Lilou

Poradnik

Rocznica ślubu – nazwy rocznic i ich znaczenie

Rocznica ślubu to ważny dzień w życiu każdego małżeństwa. Kolejny rok wspólnego życia jest powodem do dumy i celebracji. Co ciekawe, dla niektórych rocznic istnieją specjalne nazwy, które oddają ich charakter. Skąd się wzięły i dlaczego warto celebrować takie chwile?

 

Rocznica ślubu – skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu?

 

Pierwsze wzmianki o świętowaniu rocznicy małżeństwa pochodzą jeszcze z czasów starożytnego Rzymu. Dla uczczenia 25 lat wspólnego życia mężowie koronowali głowy swoich żon srebrnym wieńcem, a po 50 latach od ślubu – złotym. Jak widać, pamięć o tym zwyczaju zachowała się nadal w nazewnictwie. Nie inaczej jest z nazwami pozostałych rocznic, które również zawierają wskazówki dotyczące odpowiednich prezentów lub symbolizujące fazę, w którą wkracza Wasz związek. Pomysł podchwycili i spopularyzowali w 1937 roku amerykańcy jubilerzy. Stąd mamy nie tylko złotą i srebrną, ale także szmaragdową i rubinową rocznicę oraz wiele innych, które podpowiadają jakim prezentem obdarować wówczas małżonkę.

 

rocznica-slubu-nazwy-2.png

 

Rocznica ślubu – nazwy poszczególnych rocznic

 

Lista nazwanych rocznic ślubu obejmuje daty od pierwszej do piętnastej, a następnie okrągłe rocznice co 5 lat, aż do 80. Jak nazywają się poszczególne rocznice i w jaki sposób je celebrować?

 

  • Pierwsza rocznica ślubu papierowa – nazwa nawiązuje do krótkiego stażu małżeństwa i wskazuje na delikatność związku. Jest to także nawiązanie do początku wspólnej historii – papier można pięknie zapisać.
  • Bawełniana druga rocznica ślubu – wskazuje, że związek jest już bardziej scementowany i trwały. Bawełna lub bawełniana pościel to także praktyczny prezent, który symbolizuje wspólne gospodarstwo. Wolisz bardziej elegancki prezent? Idealnie sprawdzi się bransoletka z pozłacanym sercem na bawełnianej wstążce w kolorze kości słoniowej. Tym bardziej że posiada możliwość personalizacji grawerunkiem!
  • Skórzana trzecia rocznica ślubu – kolejna nazwa znów odnosi się do trwałości. Skóra jest bardziej wytrzymała niż papier i bawełna. Odpowiednim prezentem dla drugiej połówki będzie więc portfel, skórzany pasek lub elegancka torebka.
  • Kwiatowa czwarta rocznica ślubu – to odejście od nazw kojarzonych z materiałem. Kwiaty symbolizują zgodę, miłość i pojednanie. To symbol związku, który się „dotarł” i rozkwitł. Chcesz pokazać swojej żonie, jaka jest dla Ciebie ważna? Podaruj jej kolczyki Flowers na sztyfcie pozłacane z niezapominajkami z masy perłowej. Niech wasza miłość kwitnie!
  • Piąta rocznica ślubu drewniana – pół dekady za Wami. Jest co świętować. Nazwa znów odnosi się do trwałości związku. Dobrym pomysłem na prezent będzie drewniana szkatułka na biżuterię. Lub kolczyki koniczynki z masy perłowej, które przyniosą Wam szczęście na kolejne lata.
  • Szósta rocznica ślubu cukrowa – to było sześć słodkich lat, skoro nadal jesteście razem. Idealnym pomysłem na celebrację tej rocznicy jest wspólna wizyta w kawiarni znanej z dobrych deserów.
  • Wełniana lub miedziana siódma rocznica ślubu – wełna symbolizuje ciepło i wygodę waszego domu. Miedź jest symbolem trwałości, miłości i ochrony. Dodatkową pomyślność zagwarantuje Wam liczba „7”, która uważana jest za szczęśliwą.
  • Ósma rocznica ślubu spiżowa (lub brązowa) – reprezentuje piękno i siłę Waszego związku, który jest...twardszy niż ze spiżu, a przez to nie do ruszenia. Na tę rocznicę często wybierana jest biżuteria z tanzanitem.
  • Dziewiąta rocznica ślubu blaszana lub gliniana – na tę rocznicę najczęściej kupowana jest ceramika, która symbolizuje dzieło sztuki, jakim jest Wasze małżeństwo. Możesz także kupić mniej szablonowy prezent jak kolczyki Lily z koralową emalią lub bransoletka z blaszką, na której wygrawerujesz to, co czujesz.
  • Dziesiąta rocznica ślubu cynowa – symbolizuje trwałość Waszego małżeństwa. Z tej okazji możesz podarować małżonce tradycyjny prezent z cyny lub docenić ją wybierając złotą zawieszkę serce z diamentem. Ten najszlachetniejszy z kamieni również będzie symbolizować siłę Waszej więzi.

 

10 lat Waszego małżeństwa za Wami. Jedenasta rocznica ślubu znów odnosi się to siły i trwałości, stąd jej nazwa – stalowa. Dwunasta jedwabna rocznica ślubu najczęściej wyrażana jest perłami. Idealnym prezentem dla żony będą więc kolczyki modułowe z masy perłowej z pozłacaną lilijką, która symbolizuje odrodzenie i naturalne piękno. Trzynasta rocznica ślubu koronkowa to dobry moment, żeby podarować żonie elegancką bieliznę lub biżuterię z cytatem. Czternasta rocznica ślubu nosi nazwę rocznicy kości słoniowej. Współcześnie ten materiał najczęściej zastępuje opal. Piętnasta rocznica ślubu kryształowa to idealny moment, aby znów podarować żonie diamenty. Pięknym wyznaniem miłości będzie naszyjnik z nieskończonością i blaszką z diamentem.

Wszystkie rocznice ślubu są tak samo ważne, jednak po piętnastej nazwami zostały obdarzone tylko te okrągłe.

 

 

Dwudziestą rocznicę ślubu nazywamy porcelanową. Prezent z tej okazji ma symbolizować piękne życie, które razem stworzyliście. Dwudziesta piąta srebrna rocznica ślubu nawiązuje wprost do tradycji czasów Cesarstwa Rzymskiego. Idealnym prezentem dla żony z tej okazji będzie srebrna biżuteria. Trzydziesta rocznica ślubu nazywana jest perłową. Pary, które osiągają taki staż, są podobnie jak perły, stosunkowo rzadko. Warto więc uczcić ten moment wyjątkowym prezentem. Co podarować żonie? Idealnie sprawdzą się kolczyki modułowe z masy perłowej z pozłacaną lilijką.

 

Kolejne rocznice ślubu również czerpią swoje nazewnictwo z kamieni szlachetnych. Trzydziesta piąta rocznica ślubu nazywa się koralową. Współcześnie ze względów ekologicznych coraz rzadziej wykorzystuje się koralowce. Możesz jednak nawiązać do ich barwy i podarować żonie bransoletkę z sercem Etincelle ze złota próby 585 na cienkim czerwonym sznurku. To także idealny wybór na czterdziestą rocznicę ślubu – rubinową. Czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa również jest okazją do wręczenia biżuterii z kamieniem szlachetnym.

 

Najgłośniejszą i najokrąglejszą rocznicą ślubu są złote gody. Małżeństwa z tak imponującym stażem, honorowane są zwykle medalem i eleganckim obiadem w Urzędzie Miasta. To także idealna okazja, aby obdarować drugą połówkę naszyjnikiem ze złota próby 585 z koniczyną z czarnym onyksem. Drogocenna i elegancka biżuteria przypomni Twojej żonie, że wciąż kochasz ją tak samo, jak wtedy gdy byliście młodzi.

 

ZAINSPIRUJ SIĘ: MOTYW MIŁOŚĆ

 

rocznica-slubu-nazwy-3.png

 

Rocznica ślubu – dlaczego warto celebrować te chwile?

 

Zarówno pierwsza jak i sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu to powody do radości i celebracji. Każdy kolejny rok razem to Wasza wspólna historia i piękne dzieło, jakim jest wspólne życie. Podziękujcie sobie tego dnia za spędzony czas i wsparcie. Nawet jeśli nie są duże gesty, na pewno scementują Wasz związek i poczucie bliskości na kolejne lata.

Inne artykuły