Lilou
Blog kol (1).jpg

Poradnik

Przekłucie uszu - kiedy i jak wykonać? Które kolczyki wybrać? Podpowiadamy!

Kolczyki to elegancka biżuteria, która dodaje uroku każdej stylizacji. Aby móc ją jednak założyć niezbędne jest wykonanie zabiegu przekłuwania uszu. Co warto o nim wiedzieć i po jaką biżuterię warto sięgnąć w początkowym okresie?
 

Przekłuwanie uszu - co warto wiedzieć?

 

Przekłuwanie uszu jest stosunkowo prostym i powszechnie wykonywanym zabiegiem kosmetycznym. Przekłucie polega na przerwaniu ciągłości skóry w okolicach płatka ucha. Ryzyko zakażenia sprawia, że wybierając miejsce wykonania zabiegu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestię higieny i obowiązujących standardów sanitarnych. Najlepiej wybrać profesjonalny salon piercingu lub renomowany gabinet kosmetyczny.

Istnieją różne sposoby przekłuwania uszu. Do najpopularniejszych należą:

 

  • przekłuwanie uszu pistoletem,
  • przekłuwanie uszu metodą Blomdahl,
  • przekłuwanie uszu igłą.

W większości salonów kosmetycznych do przekłucia uszu używa się pistoletu. Metoda polega na umieszczeniu w pistolecie ostro zaostrzonego kolczyka, a następnie zaaplikowaniu go z niewielkiej odległości i z dużą prędkością w płatek ucha. Alternatywą może być zabieg metodą Blomdahl, wykonywany przy użyciu dwóch pistoletów i jednorazowych kaset nakłuwających, co zapewnia większą higienę. Zdecydowana większość specjalistów rekomenduje zabieg przekłuwania uszu przy użyciu igły. Jest mniej bolesny i minimalizuje ryzyko powikłań.

 

Wiele osób zastanawia się kiedy jest dobry moment na przekłucie uszu. W przypadku dorosłych jest to indywidualna decyzja. Ukształtowana chrząstka i dojrzała skóra dobrze znoszą proces gojenia i regeneracji. Jeśli więc tylko czujesz, że masz ochotę nosić kolczyki, jest to dobry moment. Więcej kontrowersji wzbudza przekuwanie uszu u dzieci. Zwraca się uwagę na stres, ewentualny ból i delikatniejszą skórę. Zabieg najlepiej wykonać w porozumieniu z dzieckiem, które powinno mieć świadomość, że przekłuciu uszu możesz towarzyszyć niewielki ból oraz fakt, że skóra będzie wymagać później odpowiedniej pielęgnacji. Za odpowiedni wiek przyjmuje się mniej więcej 6-7 lat.

 

Istnieją także pewne przeciwskazania do przekłucia uszu. Dotyczą one zwłaszcza osób chorujących na białaczkę, atopowe zapalenie skóry, HIV lub WZW typu B i C. Zabieg odradzany jest także w przypadku zaburzeń krzepliwości krwi, zaburzeń odporności lub stanu zapalnego. Powinny go także unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Przekłucie uszu - rady po zabiegu

 

Do zabiegu przekłucia uszu używane są najczęściej niewielkie kolczyki nazywane potocznie "przebitkami". Wiele osób zastanawia się kiedy zmienić kolczyki po przebiciu uszu. Pierwsze "przebitki" powinny pozostać w uszach nieprzerwanie przez 6 tygodni od zabiegu, tak aby nie dopuścić do zabliźnienia się przekutej tkanki. Biżuterię możesz wyjąć z uszu po okresie około 1,5 miesiąca i od tego czasu użytkować inne kolczyki o prostej igle (również w sposób ciągły). Długość noszenia może zależeć od tego jakie mamy miejsce przekłucia. Szybciej zagoi się przekłucie na dolnym płatku ucha, niż przekłucia wykonane wyżej na chrząstce. Standardowo zaleca się noszenie nieprzerwanie delikatnej, minimalistycznej biżuterii przez 6 pierwszych miesięcy po zabiegu. Cięższe, wiszące kolczyki mogłyby niekorzystnie wpłynąć na kształt ucha, pododawać go nadmiernemu rozciąganiu i powodować infekcje świeżej ranki.

 

Do 48 godzin po przekłuciu uszu możesz odczuwać lekki dyskomfort spowodowany bólem lub zaczerwienieniem skóry. Jest to zupełnie normalna reakcja organizmu na przerwanie tkanki skóry. Jeśli jednak ten stan utrzymuje się dłużej lub pojawi się obrzęk, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. W początkowym okresie niezmiernie ważna jest także odpowiednia pielęgnacja uszu. Polega ona m.in. na przemywaniu sączącej się ranki środkiem dezynfekującym lub antyseptycznym, co pomaga uniknąć rozwoju infekcji. Do pielęgnacji uszu po zabiegu nie należy jednak używać mydła z wodą ani spirytusem, które mogłyby działać podrażniająco. Lepiej wyczyścić rankę za pomocą wacika i osuszyć ręcznikiem papierowym.

 

Po zabiegu należy zachować dużą ostrożność przy zdejmowaniu i wkładaniu ubrań, tak aby materiał nie podrażniał ucha z przebitką. Warto także zadbać o higienę i przed każdym dotknięciem kolczyka dokładnie umyć dłonie. Pamiętaj także, że zbytnie poruszanie biżuterią może doprowadzić do uszkodzenia tkanek w miejscu przekłucia, a w efekcie do powstania nieestetycznej blizny. Unikaj także kąpieli w basenie, jeziorze lub morzu oraz innych miejscach, w których możesz złapać infekcję bakteryjną.

 

Jakie kolczyki po przekłuciu wybrać?

 

Kolczyki na świeżo przekłute uszy powinny być wykonane z materiałów odpowiednich na czas gojenia tkanki. Idealnym wyborem będzie biżuteria ze stali nierdzewnej, która wykorzystywana jest także w medycynie (tzw. stal chirurgiczna). Materiał nie powoduje podrażnień oraz jest neutralny dla organizmu, dzięki czemu mogą sięgnąć po niego także alergicy. Ważny jest także wybór odpowiedniego modelu kolczyków. Jak wspomniano powyżej, idealnie sprawdzi się biżuteria na prostej igle, czyli tzw. sztyfcie. Ma to związek z procesem gojenia się świeżo przebitej skóry. Czy to oznacza, że bezpośrednio po zabiegu jesteś skazana na nudną biżuterię i ograniczone możliwości stylizacji? Zdecydowanie nie! Przedstawiamy modne kolczyki do noszenia po przekłuciu uszu z kolekcji Lilou:

 

Kolczyki Luck na sztyfcie pozłacane – kolczyki ze stali chirurgicznej pozłacane 18-karatowym złotem, składające się z kropel szczęścia ułożonych na wzór koniczyny.

 

Kolczyki sztyfty mini Etno V pozłacane – kolczyki na prostej igle z kolekcji inspirowanej podróżami. Dostępne w trzech wersjach kolorystycznych.

 

Kolczyki z żółtym kwarcem pozłacane – okrągłe sztyfty z żółtym kamieniem szlachetnym, symbolizującym radość. Stal pokryta 18-karatowym złotem.

 

Kolczyki Flowers półkola pozłacane – inspiracją dla tego projektu były pełne kwiatów ogrody Luwru. Niezapominajki symbolizują radość, szczęście i wdzięczność.

 

Kolczyki koniczynki z masy perłowej w ramce ze złota – to subtelna i elegancka biżuteria na prostej igle. Koniczynki symbolizują szczęście i pomyślność.

 

przekłucie-uszu.png

Po upływie kilku miesięcy od zabiegu, gdy proces gojenia ustąpi, możesz sięgnąć po większą biżuterię, jak na przykład 3-elementowe kolczyki ażurowe lub spektakularne kolczyki wiszące z motywem pawiego pióra. Wśród naszych propozycji znajdują się:

 

Kolczyki ażurowe 3 elementy koniczynki pozłacane – to propozycja na późniejszy czas. Wiszące kolczyki są symbolem szczęścia i miłości.

 

Kolczyki Pawie Mini pozłacane z onyksem – stylowa biżuteria na późniejszy czas. Zielony onyks pięknie koresponduje z pozłacanym dołem w kształcie pawiego pióra.

 

Kolczyki Boho 3 elementy pozłacane – spektakularna biżuteria inspirowana naturą i hippisowskim lookiem.

Inne artykuły