Lilou

Poradnik

Czym różni się diament od brylantu? Tylko jeden z nich może znajdować się w biżuterii!

Biżuteria z diamentami czy brylantami? Co tak naprawdę znajduje się w wyrobach jubilerskich? Kobiety kochają diamenty, a może jednak wolą brylanty? Brylant czy diament – która nazwa jest poprawna, gdy mówimy o biżuterii? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta! Nasz krótki poradnik rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości, co do jubilerskiej nomenklatury! 

 

 

Spis treści: 

  1. Brylant a diament – czym jest jedno, a czym drugie?
  2. Czym się różni brylant od diamentu?
  3. Różnica między brylantami a diamentami – tzw. szlif brylantowy
  4. Diament czy brylant – co jest droższe?
  5. Brylant czy diament – co jest w biżuterii?

Brylant a diament – czym jest jedno, a czym drugie? 

O diamentach mówi się, że są najlepszymi przyjaciółmi kobiety. Nic w tym dziwnego, skoro są “wieczne” – ponadczasowe, niezwykle eleganckie i kojarzące się z luksusowym wizerunkiem zamożnych kobiet czy gwiazd kina. Z drugiej strony, która z nas nie chciałaby kolii z brylantami? Zanim więc odpowiemy na pytanie, czym różni się brylant od diamentu, warto zdefiniować, czym jest jedno, a czym drugie. Już sama ta wiedza wiele wyjaśnia! 

 

Diament to odmiana alotropowa węgla (czyli inna odmiana tego pierwiastka, która różni się od “zwykłego” węgla swoimi właściwościami fizycznymi), charakteryzująca się bardzo wysoką twardością i połyskiem. Diament należy do najtwardszych minerałów, a dokładniej rzecz ujmując: najtwardszych substancji występujących na Ziemii! Diamenty powstają podobnie jak węgiel – głęboko pod ziemią, w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, a następnie są wynoszone na powierzchnię przez erupcje wulkaniczne. 

Diamenty są wykorzystywane jako kamienie szlachetne w jubilerstwie, a także jako narzędzia tnące i ścierne w przemyśle. Występują rzadko – dlatego są niezwykle cenne, a przez to również ich cena jest wygórowana. Na czym w takim razie polega różnica między brylantami a diamentami?

MicrosoftTeams-image (7).png

Czym się różni brylant od diamentu?

Brylant a diament – to nazwy tego samego kamienia szlachetnego. Brylant nie jest “chemicznie” innym tworem – jest dokładnie tym samym diamentem, jednak… poddanym obróbce mechanicznej, a dokładnie: oszlifowanym. Zatem choć nazwy mogą być mylące, biżuteria z diamentami to dokładnie to samo, co biżuteria z brylantami – bowiem w wyrobach jubilerskich diamenty zawsze występują w formie oszlifowanej (jako brylanty). To pewne, ponieważ nieoszlifowany diament nie jest przejrzysty i połyskujący. Przypomina raczej zwykły, nieprzejrzysty kamień. Swoich niezwykłych właściwości (przejrzystości, blasku, zdolności odbijania światła) nabiera dopiero po oszlifowaniu.

Różnica między brylantami a diamentami – tzw. szlif brylantowy

Brylant to rodzaj diamentu, który został poddany specjalnemu szlifowi, nadającym mu okrągły kształt i niezwykły blask. W jubilerstwie możesz spotkać się z określeniem “szlif brylantowy”.

Szlif brylantowy to jeden z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych rodzajów szlifu diamentów. Polega on na nadaniu kamieniowi kształtu stożka z płaską podstawą (charakterystyczny kształt, popularnie określany jako “diament”) i 57 lub 58 fasetami (płaszczyznami), które odbijają światło i nadają mu niezwykły blask. Szlif brylantowy został wynaleziony w XVII wieku przez holenderskiego jubilera Vincenta Perriarda i od tamtej pory jest uważany za symbol jubilerskiej doskonałości i wyrafinowanej elegancji. Różnica między brylantem a diamentem sprowadza się zatem, jak widzisz, do sposobu jego oszlifowania. 

Diament czy brylant – co jest droższe? 

Brylant uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych i wartościowych kamieni jubilerski, ponieważ jego właściwe oszlifowanie wymaga bardzo dużej precyzji oraz wprawy. Brylanty występują w różnych kolorach i masach, które wpływają na ich cenę i jakość. Brylant jest często uznawany za symbol czystości, piękna i luksusu

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: co jest droższe – diament czy brylant? – bowiem wpływ na cenę będzie miała przede wszystkim masa kamienia. Jednak przy założeniu, że mamy do czynienia z diamentem i brylantem o takich samych masach, droższy zawsze będzie brylant – ponieważ został już oszlifowany, a więc do ceny samego kamienia szlachetnego należy doliczyć cenę mozolnej pracy, jakiej dokonał już jubiler podczas obróbki minerału. 

Brylant czy diament – co jest w biżuterii?

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy brylant to diament. Tym samym wiesz już, co dokładnie – brylant czy diament – znajduje się w wyrobach jubilerskich, które być może sama nosisz. A jeśli dopiero poszukujesz swojej pierwszej biżuterii z diamentem, koniecznie zajrzyj do sklepu Lilou! Czekają tu na Ciebie m.in. bransoletki na sznurkuzawieszki z diamentem, małe kolczyki sztyfty, a także stylowe złote naszyjniki ze złota próby 585 zdobione diamentem. 

MicrosoftTeams-image (6).png

 

Inne artykuły