Lilou

Poradnik

Co oznacza choker na szyi? Sprawdź, zanim wybierzesz ten rodzaj biżuterii!

Choker – co oznacza to określenie? Czy wiesz, że nazwa choker pochodzi od angielskiego słowa choke, które oznacza dławienie się, krztuszenie i duszenie? Faktycznie – chokery to biżuteria ściśle przylegająca do szyi. Z tego względu nie wszyscy czują się w nich komfortowo – mogą bowiem dawać uczucie ucisku czy duszenia. 

Oczywiście choker to biżuteria jak każda inna – przy prawidłowo dobranym rozmiarze choker pozostawia nieco luzu na szyi i z pewnością nie stanowi zagrożenia związanego z uduszeniem. Chodzi tu wyłącznie o to, że nie każdy lubi uczucie czegoś na szyi. Mimo wszystko jednak choker to rodzaj modnego naszyjnika, który podbił serca kobiet na całym świecie i jest szczególnie chętnie noszony m.in. przez hollywoodzkie gwiazdy, ikony kina, muzyki czy influencerki. A czy choker damski ma jakieś ukryte znaczenie? Przyjrzyjmy się bliżej kwestii, co oznacza choker na szyi! 

Co to jest choker?

Choker to krótki, przylegający do szyi naszyjnik. Może być wykonany z różnych materiałów, takich jak kruszce (złoto, srebro), skóra, metal nieszlachetny, tkanina, koronka, sznurek lub plastik. Formę chokera może mieć zarówno krótki naszyjnik-łańcuch, jak i naszyjnik z zawieszkami na wstążce czy tasiemce.  Choker może być bazą dla jednej lub wielu zawieszek typu “charms”. Dobranie własnych zawieszek może być efektownym sposobem na personalizację chokera i “podkręcenie” swojego stylu. 

 

 

Co oznacza choker na szyi? 

Naszyjnik typu choker kojarzy się przede wszystkim z modą i stylem lat 90. Jednak w rzeczywistości ma on o wiele dłuższą historię i różne znaczenia kulturowe, w zależności od miejsca i epoki. Co oznacza choker na szyi? Tak ściśle przylegający naszyjnik może współcześnie kojarzyć się nieco z… obrożą. I faktycznie – w sklepach znajdziemy obecnie chokery np. z metalu lub skóry, które celowo stylizowane są na obroże. Niektóre z nich to po prostu oryginalna biżuteria, inne natomiast pretendują raczej do miana gadżetów erotycznych.

W dawnych czasach nie używano wprawdzie nazwy “choker”, którą posługujemy się dzisiaj – jednak podobnego rodzaju ściśle przylegające do szyi naszyjniki miały szeroką symbolikę. Zależnie od tego, kto i kiedy je nosił oraz z czego były wykonane, mogły być symbolem bogactwa, zamożności i prestiżu (np. bogato zdobione krótkie kolie noszone tuż przy szyi), ale także jako oznaka znaka niewoli, poddaństwa lub upokorzenia. 

Współcześnie chokery to po prostu modne biżuteryjne akcesoria, dzięki którym możesz podkreślić swój styl, osobowość czy dodać wyrazu swojej stylizacji. Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, co oznacza choker na szyi, ponieważ każdy może nadać mu własne znaczenie i interpretację. Z całą pewnością jednak nie należy się obawiać, że nosząc choker wysyłasz w świat ukryte przekazy, informacje czy podteksty. Obecnie chokery to po prostu modna biżuteria, która – sama w sobie – nie posiada żadnych ukrytych znaczeń czy skojarzeń. Możesz więc nosić je tak jak lubisz – bez obaw. 

Choker na szyję. Jak go nosić?

Wiesz już, co oznacza choker na szyi. A czy wiesz, jak stylizować ten rodzaj biżuterii? Chokery – zależnie od wybranego modelu – możesz nosić zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. 

Choker to dodatek, który podkreśla szyję i twarz, dlatego warto dopasować go do kształtu i długości szyi. Jeśli masz długą i smukłą szyję, możesz nosić chokery w każdej formie i szerokości. Jeśli masz krótką i grubsza szyję, lepiej wybierać cienkie i delikatne chokery (np. w formie łańcuszka z zawieszkami), które nie będą ją skracać optycznie.

Choker na szyję – co oznacza? Dobry styl! 

Zastanawiasz się, jak wybrać choker na szyję? Co oznacza taka biżuteria – to już wiesz! Obecnie to przede wszystkim wyznacznik dobrego stylu. Jeśli szukasz chokera idealnego do noszenia na co dzień, zwróć uwagę na subtelne i minimalistyczne chokery w formie łańcuszka z zawieszkami (np. z motywem kwiatowym lub z księżycem i gwiazdami). 

Modnym dodatkiem idealnym do wielu stylizacji będzie także choker z kamieniami naturalnymi (np. z pereł lub koralu), do którego możesz dodatkowo dobrać zawieszkę (np. z Twoim własnym grawerunkiem!). Jeśli na co dzień preferujesz luźny, casualowy bądź sportowy styl, idealnym dodatkiem dla Ciebie będzie choker z zawieszką na sznurku. Zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień idealnie sprawdzi się choker pozłacany – np. z zawieszką w kształcie stokrotki. 

MicrosoftTeams-image (4).png

Inne artykuły