Lilou

Poradnik

Jak rozpoznać ametyst? Sprawdź, czy ametyst w Twojej biżuterii jest prawdziwy

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi nigdy nie wychodzi z mody. Jedną z ponadczasowych i zawsze eleganckich propozycji są ozdoby z ametystem, takie jak choćby pierścionki damskie  czy stylowe kolczyki dla kobiety. Bywa, że ozdoby zawierające kamienie syntetyczne, do złudzenia przypominające naturalny ametyst. A zatem, jak rozpoznać prawdziwy ametyst i czy w ogóle jest to możliwe bez specjalistycznej wiedzy i narzędzi? Podpowiadamy!  

Jak rozpoznać ametyst? Właściwości ametystu

Ametyst to kamień należący do grupy kwarców. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa "amethystos", co oznacza "niepijany". Według mitologii, ametyst miał chronić przed upojeniem alkoholem i pomóc zachować trzeźwość umysłu. Jak rozpoznać ametyst? Pierwszą istotną sugestią jest z pewnością jego kolor. Ametyst ma charakterystyczną fioletową barwę (choć występuje także w innych kolorach - np. zielony ametyst), która może być jaśniejsza lub ciemniejsza w zależności od zawartości żelaza i manganu. Jest kamieniem o wielu właściwościach, zarówno fizycznych, jak i symbolicznych. 

Ametyst - jak rozpoznać? Symbolika ametystu

Symbolika ametystu jest bogata i zróżnicowana. Ten piękny fioletowy kamień jest uważany za kamień duchowości, spokoju i ochrony. Ametystowi od wieków przypisuje się wiele właściwości leczniczych i metafizycznych, takich jak oczyszczanie aury, zwiększanie intuicji, łagodzenie stresu i wspieranie harmonii oraz spokoju. Ametyst uznawany jest za kamień transformacji, który wspiera zmiany i wzrost we wszystkich dziedzinach życia.

cccccccccccccccccc.png

 

Jak sprawdzić, czy ametyst jest prawdziwy?

Ametyst to piękny kamień, który ma wiele zastosowań w jubilerstwie, ale także w medycynie i ezoteryce. Jednak nie wszystkie ametysty są prawdziwe. Niektóre z nich są syntetyczne lub barwione, co zmniejsza ich wartość. Jak więc sprawdzić, czy ametyst jest prawdziwy?

Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście profesjonalna ekspertyza jubilerska, która wykaże z całą pewnością, czy mamy do czynienia z kamieniem naturalnym. Jeśli jednak chcesz samodzielnie sprawdzić, czy ametyst jest prawdziwy, zwróć uwagę na poniższe kwestie. 

  • Kolor

Prawdziwy ametyst ma odcienie fioletu, różu, niebieskiego lub zieleni, które zmieniają się w zależności od kąta padania światła. Syntetyczny ametyst ma jednolity kolor, który nie zmienia się pod światłem.

  • Twardość

Prawdziwy ametyst ma twardość 7 w skali Mohsa, co oznacza, że jest odporny na zarysowania i ścieranie. Syntetyczny ametyst ma niższą twardość i łatwiej go uszkodzić.

  • Przejrzystość

Prawdziwy ametyst jest przezroczysty lub półprzezroczysty, co oznacza, że przepuszcza światło. Syntetyczny ametyst jest nieprzezroczysty lub mętny, co oznacza, że blokuje światło.

  • Cena

Prawdziwy ametyst jest droższy niż syntetyczny, ponieważ jest rzadszy i trudniejszy do wydobycia. Jeśli cena jest zbyt niska lub zbyt wysoka, to może być znak, że kamień jest fałszywy lub przewartościowany.

  • Pochodzenie

Prawdziwy ametyst pochodzi z różnych miejsc na świecie, takich jak Brazylia, Urugwaj, Madagaskar czy Rosja. Syntetyczny ametyst jest produkowany w laboratoriach lub fabrykach. Jeśli sprzedawca nie podaje pochodzenia kamienia lub podaje nieprawdopodobne informacje, to może być znak, że kamień jest imitacją.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy ametyst jest prawdziwy, jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który może dokładnie zbadać kamień i wystawić certyfikat autentyczności. 

Jeśli natomiast masz w planie zakup biżuterii z ametystem, postaw na zaufanych sprzedawców i renomowane marki jubilerskie, by mieć pewność, że płacisz za prawdziwy ametyst, a nie jego syntetyczną imitację.  zzzzzzzzzzzzz 1.png

Czytaj też na blogu Lilou:

Jak przechowywać biżuterię?

 

Inne artykuły