Lilou

Poradnik

Jak robić zdjęcia biżuterii? Prosta fotografia biżuterii – 5 porad

Zdjęcia biżuterii to nie lada wyzwanie dla fotografa. Biżuteria jest drobna, odbija światło, często ma skomplikowane kształty i detale, które powinny zostać dobrze uchwycone na zdjęciu. Jak fotografować akcesoria takie jak kolczyki, łańcuszek czy drobne zawieszki damskie do bransoletek? 

Aby zrobić dobre zdjęcia biżuterii, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu, oświetlenia i tła. Oto kilka wskazówek, jak robić zdjęcia biżuterii, które przyciągną uwagę w ogłoszeniach lub zachwycą na Instagramie!

Zdjęcia biżuterii – na Instagram i do ogłoszeń

Wysokiej jakości zdjęcia biżuterii mają szczególne znaczenie, gdy np. zamierzasz sprzedać ozdoby na rynku wtórnym i publikujesz ogłoszenie, które powinno przyciągać uwagę i wyszczególniać detale biżuterii. Jakościowa fotografia biżuterii liczy się również, jeśli prowadzisz konto na Instagramie (bez względu na to, czy sprzedajesz biżuterię czy też posiadasz prywatne konto, na którym chcesz pokazać swoją kolekcję. 

Blog_grafika z podpisami bghkj.png

Jak robić zdjęcia biżuterii? 5 tipów

Oto 5 porad, które ułatwią Ci wykonanie wysokiej jakości fotografii biżuterii, gdy jesteś osobą początkującą. 

Sprzęt

Profesjonaliści polecają użycie lustrzanki cyfrowej lub bezlusterkowca z obiektywem makro, który pozwoli na zbliżenie się do biżuterii i uchwycenie jej szczegółów. Jeśli nie masz obiektywu makro, możesz spróbować użyć trybu makro w aparacie telefonu lub założyć soczewkę zbliżeniową na obiektyw. Jeśli fotografia biżuterii jest u Ciebie czymś więcej niż jednorazową potrzebą, warto zainwestować w statyw, który zapewni stabilność i ostrość zdjęć. Jeśli zdjęcia są Ci potrzebne “jednorazowo” – dobry aparat w telefonie na pewno wystarczy!

Oświetlenie

Biżuteria najlepiej prezentuje się przy naturalnym świetle dziennym lub przy sztucznym świetle ciepłym (o temperaturze barwowej zbliżonej do światła słonecznego). Unikaj bezpośredniego światła, które może powodować odblaski i cienie (np. zdjęcia “z lampą”). Możesz użyć np. parasolki, aby rozproszyć światło i nadać biżuterii miękki blask. Możesz też użyć lusterka lub białej kartki papieru, aby odbijać światło i rozjaśniać ciemne partie fotografowanej ozdoby. 

Tło

Wybierz tło, które będzie kontrastować z biżuterią i podkreślać jej kolor oraz fakturę. Może to być jednolity kolor (np. biały, czerwony, czarny lub szary), wzór lub materiał. Przykładowo: złota biżuteria będzie pięknie prezentować się na czerwonym aksamicie. Unikaj tła, które będzie zbyt jaskrawe, ciemne lub takie, które nadmiernie skupia na sobie uwagę, odciągając ją od biżuterii. 

Kompozycja

Ułóż biżuterię na tle w sposób estetyczny i atrakcyjny dla oka. Możesz użyć różnych technik kompozycji, np. zasady trzecich, symetrii, złotego podziału czy linii prowadzących. Możesz też eksperymentować z różnymi zarzutami, kątami i perspektywami, np. robić zdjęcia z góry, z boku lub z przodu. Pamiętaj, żeby zostawić trochę przestrzeni wokół biżuterii, aby nie wyglądała na ściśniętą.

Edycja

Po zrobieniu zdjęć biżuterii możesz poddać je obróbce cyfrowej, aby poprawić ich jakość i wygląd. Możesz użyć programów do edycji zdjęć (np. Photoshop czy Lightroom) lub aplikacji na smartfona. W sieci znajdziesz już wiele aplikacji, które nie tylko pomogą w edycji fotografii, ale także poprawią ich wygląd dzięki funkcjom sztucznej inteligencji. Możesz dostosować takie parametry jak ekspozycja, kontrast, nasycenie, ostrość czy kadrowanie. Staraj się jednak nie przesadzać z edycją i zachować naturalność oraz wierność kolorów biżuterii.

Fotografia biżuterii: co się liczy? 

Fotografia biżuterii powinna być wykonana w taki sposób, by jak najlepiej oddać detale oraz pokazać, jak biżuteria wygląda podczas noszenia. Prócz zdjęć “produktowych” na tle warto więc rozważyć stylizowane czy pozowane zdjęcia biżuterii na modelce (na Tobie lub na kimś innym). Możesz również dodać zdjęcie pełnej stylizacji, gdzie biżuteria nie będzie na pierwszym planie, ale będzie widoczna. 

Jeśli wrzucasz na Instagram zdjęcia biżuterii, zwróć uwagę nie tylko na jakość, ale także na odpowiednie hasztagi (#Lilou) – niech Twoje wyjątkowe zdjęcia będą łatwe do znalezienia! Dzięki temu być może posłużą za inspirację dla większej liczby osób! 

kfgz podpisami kopia.png

Inne artykuły