Lilou

Poradnik

Kolczyki w uszach – nazwy oraz znaczenie

Kolczyki w uchu stanowią idealny sposób na wyrażenie siebie. Biżuteria chętnie wybierana jest przez kobiety, choć sięgają też po nią mężczyźni. Różne typy i ilość przekuć oraz szeroki wybór rodzajów kolczyków dają możliwość tworzenia oryginalnych i personalizowanych stylizacji. Jaka jest symbolika i rodzaje kolczyków? Jakie nazwy kolczyków można najczęściej spotkać?

 

Kolczyki w uszach – symbol i rodzaje kolczyków w uchu

 

Przekłucie wnętrza małżowiny usznej w celu wprowadzenia ozdoby stosowane było już kilka tysięcy lat temu. Kolczyki noszone były m.in. w Cesarstwie Rzymskim, Ameryce Północnej czy Afryce. W każdym ze wspomnianych kręgów kulturowych miały podobną symbolikę – świadczyły o bogactwie i wysokim statusie społecznym osoby, która je nosiła. Współcześnie nie przypisujemy im już takiego znaczenia, a po kolczyki sięgamy głównie ze względów wizerunkowych i estetycznych.

 

Czy to oznacza, że biżuteria utraciła swoją symbolikę? Niekoniecznie. Szeroki wybór wzorów odwołuje się często do symbolów, dzięki którym możesz wyrazić swoje emocje i przekonania. Znak nieskończoności oznacza niezmienność uczuć i nieograniczone możliwości. Serce symbolizuje miłość, troskę i namiętność. Podczas gdy czterolistna koniczynka jest symbolem szczęścia i pomyślności. Wzornictwo kolczyków chętnie sięga także po symbolikę zodiakalną, przedstawiając biżuteryjne znaki astrologiczne.

 

POZNAJ KOLCZYKI OD LILOU!

 

Równie duża różnorodność panuje, jeśli chodzi o rodzaje kolczyków. W jubilerstwie najpopularniejsze typy kolczyków to sztyfty, koła, kolczyki wiszące i nausznice. Nie brakuje także specyficznych typów piercingu ucha jak tunel, upper lobe piercingu lub wykonywanego w połowie ucha snug piercing. Jak rozpoznać rodzaj kolczyka? Z pomocą przychodzą ich nazwy!

 

 

kolczyki-w-uszach-2.png

 

Kolczyki w uchu – nazwy kolczyków w uszach

 

 • Sztyfty – należą do najczęściej wybieranych zapięć kolczyków. Są to modele zapinane na płatku ucha, z zatyczką typu motylek lub baranek. Sztyfty mogą mieć różne rozmiary – niektóre są malutkie i mają wielkość główki od szpilki, inne są bardziej rozbudowane i wychodzą poza płatek ucha. Zazwyczaj ściśle przylegają do skóry, przez co zyskują delikatny i subtelny wygląd.
 • Koła (ang. hoops) – efektowne obręcze, które nigdy nie wychodzą z mody. Uwielbiają je miłośniczki stylu boho i rockowych stylizacji. Poszczególne modele różnią się od siebie rozmiarem i grubością – od cienkich kół o średnicy kilkunastu cm po grubsze obrączki o długości 2 cm. Mogą być zdobione lub gładkie. Zawsze posiadają jednak jedną wspólną cechę: kolisty kształt i długość, która powoduje, że kolczyk zwisa pod uchem.
 • Kolczyki wiszące – to efektowne ozdoby, które zwisają wzdłuż szyi, podkreślając jej smukłość. Biżuteria ma zazwyczaj od kilku do kilkunastu cm. Znaczna długość sprawia, że biżuteria często jest bardziej ozdobna lub ma wieczorowy charakter. Rodzaj zapięcia różni się od typu i wagi biżuterii. Kolczyk może być osadzony na sztyfcie lub biglach, czyli metalowych drucikach, które przekłada się przez dziurkę w przebiciu płatka ucha i często zamyka za pomocą metalowego zapięcia.
 • Nausznice – to oryginalny rodzaj kolczyków, który noszony był już w starożytnym Egipcie, a obecnie stanowi jeden z przodujących trendów biżuteryjnych. Kolczyki nausznice są wkładane do dziurek w górnej części ucha lub nakładane na krawędź zewnętrznej części ucha, bez konieczności wykonywania przebicia.

 

Piercing ucha obejmuje także techniki przebicia, które umożliwiają noszenie bardziej awangardowej biżuterii. Przykładem może być anti tragus polegający na przebiciu chrząstki nad płatkiem ucha lub pionowe przekłucie skrawka ucha, które umożliwia noszenie biżuterii o kształcie szpilki. Wielbiciele alternatywnej biżuterii często decydują się na przebicie górnej części chrząstki ucha lub rozciągnięcie skóry w celu wykonania tunelu.

 

 

Kolczyki w uszach – poznaj propozycje kolczyków od Lilou

 

Kolczyki w uchu to piękny rodzaj biżuterii, który możesz nosić na wiele sposobów i do każdej okazji. W zależności od pomysłu na stylizację możesz nosić je w zestawach lub indywidualnie, a także mieszać ze sobą, wprowadzając na ucho różne kształty i symbole. Poznaj nasze propozycje kolczyków w uchu!

 

 • Kolczyki sztyfty Honey z kwarcem pozłacane biżuteryjna pszczoła o wielkości 0,9 cm zawiera w sobie symbolikę pracowitości, troski i mądrości. Kolczyki zostały wykonane z mosiądzu pokrytego 18-karatowym złotem. W środku elementu znajduje się zielony kwarc.
 • Kolczyki Sparkling sztyfty 1 pozłacanespektakularne sztyfty inspirowane bąbelkami szampana. Kolekcja nawiązuje do celebracji radosnych i pięknych chwil. Wielkość kolczyków 2 cm × 1,2 cm. Biżuteria wysadzana jest cyrkonami.
 • Kolczyki sztyfty Etno V pozłacaneskładają się z ozdobnych kręgów, które symbolizują energię, jaką dają podróże i poznawanie nowych kultur. Kolczyki koła o wielkości 1,3 cm zostały wykonane z mosiądzu pokrytego 18-karatowym złotem.
 • Kolczyki Etno na sztyfcie pozłacane – kolczyki o wielkości 3,1 cm w formie okręgów umieszczonych na sztyftach. Każdy okrąg symbolizuje inną kulturę i moc, jaką niesie poznawanie świata oraz jego odmienności.
 • Kolczyki Boho 5 elementów pozłacanesą kwintesencją trendu inspirowanego naturą, hipisowskim lookiem i etnicznymi zdobieniami. Każdy z wiszących elementów zawiera w sobie siłę pozytywnego talizmanu. Wielkość kolczyków to 3,8 cm.
 • Kolczyki ażurowe 4 elementy serca pozłacanekobiece i delikatne, mają cechy biżuterii zarówno wieczorowej, jak i dziennej. 4 ażurowe elementy nawiązują do najważniejszych symboli marki Lilou takich jak lilia, serce i koniczynka oraz stanowią talizmany szczęścia i miłości. Długość kolczyków to 5,5 cm.
 • Kolczyki z perłami 7,5 cm pozłacanewiszące kolczyki koła z zawieszką z perłą. Kolczyki możesz nosić osobno lub połączyć z inną ulubioną biżuterią Lilou. Zawieszka z perłą będzie się bowiem pięknie prezentować na łańcuszku jako naszyjnik. Długość zawieszki to 5,5 cm. Średnica kolczyków wynosi 2 cm. Całość pozłacana 18-karatowym złotem.
 • Kolczyki sztyfty Waga pozłacaneto propozycja z kolekcji zodiakalnej, w której znajdziesz zgeometryzowane biżuteryjne przedstawienia wszystkich znaków zodiaków. Ich nowoczesny kształt świetnie podkreśli każdą stylizację oraz pozwoli Ci wzmocnić Twoje naturalne cechy i talenty. Biżuterię możesz uzupełnić naszyjnikiem, pierścionkiem lub bransoletką z tej samej serii.
 • Kolczyki ze złota próby 585 serca z różowego opalu serce jest symbolem miłości i troski. Różowy opal wyraża radość życia i wyzwala pozytywne emocje. Kolczyki zostały wykonane ze złota próby 585, co czyni je eleganckim i ekskluzywnym wyborem.

 

kolczyki-w-uszach-3.png

 

Podsumowanie

 

Kolczyki w uchu cieszą się popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Istnieje wiele rodzajów i stylów kolczyków, które pozwalają tworzyć oryginalne oraz spersonalizowane stylizacje. Choć dzisiaj ich znaczenie symboliczne jest mniejsze, wciąż można znaleźć wzory odwołujące się do różnych emocji i przekonań. Sprawdź propozycje kolczyków od Lilou!

Inne artykuły