Slow fashion, czyli odpowiedź na ubraniowy konsumpcjonizm. Co dziś oznacza moda zrównoważona?

Problem nadmiernej konsumpcji, a co za tym idzie – wyrzucania ton odzieży – dotyczy większości świata, a w szczególności zamożniejszych krajów Europy czy USA. Przeciętny Europejczyk wyrzuca około 11 kg tekstyliów rocznie. Zakupy odzieżowe robimy często spontanicznie, przez co nie zawsze są one przemyślane.

Każdego roku miliony ton odzieży lądują na wysypiskach śmieci, a także terenach przyrodniczych (np. pustyniach), gdzie tworzone są dzikie i nielegalne wysypiska. Z drugiej strony jednak – nadal tak wiele z nas ma poczucie, że nie ma się w co ubrać. Odpowiedzią na sytuację globalnej branży odzieżowej jest slow fashion, czyli zrównoważone podejście do mody. 

Slow fashion: wobec nadprodukcji odzieży

Według danych z 2024 roku globalna branża fashion produkuje około 80 miliardów nowych sztuk odzieży każdego roku. To blisko 10 sztuk dla każdego człowieka na świecie. Są jednak rzesze ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup choćby jednej rzeczy. Biznes odzieżowy to jedna z największych gałęzi przemysłu na świecie, która pochłania znaczną część zasobów takich jak energia, woda czy praca ludzka, mająca niebagatelny wpływ na światową gospodarkę. 

Od wielu lat branża modowa notuje stałe wzrosty produkcji – o wiele większe niż faktyczne zapotrzebowanie. Odzież jest tania i łatwo dostępna, dlatego nowe rzeczy kupujemy bez większego namysłu. Często jednak są to produkty słabej jakości, które nie mają szansy pozostać z nami dłużej niż przez jeden sezon. Odpowiedzią na nadmierną produkcję i konsumpcję ubrań ma być slow fashion, czyli filozofia mody oparta na rozważnym kupowaniu i stawianiu jakości nad ilością.

Slow fashion – co to?

Slow fashion to ruch w modzie, który promuje odpowiedzialną konsumpcję i produkcję odzieży. Opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju, etycznego podejścia do mody i świadomości ekologicznej. Slow fashion, podejście określane także jako “moda zrównoważona” to przede wszystkim rozsądne i przemyślane podejście do zakupów ubrań i akcesoriów, które mają wynikać z faktycznej potrzeby, a nie marketingu i zmieniających się w zastraszającym tempie trendów.

To także nastawienie na produkty wysokiej jakości, ekologiczne materiały oraz ubrania od lokalnych przedsiębiorców – zamiast globalnych korporacji. Slow fashion jest więc przeciwieństwem tzw. szybkiej mody (fast fashion), czyli ubraniowej hiperkonsumpcji, która długofalowo ma wyniszczający wpływ na środowisko. 

Jakie są zasady mody slow fashion?
Moda slow fashion to rozsądne (nie)kupowanie. Podejście to nie oznacza jednak rezygnacji z zakupów, trendów czy własnego stylu. Oto postulaty charakteryzujące ruch slow fashion. 

  • Przemyślane zakupy, oparte na analizie własnych potrzeb i unikanie spontanicznych, kompulsywnych i nieprzemyślanych zakupów ubraniowych.
  • Jakość ponad ilość – wybór ubrań, które posłużą na dłużej (np. ze względu na jakościowe materiały).
  • Własny, wypracowany styl zamiast nowinek i sezonowych trendów..
  • Zrównoważone materiały (na pierwszym miejscu tkaniny naturalne i pochodzące z recyklingu).
  • Uniwersalne ubrania, które łatwo ze sobą połączyć – np. starannie skomponowana garderoba kapsułowa.
  • Naprawianie i przerabianie ubrań, zamiast wyrzucania ich na śmietnik.
  • Dbanie o posiadaną garderobę (np. przestrzeganie zasad prania i prasowania).
  • Kupowanie ubrań z drugiej ręki – w lumpeksach i na platformach sprzedażowych.
  • Etyczne praktyki pracy – wspieranie marek, które uczciwie traktują swoich pracowników i dbają o środowisko.
  • Wybieranie odzieży od lokalnych producentów.
  • “Głosowanie portfelem” – czyli świadomy namysł nad tym, jakie marki chcemy wspierać, robiąc u nich zakupy.

Ponadczasowa biżuteria i dodatki: wybór wysokiej jakości akcesoriów i ozdób, które będą pasować do wielu stylizacji przez długie lata.
Slow fashion to podejście, które może wdrożyć każdy z nas. Warto dowiedzieć się więcej na temat mody zrównoważonej – z poświęconych jej blogów, serwisów oraz książek. Temat ten jest szeroko eksploatowany także w polskojęzycznym internecie. Nie brak również publikacji tworzonych przez stylistów i influencerów znanych ze świadomego podejścia do mody. 

 

Zrównoważona moda? To nie tylko ubrania!

Warto podkreślić, że podejście slow fashion nie ogranicza się wyłącznie do ubrań – rzeczami, które także warto kupować w sposób zrównoważony jest biżuteria, dodatki, akcesoria i torebki. Tu również należy stawiać na wysoką jakość materiałów (przykładem może być biżuteria ze złota, biżuteria z kamieniami naturalnymi czy ponadczasowe perły; a także skórzane torebki, buty czy paski).

Warto również sięgać po uniwersalne wzornictwo i minimalistyczny design – dzięki temu w naszej szafie znajdą się ozdoby, które pasować będą do wielu stylizacji, za każdym razem dodając im ponadczasowego uroku. 

 

Related Products