Lilou
Blog serc.jpg

Poradnik

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Zaręczyny to często jeden z najważniejszych momentów w historii każdego związku. Łączy się z jasną deklaracją uczuć i obietnicą przyszłego, wspólnego życia. Oświadczynom często towarzyszy wyjątkowa oprawa, która różni się w zależności od pary i jej upodobań. Jest jednak jeden element, który się nie zmienia i od wieków towarzyszy temu wydarzeniu. To pierścionek zaręczynowy. Skąd wzięła się jego tradycja i na której ręce należy go nosić?

 

 

Pierścionek zaręczynowy - tradycja zaklęta w biżuterii

 

Historia pierścionka zaręczynowego sięga starożytnego Egiptu! To właśnie Egipcjanie jako pierwsi obdarowywali swoje wybranki pierścionkiem stworzonym z prostego drutu. Ich zamknięta, okrągła forma symbolizowała nieskończoność i wierność. Tradycję kontynuowali Grecy i Rzymianie, którzy sięgali już po bardziej zaawansowane techniki jubilerskie, wykonując biżuterię z metali szlachetnych. Kościół katolicki usankcjonował pierścionek jako obietnicę zaślubin dopiero w XIII wieku. Wówczas papież Innocenty III pobłogosławił ten przedmiot jako symbol miłości i przynależności dwojga ludzi i tak pozostało do dzisiaj. Za najsłynniejszy pierścionek zaręczynowy w dziejach uważany jest pierścionek z brylantem, który w 1477 roku wręczył Marii Burgundzkiej arcyksiążę Maksymilian, ustanawiając w ten sposób ponadczasowy kanon przedślubnej biżuterii.

 

 

na-ktorym-palcu-pierscionek-zareczynowy-2.png

 

Z pierścionkami zaręczynowymi łączą się również liczne przesądy. Zgodnie ze staropolską tradycją pierścionek zaręczynowy powinien mieć biały kamień lub perłę. Taka biżuteria ma być przepowiednią udanego i szczęśliwego małżeństwa, które przetrwa dekady. W tę zasadę świetnie wpisuje się m.in. pierścionek ze złota próby z sercem z masy perłowej. Pierścionek zaręczynowy z brylantem, postrzegany był (i jest) jako zapowiedź szacunku i dostatniego wspólnego życia. Na przestrzeni wieków pierścionki zaręczynowe zyskały bardziej zaawansowane projekty i misterne wykonanie. Ich symbolika pozostała jednak ta sama. Biżuteria symbolizuje miłość i nieskończoność, czyli wszystko, czego mogą sobie życzyć zakochani. Nowoczesne projekty odwołują się także do innych ponadczasowych symboli i wzorów. Przykładem może być pierścionek zaręczynowy z koniczynką, pierścionek ze znakiem nieskończoności Infinity lub biżuteria ze słowem LOVE wpisanym w kompozycję projektu.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: JAK DOBRAĆ ROZMIAR PIERŚCIONKA?

 

 

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

 

Jeśli planujesz oświadczyny i zastanawiasz się na który palec pierścionek zaręczynowy powinien być założony w tym wyjątkowym momencie tę wiedzę, powinieneś zgłębić już teraz. O ile w przypadku dłoni, nie obowiązują sztywne zasady, a reguły noszenia pierścionka zaręczynowego różnią się w zależności od kraju i zwyczajów, to jeśli chodzi o palec, odpowiedź jest tylko jedna - pierścionek zaręczynowy powinien być noszony na palcu serdecznym prawej dłoni. Nawet gdy po ślubie pierścionek przekładany jest na drugą rękę, również zwyczajowo trafia na palec serdeczny. Dlaczego taki wybór? Odpowiedzi można szukać w nazwie palca, która sama sugeruje bezpośrednie połączenie z sercem. Jest to więc idealne miejsce na biżuterię, która symbolizuje miłość oraz fakt, że serce. należy już do drugiej osoby.

 

na-ktorym-palcu-pierscionek-zareczynowy-3.png


Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?
 

Odpowiedź na to pytanie przysparza już nieco więcej wątpliwości. Wiele osób twierdzi, że pierścionek zaręczynowy powinien być noszony na lewej dłoni, ponieważ znajduje się ona bliżej serca. Taki zwyczaj faktycznie obowiązywał w Polsce aż do XIX wieku, kiedy to mężczyźni nakładali wybrankom pierścionek na serdeczny palec lewej dłoni i komunikowali w ten sposób, że kobieta jest wybrana i zostanie ich przyszłą żoną. Współcześnie w Polsce pierścionki zaręczynowe nosi się na prawej dłoni. Ten zwyczaj stał się powszechny po powstaniu styczniowym, na znak solidarności z wdowami po powstańcach. Uważa się także, że pierścionek noszony na prawej dłoni "rezerwuje" miejsce dla obrączki i powinien trafić na inny palec dopiero w dniu ślubu. Prawdopodobnie z tego powodu pierścionki zaręczynowe na prawej dłoni noszą także Niemki, Austriaczki oraz Japonki i Rosjanki.
 

Pozostała cześć Europy oraz mieszkanki Stanów Zjednoczonych, Kanady i Afryki ubierają biżuterię na lewą rękę, która uważana jest za bliższą sercu. Jeszcze inaczej ta kwesta przedstawia się na Węgrzech, gdzie kobiety w ogóle nie noszą pierścionków zaręczynowych. Narzeczona od razu obdarowywana jest obrączką, którą w dniu ślubu musi przełożyć z lewej na prawą dłoń. Inne obyczaje panują w Skandynawii, gdzie kobiety zamiast pierścionka również dostają obrączkę, a następnie w dniu zaślubin nakładają drugą, identyczną.

 

W praktyce w kwestii wyboru dłoni obowiązuje pełna dowolność i nikt współcześnie nie wymaga przestrzegania sztywnych reguł. Co więcej, pojawiają się nowe, oryginalne pomysłu na noszenie biżuterii. Przykładem może być noszenie pierścionka zaręczynowego na łańcuszku. Taki sposób noszenia biżuterii idealnie sprawdzi się w przypadku gładkich pierścionków, bez splotu koszyczkowego, który mógłby zahaczać o ubranie. Przykładem takiej biżuterii może być pierścionek Sparkling 2 z ozdobnym wzorem i cyrkoniami osadzonymi w metalu. Do pierścionka koniecznie dobierz łańcuszek, który nawiąże kolorem do stylu biżuterii.

 

 

 

Pierścionek zaręczynowy a obrączka. Jak nosić?

 

Miejscem zarezerwowanym na pierścionek zaręczynowy jest niezmiennie palec serdeczny. Nie ulega to zmianie również po ślubie. W tym szczególnym dniu przyszłe panny młode często decydują się jednak przełożyć pierścionek z prawej dłoni na lewą dłoń i w ten sposób przygotować miejsce dla obrączki. Pierścionek i obrączkę możesz też nosić na jednym palcu. Zwłaszcza jeśli obrączka jest prostą biżuterią bez dodatkowych zdobień. Wówczas świetnie komponuje się z pierścionkiem z kamieniem szlachetnym jak np. pierścionek z niebieskim kwarcem pozłacany lub biżuterią o bardziej skomplikowanym projekcie jak na przykład inspirowany radością i bąbelkami szampana pierścionek Sparkling.


 

Pierścionki od Lilou

 

W ofercie Lilou znajdziesz szeroką gamę pierścionków na każdą okazję. Naszymi propozycjami są pierścionki regulowane, pierścionki typu obrączka, pierścionki ozdobne, z perłami i kamieniami, a także pierścionki wykonane ze złota typu 585. Pełnej oferty szukaj tutaj: Pierścionki Lilou.

Inne artykuły