującymi do literatury (np. biżuteria z literami, z motywem pióra, czy książki). 

 

 

Inne artykuły