Lilou

Poradnik

Jakie złoto jest najdroższe? Kolory złota a jego wartość i cena

Złoto od wieków stanowiło przedmiot pożądania, symbol bogactwa i luksusu. Również współcześnie ozdoby jubilerskie ze złota są niezmiennie modne, chętnie noszone, a co więcej, stanowią nośnik wartości – zarówno materialnej, jak i sentymentalnej. Obecnie biżuteria ze złota jest nie tylko modna, ale i uznawana za wyjątkowo elegancką i ekskluzywną. Chętnie sięgamy po złote naszyjnikizłote kolczyki itp., a złoto jest najpopularniejszym kruszcem, z którego wykonuje się ślubne obrączki czy pierścionki zaręczynowe. 

Popularność złota wynika nie tylko z jego pięknego wyglądu i trwałości, ale także z faktu iż, mówiąc potocznie, złoto “trzyma wartość” – dzięki czemu dla wielu stanowi także formę lokaty kapitału. Warto zatem wiedzieć, jakie złoto jest najdroższe, a mówiąc precyzyjniej: jaki kolor złota jest najdroższy? 


Spis treści: 

 1. Jakie złoto jest najdroższe? Od czego zależy kolor złota?
 2. Jaki kolor złota jest najdroższy?
 3. Białe złoto czy żółte – które droższe?
 4. Ile kosztuje białe złoto?

Blog_grafika z podpisami 2.png

Jaki kolor złota jest najdroższy?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona, ponieważ cena złota uzależniona jest nie tyle od samego koloru, co od próby złota – czyli, mówiąc najprościej, zawartości czystego złota w stopie metali. Z reguły więc im wyższa próba złota, tym wyższa cena. Należy jednak uwzględnić także wiele pobocznych kwestii, takich jak choćby zmienny kurs ceny złota oraz – w przypadku wyrobów jubilerskich – również wzór czy dodatkowe zdobienia (cena biżuterii to nie tylko cena kruszcu i materiałów, ale także m.in. pracy jubilera itp. – czyli szeroko pojęty koszt produkcji). Dlatego warto pamiętać, że to nie kolor złota jest czynnikiem ostatecznie decydującym o jego cenie

 

Ciekawostka Lilou:

Ruskie złoto – co to znaczy? 

Tzw. ruskie złoto, zwane inaczej “czerwonym” złotem, bardzo popularne w Polsce w okresie PRL-u. Biżuterię z ruskiego złota produkowano w ZSRR w latach 1922-1991. Było to złoto próby 583 (14-karatowe) z dużą domieszką miedzi, co miało wpływ na jego charakterystyczne, różowo-czerwone zabarwienie. W Polsce ozdoby z tej próby złota wykonywano jeszcze do roku 1996, a następnie próba ta została zastąpiona próbą 585 – obecnie najpopularniejszą, jeśli chodzi o złoto biżuteryjne. Obecnie np. złoty pierścionek 585 czy złote bransoletki 585 znajdziesz m.in. w sklepie Lilou! 

 

Białe złoto czy żółte – które droższe?

Wiemy już, że to, które złoto jest najdroższe, niekoniecznie zależy od koloru. Czy można więc jednoznacznie stwierdzić, czy białe złoto jest droższe od zwykłego? Z reguły tak, jednak jest to zazwyczaj różnica nieznaczna – rzędu kilkudziesięciu złotych. Różnica pomiędzy złotem białym a żółtym polega głownie na jego popularności czy trendach jubilerskich – nie są to jednak kwestie istotnie wpływające na cenę. Białe złoto jest nieco droższe od żółtego za sprawą ilości złota znajdujących się z stopie. Jest ono jednak nadal mniej popularne od “klasycznego” złota żółtego (być może ze względu na to, że z wyglądu może przypominać srebro i bywa z nim często mylone). 

 

Odpowiadając więc na pytanie, jaki kolor złota jest najdroższy, należy pamiętać, że cena  w przypadku wyrobów jubilerskich – uzależniona jest od:

 • kursu złota,
 • próby złota,
 • kosztu produkcji (pracy jubilera, materiałów, wzoru itp.),
 • masy wyrobu. 

Dlatego nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jaki kolor złota jest najdroższy. 

Blog_grafika z podpisami 1.png

Ile kosztuje białe złoto?

Białe złoto coraz częściej wybierane jest m.in. na pierścionki zaręczynowe – to jeden z jubilerskich trendów, który obecnie zyskuje na popularności. Białe złoto (a więc połączenie złota ze srebrem, palladem czy niklem) odznacza się cechami takimi jak:

 • trwałość,
 • odporność na uszkodzenia, 
 • elegancki wygląd,
 • uniwersalność zastosowania w wyrobach jubilerskich.

 

Białe złoto jest również bardzo chętnie noszone ze względu to, iż jest uniwersalne – pasuje do niemal każdej stylizacji.  Ze względu na swój wygląd bywa także traktowane jako zamiennik srebra. W wyrobach jubilerskich białe złoto często łączone jest ze złotem klasycznym (żółtym). 

A ile kosztuje białe złoto? Ponieważ cena uzależniona jest od bieżącego kursu cen złota oraz czynników opisanych powyżej – nie ma sensu podawanie tu konkretnych liczb. Jeśli chodzi o białe złoto, cena jest zbliżona lub nieznacznie wyższa od złota żółtego.  

Inne artykuły