Lilou

Poradnik

Czy na wesele można iść w czarnej sukience? Nie, ale zawsze jest jakieś “ale”...

Czy wypada iść na wesele w czarnej sukience? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, zwłaszcza w sytuacji, gdy masz ukochaną małą czarną, nie masz czasu lub możliwości zakupu innej sukienki lub nie nosisz kolorowych rzeczy i nie czujesz się w nich dobrze. Czerń na wesele jest z różnych względów odradzana – ale to nie znaczy, że jest bezwzględnie zabroniona. Pójście w czarnej sukience na wesele może, choć nie musi być traktowane jako modowa wpadka. 

 

Czy na wesele można iść w czarnej sukience? – dylemat wielu kobiet

Twoim oczywistym wyborem na wszystkie ważne imprezy jest ukochana “mała czarna”, w której czujesz się jak w drugiej skórze? Nie masz i nie nosisz kolorowych sukienek? A może nie możesz teraz pozwolić sobie na zakup kreacji i ukochana czarna sukienka jest jedynym wyjściem? Nie jesteś sama w tej sytuacji. Wiele kobiet zastanawia się, czy na wesele można iść w czarnej sukience. Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie słyszałaś o tym, że czerń na wesele to kontrowersyjny pomysł. Zdaniem wielu osób, jest ona stanowczo zabroniona. Czy jednak ten “zakaz” ma swoje logiczne uzasadnienie? I jak ewentualnie go “obejść”? 

XXX 4.png

Czy wypada iść w czarnej sukience na wesele i… dlaczego nie?

Powszechnie przyjęło się, że odpowiedź na pytanie: “czy wypada iść na wesele w czarnej sukience?” brzmi “nie”. Na tym można by właściwie zakończyć ten artykuł, jednak, jak się domyślasz, zawsze jest jakieś “ale”. Warto bowiem wiedzieć, że ta niechęć od czerni na wesele jest bardzo mocno zakorzeniona w tradycji. W dawnej Polsce (jak i innych krajach Europy) istniało (i do dziś mocno się trzyma) skojarzenie z czernią jako kolorem smutku i żałoby. Dawniej przyjście na wesele w czarnej sukni było nie tylko nie na miejscu, ale wręcz mogło zostać odebrane jako zła wróżba dla młodej pary. Obecnie jednak czasy się zmieniły, a współczesne podejście do mody jest nieco bardziej elastyczne

Czarna sukienka na wesele – savoir vivre

Obecnie czarna sukienka (o odpowiednim fasonie) uważana za symbol elegancji i stanowi powszechnie przyjęty strój formalny dla kobiet, odpowiedni na większość ważnych uroczystości. Czerń na wesele nie jest zalecana – ze względu na wspomniane kwestie kulturowe (skojarzenia ze smutkiem i żałobą). Nie jest jednak bezwzględnie zabroniona. Jeśli wybierasz się na wesele, czarna sukienka może być odpowiednia, jeśli całość stylizacji zostanie odpowiednio skomponowana z dodatkami, które przełamią monochromatyczność czerni. 

Warto pamiętać, że według zasad etykiety bardzo ważnym aspektem jest dobór ubioru (w tym jego kolorystyki) do okoliczności. Jest to bowiem sposób wyrażenia szacunku wobec pary młodej, która jest gospodarzami przyjęcia. Jeśli więc masz wątpliwości, czy wypada iść w czarnej sukience na wesele, po prostu spytaj o to wcześniej gospodarzy. Jeśli para młoda nie widzi w tym problemu – możesz śmiało wybrać taką kreację.

Pamiętaj także, że liczy się tylko opinia pary młodej. To ich dzień i oni mają pewną wizję swojego wesela. Nie musisz martwić się o to, czy czarna sukienka na wesele nie “obrazi” poczucia estetyki cioci, babci czy kuzynki. O ile bowiem nieeleganckie ubranie może być gafą – o tyle znacznie większą gafą jest komentowanie czyjegoś stroju i wytykanie innym stylizacyjnych “błędów”, zwłaszcza w okolicznościach takich jak wesele. Miej również na uwadze, że nie ubierasz się po to, by podobać się wszystkim gościom – nie musisz więc wszystkich zadowalać. Ważne, żebyś to Ty czuła się dobrze na imprezie. 

Istnieje również pewna sytuacja, która stanowi wyjątek od powyższej zasady opiniowania przez parę młodą. Jest nią żałoba. W Polsce w dalszym ciągu bywa ona podkreślana czarnym strojem i w tym wypadku również para młoda powinna zrozumieć i uszanować fakt, że czarna sukienka to Twój sposób przeżywania żałoby i nie chcesz się zmuszać do innych kolorów. 

Blog_grafika z podpisamhnjhhn.png

Czerń na wesele, czyli wyjątki od reguły 

Wiesz już, czy można iść na ślub w czarnej sukience. O czym pamiętać, tworząc stylizacje na wesele? Czarna sukienka nie będzie wyglądała “smutno” jeśli dorzucisz do niej kilka dodatków w wybranej kolorystyce. Sprawdzi się np.:

  • zestaw dodatków (buty, torebka, marynarka) w jednym kolorze (może to być czerwień, fuksja, kobalt lub inne),
  • elegancja, złota biżuteria, np. z kolorowym kamieniem (jak malachit lub turkus)
  • drobny akcent kolorystyczny, jak np. bransoletka z zawieszką na kolorowym sznurku lub wstążce,
  • kolorowy naszyjnik z kamieni naturalnych,
  • minimalistyczne kolczyki-wkrętki z kolorowym kamieniem (np. kwarcem),
  • optymistyczny akcent, jak np. kolczyki wiszące z kamieniem – cytrynem. 

 

Inne artykuły