PRL, czyli Polska Rzeczpospolita Ludowa, to okres w historii Polski trwający od 1952 do 1989 roku, który wywarł znaczący wpływ na modę i design. PRL trwał blisko 40 lat – dlatego styl PRL jest niejednorodny i istnieje np. wiele ikonicznych stylizacji, które jednoznacznie kojarzą się z tą epoką. Co było kwintesencją stylu PRL? Jak się ubierali ludzie za komuny? Oto garść podpowiedzi, które pozwolą Ci przygotować perfekcyjną stylizację PRL na imprezę!
PRL: jak się ubierali ludzie “za komuny”?
W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwanej potocznie PRL, moda była silnie uwarunkowana przez ograniczenia polityczne i ekonomiczne. Z pewnością słyszałaś/eś opowieści naszych mam oraz babć, jak to w tym okresie “niczego nie było na półkach w sklepie”. Bardzo ograniczona dostępność ubrań i materiałów sprawiała, że to, co już udało się “dorwać”, było zazwyczaj nudne, jednolite i niezbyt różnorodne.
Sytuacja na rynku odzieżowym wyzwalała jednak w ludziach kreatywność, dlatego ubrania były często samodzielnie szyte, przerabiane, farbowane, ozdobione itp. – dzięki czemu ostatecznie styl PRL dał się zapamiętać jako stosunkowo różnorodny, kreatywny i kolorowy.
W latach 50. i 60. popularne były szerokie spodnie, marynarki i krawaty noszone przez tzw. bikiniarzy. Garnitur PRL znacznie różnił się od tych, które znamy obecnie. W kolejnych dekadach, szczególnie w latach 70., pojawiły się tzw. Peweksy – sklepy z towarami “z Zachodu”, które otworzyły horyzonty Polaków na modę spoza żelaznej kurtyny. Dostęp do zachodnich marek – w dalszym ciągu bardzo ograniczony – był symbolem ówczesnego luksusu i statusu społecznego. Lata 80. i następujące po nich czasy przełomu były okresem rozkwitu handlu na bazarach i stopniowo zwiększającej się dostępności oraz różnorodności ubrań. Mimo trudności gospodarczych, moda w PRL była sposobem wyrażania siebie oraz próbą przełamania szarej codzienności.
Styl PRL: ubrania z tamtej epoki
Jakie ubrania po dziś dzień stanowią wyznacznik stylu PRL? Kwintesencją stylu PRL w modzie kobiecej była kreatywność wszelkich przeróbek i odzieży tworzonej własnoręcznie (handmade) – wymuszona przez ograniczenia materiałowe. Patchworkowe ubrania czy przeróbki w stylu “zero waste” (jak dziś byśmy to określili) były codziennością tamtych czasów. Z każdą dekadą pojawiały się jednak nowe “trendy”. Perełki z tamtych czasów to m.in.:
- Sukienki bawełniane: proste kroje i jednolite kolory były charakterystyczne dla sukienek noszonych przez kobiety w PRL.
- Monochromatyczne garsonki: eleganckie, jednokolorowe zestawy składające się z żakietu i spódnicy lub spodni.
- Spódnice ołówkowe mini: krótkie, dopasowane spódnice, które stały się symbolem emancypacji kobiet.
- Spodnie dzwony: popularne w latach 70., szerokie u dołu spodnie, często noszone z kolorowymi koszulami.
- Jeansy i sztruksy: materiały te zyskały na popularności w latach 60. i 70., będąc symbolem otwarcia Polski na Zachód. W PRL popularny był zwłaszcza tzw. “polski jeans”, czyli gorszy jakościowo odpowiednik zachodniego denimu, rodzimej produkcji.
- Buty na niskim obcasie: trzewiki, trampki i botki były częścią codziennego ubioru zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
- Dodatki: skórzane torebki, prostokątne okulary, chusty na szyję i rękawiczki dodawały stylizacjom charakteru.
- Styl dzieci-kwiatów:kolorowe i krzykliwe stroje odzwierciedlające wolnościową ideologię lat 70.


Czytaj też na blogu Lilou:
Vintage: styl, który nie traci na uroku. Czym są ubrania vintage? Przewodnik w pigułce
Jak się ubrać na imprezę w stylu PRL? Propozycje dla pań
Jak się ubrać w stylu PRL? Prócz powyższych inspiracji, zadbaj o detale, które pomogą Ci oddać ducha tamtych czasów:
- Postaw na minimalistyczne kroje. Wybierz proste i funkcjonalne ubrania, które były charakterystyczne dla tamtej epoki. Długa spódnica ołówkowa lub koszula w kratkę to doskonałe przykłady.
- Uzupełnij strój o akcesoria w stylu retro, takie jak okulary z dużymi oprawkami, klipsy, apaszki na głowie, czy torebki z tamtego okresu.
- Pamiętaj, że styl PRL to także charakterystyczna fryzura! Fryzury z lat PRL-u często były proste i eleganckie. Rozważ grzywkę, natapirowane włosy lub retro fale.
- Ważny jest także makijaż w stylu PRL! Postaw na czerwoną szminkę i wyraziste kreski na powiekach, aby dodać swojemu wyglądowi charakteru. Możesz także wykonać charakterystyczny makijaż z lat 70. (wiele tutoriali znajdziesz choćby na YouTube).
- Wygodne obuwie to podstawa! Wybierz buty na niewielkim obcasie, które będą pasować do reszty stroju i zapewnią komfort przez całą noc.
Pamiętaj, że kluczem do udanego stroju w stylu PRL jest prostota i autentyczność. Nie musisz dosłownie naśladować mody z tamtych lat, ale staraj się oddać jej ducha i charakter. Dobrze dobrany strój z pewnością przyciągnie uwagę i pozwoli Ci cieszyć się zabawą w stylu retro.
Odpowiednie ubrania znajdziesz bez trudu w second-handach czy platformach sprzedających używane ubrania (jak Vinted). Możesz także poszukać na lokalnych bazarach, targach staroci oraz… w szafie mamy lub babci.
Stylizacja PRL: jak ubrać się na imprezę jako mężczyzna?
Moda męska PRL-u, podobnie jak kobieca, również miała swoje przeboje! Oto kilka pewników, dzięki którym stylizacja PRL odda klimat tamtej epoki.
- Garnitur PRL, czyli prosty, jednorzędowy garnitur w ciemnym kolorze, jak brązowy, granatowy lub szary. Do tego kolorowa koszula, krawat we wzory i eleganckie buty typu oksfordy lub derby.
- “Casual” lat siedemdziesiątych: jasne, lekko obcisłe jeansy z wysokim stanem oraz t-shirt z nadrukiem popularnego wówczas zespołu rockowego lub filmu to prosta stylizacja w klimacie PRL. Uzupełnij ją kolorową kurtką ortalionową i sportowymi butami.
- PRL-owski elegant: załóż brązowe lub zielone spodnie od garnituru z wysokim stanem, kolorową koszulę z krótkim rękawem i dużym, trójkątnym kołnierzem. Dopełnij to kolorową kamizelką.
Styl PRL: biżuteria, akcesoria i dodatki
Biżuteria z tamtych czasów charakteryzowała się prostotą i funkcjonalnością. Noszono zarówno “klasyki” jak biżuteria ze złota, biżuteria srebrna czy biżuteria z kamieniami; jak i ozdoby, które dziś możemy uznać za nieco kiczowate (biżuteria z różowej imitacji złota – tzw. ruskie złoto; lub z tombaku). Popularne były także ozdoby z metali nieszlachetnych, jak mosiądz czy stal nierdzewna.
W latach 60. popularne były delikatne wzory biżuterii, często z motywami kwiatowymi, długie naszyjniki i kolczyki w formie kropli lub kolczyki-koła. Styl PRL-u to także charakterystyczne akcesoria takie jak okulary lenonki, plastikowa biżuteria noszona w nadmiernej ilości, czy wiązane na kostce czółenka. Dodatki i akcesoria z tamtego okresu, takie jak szerokie pasy na biodra, duże kolczyki wiszące, czy opaski na czoło, mogą być inspiracją dla współczesnych stylizacji PRL.


Czytaj też na blogu Lilou:
Sukienka bieliźniana – hot or not? Na jakie okazje nadaje się bieliźniana sukienka?