Lilou

Poradnik

Jak odróżnić diament od cyrkonii? Sprawdź, ile warta jest Twoja biżuteria!


Diamenty to naturalne kamienie szlachetne, które od wieków intrygują, zachwycają swym urokiem i wzbudzają pożądanie. Z racji na rzadkość występowania są niezwykle cenne – dlatego też stały się synonimem luksusu i wytwornej elegancji. XX-wieczny marketing upowszechnił je jako “kamienie miłości” – idealnie zdobiące pierścionek zaręczynowy. 

Obecnie biżuteria damska nie obejdzie się bez diamentów. Bezsprzecznie stanowią doskonały wybór nie tylko na zaręczyny, ale i każą okazję – z racji na ich trwałość oraz szlachetny wygląd. Współcześnie jednak ich ogromnie popularnym odpowiednikiem stały się cyrkonie syntetyczne, które na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia. Wraz z ich spopularyzowaniem się pojawił się problem: jak odróżnić cyrkonię od diamentu? Czym tak naprawdę różnią się diament a cyrkonia? Czym charakteryzuje się biżuteria z diamentami? To wszystko, co musisz wiedzieć, by ocenić, czy Twoja biżuteria zawiera prawdziwy diament! 

 

Spis treści: 

  1. Diament a cyrkonia: czym jest jedno, a czym drugie?
  2. Cyrkonia a diament i brylant – dfefinicje w pigułce
  3. Diament a cyrkonia – podstawowe różnice
  4. Jak odróżnić cyrkonię od diamentu?
  5. Diament a cyrkonia: test światła
  6. Cyrkonia a diament: test ciepła
  7. Diament vs. cyrkonia: test przejrzystości
  8. Diament a cyrkonia – cena. Biżuteria na każdą kieszeń

Diament a cyrkonia: czym jest jedno, a czym drugie?

Podstawowa różnica między diamentem a cyrkonią tkwi w pochodzeniu. Diamenty to szlachetne kamienie naturalne. Diament jest wytworem natury – powstaje głęboko pod ziemią, z węgla kamiennego, na który przez wiele milionów lat oddziaływało bardzo wysokie ciśnienie i inne procesy fizyczne i biochemiczne. Diamentu nie da się więc wyprodukować. Jest kamieniem stosunkowo rzadko występującym, stąd jego wysoka cena. 

Diament wydobyty spod ziemi nie jest lśniący i przejrzysty, jak ten w biżuterii. Aby cieszył oko, należy dopiero poddać go obróbce jubilerskiej. Oszlifowany diament nazywamy brylantem. Czym w takim razie różni się diament a cyrkonia? Ten drugi kamień jest kamieniem syntetycznym, czyli wytwarzanym sztucznie, przez człowieka. Wizualnie cyrkonia do złudzenia przypomina diament, dlatego w jubilerstwie wykorzystywana jest jako jego znacznie tańszy zamiennik. Ponieważ jednak pochodzenia kamieni nie da się rozpoznać na pierwszy rzut oka, w dalszym ciągu pozostaje dylemat; jak odróżnić diament od cyrkonii? 

 

MicrosoftTeams-image (4).png

 

Cyrkonia a diament i brylant – dfefinicje w pigułce

Diament to minerał zbudowany z cząsteczek węgla. Jest najtwardszą znaną substancją występującą w naturze. Diamenty powstają w warunkach wysokich temperatur i ciśnień w głębi ziemi i są bardzo rzadkie. Prócz oczywistych zastosowań jubilerskich, diamenty wykorzystywane są m.in. do budowy urządzeń elektronicznych. Diamenty mogą mieć różne kolory, kształty i wielkości. 

 

Brylant to oszlifowany diament. Diamenty są szlifowane, aby nadać im połysk i blask. Szlif brylantowy jest najbardziej popularnym i cenionym sposobem szlifowania diamentów. Brylant to diament oszlifowany w taki sposób, aby odbijał światło w pełnym zakresie barw, tworząc optyczny efekt tęczy.

 

Cyrkonia to syntetyczny kamień ozdobny. Chemicznie stanowi ustabilizowaną formę dwutlenku cyrkonu. Jest to popularna imitacja diamentu, ponieważ ma podobny połysk i wygląd (jednak nie jest aż tak twarda jak diament). Cyrkonia może mieć różne kolory w zależności od domieszek, które są dodawane do niej podczas produkcji. 

Diament a cyrkonia – podstawowe różnice 

Jak odróżnić cyrkonię od diamentu? Prócz pochodzenia istotne różnice pomiędzy obydwoma kamieniami to także:

  • twardość – diament to najtwardszy kamień na świecie (10 w skali twardości Mohsa), dlatego nawet przy intensywnym użytkowaniu biżuterii nie ściera się i nie rysuje. Zarysować go można jedynie drugim diamentem. Cyrkonie natomiast łatwo ulegają zarysowaniu i ścieraniu krawędzi przy codziennym użytkowaniu biżuterii;
  • czystość: cyrkonie powstające w warunkach laboratoryjnych są idealnie czyste – nie posiadają przebarwień czy skaz; diament natomiast, jako kamień naturalny, może charakteryzować się różnym stopniem czystości. 

 

Jak rozpoznać diament od cyrkonii? Sama powyższa wiedza może nie być tu wystarczająca. Doświadczony jubiler bez trudu oceni, z którym z kamieni mamy do czynienia. Najprostszym sposobem dla uzyskania pewności będzie więc poproszenie o opinię profesjonalistę. Jeśli jednak wolisz działać samodzielnie, możesz wykonać proste domowe testy!

Jak odróżnić cyrkonię od diamentu?

Cyrkonia a diament – który kamień znajduje się z Twojej biżuterii! Sprawdź to jedną z poniższych metod!

Diament a cyrkonia: test światła

Przyjrzyj się kamieniowi pod światło (np. do słońca). Brylant pod wpływem światła mieni się zwykle stonowanymi odcieniami szarości oraz bielą (to tzw. brylancja). Może też dawać delikatną poświatę w kolorze czerwonym lub pomarańczowym. Jeśli światło odbijane przez kamień daje wrażenie blasku we wszystkich kolorach tęczy lub jeśli kamień daje odbicie w kolorze żółtym czy zielonym – mamy do czynienia z cyrkonią.

Cyrkonia a diament: test ciepła

Inną właściwością diamentów jest brak zmiany temperatury pod wpływem oddziaływania źródła ciepła. Diament rozgrzany na słońcu czy pod wpływem gorącej wody nie nagrzewa się – pozostaje bez zmian. Jeśli po wyjęciu z gorącej wody sam kamień stał się ciepły – z pewnością jest to cyrkonia. 

Diament vs. cyrkonia: test przejrzystości

Połóż kamień na stronie książki i sprawdź, czy jesteś wstanie przeczytać przez niego znajdujące się pod nim litery. Cyrkonia zachowa się tu niczym szklana soczewka. Z kolei diament, ze względu na swoją charakterystyczną strukturę, nie jest przejrzysty – dlatego uniemożliwi (lub znacznie utrudni) widok i możliwość czytania. 

Diament a cyrkonia – cena. Biżuteria na każdą kieszeń

Między diamentem a cyrkonią istnieje jeszcze jedna istotna różnica. Jest nią cena. Na pierwszy rzut oka diament a cyrkonia są właściwie nie do odróżnienia, dlatego jedna i druga opcja może prezentować się doskonale! Koniecznie zajrzyj do sklepu Lilou! Znajdziesz tam zarówno biżuterię z cyrkonią (np. stylowe

cyrkoniowe kolczyki), jak i z prawdziwymi diamentami. Odkryj wyjątkowe propozycje na każdą kieszeń! 

 

Czytaj też na blogu Lilou: 

Jak przechowywać biżuterię? 

 

Inne artykuły