Lilou
rozmiar pierścionka tytułowe nowe.jpg

Poradnik

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Wypatrzyłaś w Lilou idealny pierścionek, ale wybór rozmiaru sprawia ci problem? A może chcesz podarować taki bliskiej osobie i zastanawiasz się, jak zmierzyć rozmiar pierścionka, nie psując jej niespodzianki? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak dobrać rozmiar pierścionka oraz przedstawiamy najczęstsze wymiary tego typu biżuterii!
 

 

Czy pierścionek można kupić bez mierzenia?

Wiele osób, które szykują się do dokonania zakupu pierścionka online po raz pierwszy, zadaje sobie pytanie, w jaki sposób zmierzyć rozmiar tej biżuterii. Bywa to problemem zarówno dla pań, które wypatrzyły sobie piękną ozdobę, jak i dla panów, którzy chcą na przykład dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego bez wiedzy swojej wybranki. Nierzadko już na tym etapie następuje rezygnacja z zakupu.

Warto podkreślić, że istnieją sprawdzone sposoby, które pozwolą Ci na dokładny pomiar rozmiaru palca oraz pozwolą idealnie dobrać do niego średnicę pierścionka.
 

 

Rozmiar pierścionka - o czym warto wiedzieć?

Pierścionki to biżuteria, w której idealne dopasowanie ma szczególne znaczenie. Biżuteria powinna zapewniać komfort noszenia, niezależnie od pory roku i temperatury. Idealny rozmiar pierścionka zapewnia wygodne i bezpieczne użytkowanie. Biżuteria nie powinna uciskać palca. Jednocześnie pierścionek musi być dopasowany tak, aby się nie zsunął.
Przy wyborze rozmiaru pierścionka, zastanów się, na której ręce zamierzasz nosić biżuterię. Pierścionki najczęściej nosimy na serdecznym palcu prawej dłoni. Nie jest to jednak regułą. O czym warto pamiętać? Że różnica w wymiarze dotyczy nie tylko palców - przez co na przykład pierścionek noszony na palcu serdecznym może być za mały na palec wskazujący. Zdarza się także, że palce dłoni, której używasz częściej, są bardziej umięśnione i przez to grubsze. Jeżeli więc planujesz nosisz pierścionek np. na lewym ręku, nie sugeruj się wymiarami biżuterii noszonej dotąd na prawej dłoni.


Dużo zależy także od szerokości modelu, na jaki się zdecydujesz. Delikatne pierścionki są zwykle nieco węższe od masywnych obrączek. Decydując się na pełniejszy model, warto zamówić pierścionek w nieco większym rozmiarze, dzięki czemu nie będzie uciskał palca oraz będzie lepiej przechodził przez kostkę.
 

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Planujesz zakup pierścionka zaręczynowego lub codziennej biżuterii? Najważniejsze znaczenie przy wyborze ma rozmiar palca. Jak sprawdzić rozmiar pierścionka i dobrać go do dłoni? Przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą Ci łatwo dobrać właściwy rozmiar biżuterii.

 

Zmierzenie obwodu palca

Najprostszą opcją jest zmierzenie obwodu palca. W tym celu najlepiej skorzystać z miarki krawieckiej, ale możesz posłużyć się też kawałkiem sznurka lub nicią. Mierząc obwód, upewnij się, że miarka lub nitka dokładnie owija palec, ale nie wrzyna się w skórę. Wiesz już, jaki powinien być obwód wewnętrzny pierścionka lub obrączki. W kolejnym kroku pomocna będzie tabela rozmiarów pierścionków, w której wartość obwodu pozwoli Ci na określenie rozmiaru biżuterii. Znając rozmiar palca, łatwo dobierzesz odpowiedni rozmiar obrączki lub pierścionka. W internecie możesz znaleźć tabele rozmiarów, które ułatwią podjęcie decyzji.

 

Zmierzenie średnicy wewnętrznej pierścionka

 

Rozmiar pierścionka możesz także zmierzyć za pomocą suwmiarki. W ten sposób zmierzysz średnicę wewnętrzną pierścionka.

 

Do ustalenia rozmiaru pierścionka możesz wykorzystać biżuterię, którą masz już w szkatułce. To także dobry sposób, jeśli planujesz kupić w tajemnicy pierścionek ukochanej. Odpowiedni rozmiar wskaże Ci średnica wewnętrzna pierścionka, którą zmierzysz suwmiarką lub licząc obwód.

 

Warto przeprowadzić pomiary na pierścionku, który najlepiej leży na Twojej dłoni lub biżuterię, która najczęściej gości na palcu osoby, którą chcesz obdarować. Zwróć także uwagę na typ i model biżuterii oraz na jakim palcu ma być noszona. Przykładem mogą być pierścionki zaręczynowe, które noszone są na serdecznym palcu prawej ręki. Do pomiaru warto więc użyć biżuterii noszonej na tym samym palcu. Ponadto do pomiarów najlepiej użyć pierścionka lub obrączki o jak najbardziej okrągłym kształcie. Upewnij się więc, czy model nie jest wyszczerbiony lub spłaszczony. Aby uzyskać możliwie najdokładniejszy wynik, obróć mierzony pierścionek o 90 stopni i porównaj oba wyniki.

 

Wykonanie pomiarów o jubilera

 

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że biżuteria będzie idealnie dobrana, możesz także udać się do jubilera. Specjalista dokładnie zmierzy obwód Twojego palca lub określi rozmiar przyniesionego pierścionka na trzpieniu jubilerskim. Inny sposób to przymierzenie w zakładzie kilku pierścionków i spytanie o wymiary tego, który okazał się najbardziej dopasowany. Znając dokładną wartość, możesz śmiało przystąpić do zakupów online.

 

Rozmiar pierścionka a średnica pierścionka

Znając obwód palca możesz ustalić rozmiar pierścionka korzystając z jubilerskiej tabeli rozmiarów. Kolejne rozmiary różnią się o 0,33 mm w średnicy pierścionka. W profesjonalnych tabelach znajdziesz rozmiary pierścionków w skali europejskiej, angielskiej i amerykańskiej.

 

W Polsce zazwyczaj stosuje się skalę europejską. Warto jednak podkreślić, że poszczególne marki mogą posługiwać się własnymi wymiarami. Poniżej przedstawiamy tabelę, która pokazuje rozmiary pierścionków w Lilou.


 

d9ea6129-6602-489a-b04c-6ff441104f1b.png

W Lilou możesz wybrać także pierścionek z regulowanym rozmiarem - dzięki temu masz pewność, że będzie on pasował. Pośród modeli tego typu można wymienić m.in pierścionek infinity czy pierścionki z kolekcji zodiac. Delikatnej modyfikacji rozmiaru można też dokonać w przypadku modelu etno multiring.
 

Podsumowanie

Planujesz zakup biżuterii online lub chcesz obdarować Ci bliską osobę? Pamiętaj, że obwód palców zmienia się przez całe życie, a także zależy od temperatury. Znając sposoby na zmierzenie rozmiaru pierścionka lub obrączki łatwiej będzie Ci dokonać trafionego zakupu. Szukasz pierścionka? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Lilou: szeroki wybór rozmiarów i wzorów sprawia, że z pewnością znajdziesz tu odpowiednią biżuterię dla siebie lub ukochanej osoby.
 

Inne artykuły