Lilou

Poradnik

Jak zmniejszyć pierścionek? Jak go powiększyć? Powiększanie pierścionka – poradnik jubilerski

Pierścionek należy do najczęstszych biżuteryjnych prezentów (biorąc pod uwagę choćby pierścionki zaręczynowe, pierścionki przyjaźni czy coraz bardziej popularne tzw. pierścionki obietnicy). Zakup pierścionka, zwłaszcza tego na prezent może jednak nastręczać pewnych trudności – nie tyle w kwestii estetycznej, co przy wyborze odpowiedniego rozmiaru. Nawet jeśli trafimy w gust obdarowanej osoby – za ciasny lub zbyt luźny pierścionek nie będzie nadawał się do noszenia. Kwestie takie jak powiększenie pierścionka czy zmniejszanie pierścionka nie należą więc do rzadkości. Tym bardziej, że nawet dobrze dobrany rozmiar może z czasem okazać się nieodpowiedni.

 

Spis treści: 

 1. Powiększenie pierścionka lub jego zwężenie – najczęstsze przyczyny
 2. Za mały lub za duży pierścionek. Jak temu zaradzić?
 3. Czy można powiększyć pierścionek? Czy warto?
 4. Powiększenie pierścionka: jak wygląda? Z czym się wiąże?
 5. Ile trwa powiększenie pierścionka?
 6. Zmniejszenie pierścionka: jak wygląda? Z czym się wiąże?
 7. Ile trwa zmniejszenie pierścionka?
 8. Za duży pierścionek? Nigdy więcej! Jak kupować mądrze?

Powiększenie pierścionka lub jego zwężenie – najczęstsze przyczyny

Usługa zmiany rozmiaru pierścionka (powiększenie pierścionka lub zmniejszanie pierścionka) nie należy wcale do rzadkości. Wśród częstych przyczyn można wskazać:

 • nietrafiony prezent lub zakup (pierścionek od razu w złym rozmiarze),
 • chęć dostosowania rozmiaru biżuterii odziedziczonej (np. pierścionek po babci),
 • zmiana wielkości palca (np. w wyniku schudnięcia, przybrania na wadze, niektórych chorób powodujących opuchliznę dłoni, ciąży itp.),
 • chęć noszenia pierścionka na innym palcu niż ten, z myślą o którym został zakupiony. 

MicrosoftTeams-image (6).png

Za mały lub za duży pierścionek. Jak temu zaradzić? 

Masz za mały lub za duży pierścionek? Zmniejszenie pierścionka lub jego powiększenie u jubilera to na ogół prosta usługa, która pomoże Ci rozwiązać ten problem. Czasem jednak można poradzić sobie inaczej! 

Czego na pewno nie warto robić? Nie noś zbyt ciasnego lub za luźnego pierścionka! Zbyt luźny najprawdopodobniej w końcu zgubisz. Za ciasny natomiast może być przyczyną znacznie bardziej przykrych przygód, łącznie z niemożnością zdjęcia go z palca bez fachowej pomocy (np. na pogotowiu, gdy palec zacznie puchnąć). 

Co możesz zrobić?

 • Noś pierścionek na innym palcu niż zwykle! Obecne trendy nie narzucają noszenia pierścionków na konkretnym palcu – to wyłącznie kwestia przyzwyczajenia, upodobania i wygody.
 • Zamiast na palcu, noś pierścionek na łańcuszku, jako wisiorek! 

Czy można powiększyć pierścionek? Czy warto? 

Odpowiedź brzmi: tak. Zmiana rozmiaru pierścionka – zarówno powiększenie pierścionka, jak i zmniejszenie jego obwodu zazwyczaj jest możliwe. Zmiana rozmiaru jest usługą dosyć popularną. Na jej koszt, czas pracy jubilera oraz cenę wpływ mają następujące czynniki:

 • trudność zmiany; najłatwiej zmienić rozmiar w przypadku, gdy chodzi o pierścionki o prostym, minimalistycznym wzornictwie, takie jak np. pierścionek-obrączka; z kolei bogate zdobienia, inkrustacje czy grawery sprawiają, że zmiana rozmiaru będzie bardziej pracochłonna, a więc i droższa;
 • rozmiar docelowy (jubilerzy zalecają ingerencję maksymalnie o 2 rozmiary; większe zmiany mogą być kosztowne, pracochłonne lub wiązać się z ryzykiem uszkodzenia biżuterii),
 • materiał, z którego wykonany jest pierścionek (np. złoty pierścionek 585 może być droższy jeśli chodzi o zmianę rozmiaru, niż pierścionek ze srebra czy stali nierdzewnej). 

Jeśli mamy do czynienia ze “standardowym”, tj. nieskomplikowanym przypadkiem, powiększenie pierścionka możliwe jest już od kilkudziesięciu złotych. Z reguły zatem warto. Jednak to, czy można powiększyć pierścionek i czy jest to opłacalne, jest kwestią indywidualnej oceny jubilera.  

Powiększenie pierścionka: jak wygląda? Z czym się wiąże?

Istnieje kilka metod powiększania pierścionka. Najpopularniejsza z nich to wykonanie tzw. wstawki. Metoda ta polega na przecięciu obwodu pierścionka, a następnie na wlutowaniu w przerwę odpowiedniej szyny rozszerzającej obwód. Po tym “zabiegu” niezbędne jest wykonanie odpowiednich czynności jubilerskich, takich jak np. polerowanie – dzięki czemu wstawka nie jest widoczna gołym okiem. Fachowo wykonane powiększanie pierścionka nie powoduje więc żadnych uszkodzeń czy śladów ingerencji w wygląd biżuterii. 

Inną metodą może być delikatne rozciągnięcie obwodu pierścionka za pomocą specjalnych narzędzi jubilerskich (możliwe w przypadku niewielkiej korekty rozmiaru). 

Ile trwa powiększenie pierścionka?

W przypadku prostych pierścionków (np. obrączek) powiększanie pierścionka nie jest zbyt czasochłonne. Niektóre korekty rozmiaru można wykonać niemalże “na poczekaniu” i odebrać wyregulowany pierścionek prawie “od ręki”. Czas trwania usługi zależy nie tylko od jej trudności (rodzaju pierścionka, rozmiaru docelowego), ale również np. od obłożenia danego salonu jubilerskiego. Dlatego to, ile trwa powiększenie pierścionka, w różnych miejscach może się znacząco różnić. Z reguły jednak pierścionek powinien być gotowy do odbioru po maksymalnie kilku dniach roboczych

Czy można zmniejszyć pierścionek?

Tak samo jak możliwe jest powiększanie pierścionka, możliwe jest również zmniejszenie jego obwodu. A zatem, jak zmniejszyć pierścionek? Metody są tu analogiczne do tych stosowanych przy powiększaniu pierścionka, ale oczywiście działają w drugą stronę. 

Zmniejszenie pierścionka: jak wygląda? Z czym się wiąże? 

Najczęściej wykorzystywaną metodą na zmniejszenie pierścionka jest wycięcie fragmentu obwodu i zlutowanie powstałych końców, przez co obwód pierścionka ulega zmniejszeniu.

Drugim sposobem jest zmniejszenie obwodu poprzez zgniatanie (za pomocą specjalnej maszyny jubilerskiej, która generuje odpowiedni ucisk mechaniczny). Metoda zgniatania jest możliwa do zastosowania tylko w przypadku prostych pierścionków i obrączek o gładkiej fakturze i bez ozdobników (w ten sposób nie może być zmniejszany np. pierścionek z perłami, z kamieniami czy pierścionki z emalią). Zgniatanie jest skuteczne tylko w przypadku, gdy chodzi o niewielką korektę rozmiaru. Jeśli korekcie ma być poddany pierścionek bogato zdobiony, z kamieniami czy z grawerem – jubiler z pewnością zaproponuje pierwszy sposób. 

Ile trwa zmniejszenie pierścionka? 

Odpowiedź na to pytanie jest dokładnie taka sama, jak w przypadku powiększania pierścionka. Zależy to od trudności usługi, rodzaju biżuterii i materiału, z którego jest wykonana oraz rozmiaru docelowego. Ceny mogą być więc bardzo zróżnicowane i zawsze niezbędna jest indywidualna wycena. 

Za duży pierścionek? Nigdy więcej! Jak kupować mądrze?

Za duży pierścionek nie będzie już nigdy więcej Twoim problemem, jeśli poświęcisz chwilę na dokładne sprawdzenie rozmiaru (w sklepie Lilou na kartach produktów znajdziesz tabele rozmiarów oraz porady, jak prawidłowo zmierzyć obwód palca!) lub… zdecydujesz się na pierścionki regulowane. Mają one otwarte obwody, dzięki czemu dostosowują się do rozmiaru palca i nie uciskają. Może je również łatwo przekładać z palca na palec. To doskonały pomysł na prezent, gdy nie znasz rozmiaru obdarowanej osoby. Sprawdź koniecznie nasze propozycje w sklepie Lilou i odkryj jeszcze więcej inspiracji na naszym blogu!MicrosoftTeams-image (5).png

 

Inne artykuły