Lilou

Poradnik

Jak czyścić biżuterię? Jak o nią dbać i pielęgnować?

Biżuteria to ulubieniec każdej kobiety. Dodaje unikatowego charakteru stylizacjom i pozwala czuć się wyjątkowo. Piękno biżuterii jest nieprzemijające, ale należy o nią odpowiednio dbać by służyła nam jak najdłużej. Właśnie dlatego, należy podejmować kroki, dzięki którym biżuteria zachowa swoje walory. Dlatego powinnaś zacząć o nią dbać już w pierwszym dniu jej użytkowania. Czym czyścić złoto i srebro, jakie są domowe sposoby pielęgnacji oraz kiedy najlepiej sięgnąć pomocy specjalisty. Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Zasady dbania o biżuterię, które musisz znać

 

Zasada numer 1 - pamiętaj, aby zawsze zdejmować biżuterię w trakcie porządków domowych, przed snem jak i biorąc kąpiel czy w przypadku pierścionków, myjąc ręce. Nie dbając o tę najważniejszą zasadę, możesz narazić swoją biżuterię na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Kolejna niezwykle ważna rada to używanie perfum przed nałożeniem łańcuszka oraz nakładanie kremu po zdjęciu biżuterii. Delikatne elementy pod wpływem kosmetyków mogą być narażone na ciemnienie i matowienie. Trzecia zasada tyczy się przechowywania. Nienoszoną biżuterię zawsze przechowuj osobno w woreczkach lub przegródkach szkatułki. Ostatnią rzeczą, o której nie możesz zapomnieć, to profesjonalne czyszczenie biżuterii. Owszem, istnieje wiele domowych sposobów czyszczenia biżuterii, ale nie zawsze są one zadowalające i często powodują uszkodzenia. Najlepiej używać chusteczek do czyszczenia złota i srebra, które kupisz u jubilera lub oddać biżuterię do specjalisty, który zastosuje odpowiednie metody pielęgnacji.


 

jak-czyscic-bizuterie-2.png

 

Jak wyczyścić złoto?

 

Złota biżuteria jest jedną z najchętniej wybieranych. Aby zachować jej wyjątkowy blask na dłużej, powinno się unikać kontaktu złotej biżuterii z środkami czyszczącymi. Czyszczenie biżuterii najlepiej powierzyć jubilerowi, szczególnie jeśli model biżuteryjny zawiera kamienie szlachetne, takie jak diamenty. Przechowywanie w tym przypadku także nie jest obojętne. Złotą biżuterię należy przechowywać owiniętą w osobne ściereczki - uchronimy ją przed powstawaniem na niej tlenków, które negatywnie wpływają na późniejszy wygląd biżuterii.

 

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

 

Srebro z biegiem czasu, ulega procesowi oksydacji - innymi słowy matowieje, traci swój blask i czernieje. Aby odpowiednio zadbać o srebrną biżuterię należy unikać pozostawiania jej w wilgotnych miejscach oraz przechowywać ją w szczelnych szkatułkach, materiałowych woreczkach lub pudełkach. Pozłacane srebro staraj się natomiast chronić przed kosmetykami i wodą. Czyść wyłącznie miękką ściereczką, która nada jej połysk. Złocenie naturalnie z biegiem czasu będzie się wycierać, jednak stosując się do ogólnych zasad dbania o biżuterię można spowolnić ten proces.


 

 

Jak dbać o kamienie szlachetne?

 

Kamienie szlachetne wbrew pozorom są bardzo wymagające, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad ich przechowywania i pielęgnacji. Kwarce czy rubiny, nie powinny być wystawiane na długotrwały kontakt ze słońcem, dlatego ważne jest, aby znaleźć dla nich zacienione miejsce w domu. Turkus, który jest jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych, powinnaś przechowywać w możliwie jak najbardziej zacienionym miejscu. Obrączka z kamieniami czy pierścionek zaręczynowy powinny być oddane na profesjonalne czyszczenie przynajmniej raz w roku. Do czyszczenia biżuterii np. pierścionka z białego złota z diamentem najlepiej zastosować stężone powietrze. Cały brud i kurz, który osadził się na biżuterii, zniknie.


 

jak-czyscic-bizuterie-3.png

 

3 sposoby na czyszczenie biżuterii w domu

 

Poza profesjonalnymi metodami, które pozwolą zachować piękno naszej biżuterii na dłużej, istnieje wiele opcji by czyścić zabrudzenia domowymi sposobami. Najlepiej, aby usuwać zanieczyszczenia od razu po ich powstaniu. Dzięki temu pierścionki, naszyjniki czy kolczyki pozostaną w idealnym stanie na dłużej.

Folia aluminiowa + sól kuchenna 

 

Środek miski (pamiętaj, żeby nie była metalowa), wyłóż folią aluminiową i włóż do środka zaciemniałą biżuterię. W szklance zrób roztwór z gorącej wody i soli kuchennej (pamiętaj, żeby doszło do całkowitego rozpuszczenia się soli w wodzie), po czym zalej i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie przepłucz ją pod bieżącą wodą i osusz miękką ściereczką. Dzięki temu srebrna biżuteria odzyska dawny blask.

Soda oczyszczona + ocet 

 

Dobrym rozwiązaniem dla srebrnej jak i złotej biżuterii, jest użycie sody oczyszczonej. Zrób roztwór składający się z 1 litra gorącej wody, 1 łyżeczki sody oczyszczonej i 1 łyżeczki octu. W roztworze zanurz srebrne elementy na 15 minut, a następnie przepłucz pod bieżącą wodą i wysusz. 

Pasta do zębów

 

Nałóż niewielką ilość pasty do zębów na pociemniałą biżuterię i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie dokładnie przepłucz ją pod bieżącą wodą i wypoleruj delikatną ściereczką. Uwaga: nie używaj do tego pasty z drobinkami, szczoteczki, ani nie czyść przed wypłukaniem - to porysuje delikatną strukturę biżuterii.   

 

Czyszczenie łańcuszków

 

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek? Srebrne jak i złote łańcuszki wymagają nieco innej pielęgnacji niż pierścionki czy kolczyki, ponieważ najczęściej są wykonane w sposób, który wymaga dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Dlatego czyszczenie miękką szmatką może nie spełnić swojej funkcji. Jednak możesz zastąpić ją szczoteczką o miękkim włosiu. Dzięki czyszczeniu za pomocą miękkiej szczoteczki, pozostaną lśniące, a zmatowienie oraz zabrudzenia będą dokładnie wyczyszczone.

Oczywiście każda z tych metod musi zostać wykonana ostrożnie. Jeżeli nie masz pewności, którą z nich wybrać lub obawiasz się, że możesz zniszczyć biżuterię, udaj się do jubilera, który pomoże w dobraniu odpowiedniego sposobu pielęgnacji. Wystarczy zapytać doradcy, który na pewno pomoże. W wielu butikach z biżuterią dostępne są specjalne ściereczki do czyszczenia.


 

Inne artykuły