Styl hipstera: czym jest dziś? Hipsterski styl to więcej niż wygląd!

Styl hipstera, a także same określenia “hipster” i “hipsterka” zrobiły jakiś czas temu zawrotną karierą. I choć może się wydawać, że hipsterski styl był swojego rodzaju chwilowym trendem – nic bardziej mylnego. Styl hipstera nie jest bowiem kwestią mody, ale raczej wyrazem stylu życia, buntu. świadomości oraz specyficznego światopoglądu. Samo określenie “hipster” bywa nadużywane lub stosowane w niewłaściwym kontekście. Czym więc tak naprawdę jest styl hipster? Wyjaśniamy! 

Styl hipstera: nonszalancja i modowa niezależność

Hipsterów określa się niekiedy jako przedstawicieli współczesnej subkultury, do której należą młodzi dorośli z klasy średniej (zwłaszcza z pokolenia Millenialsów, a także pokolenia “Z”). Trudno jednak mówić o tym, aby współcześni hipsterzy byli zrzeszeni w jakiś konkretny sposób. Ich cechą wspólną nie jest również konkretny sposób ubierania, który miałby wyznaczać tzw. hipsterski styl.

To, co łączy współczesnych hipsterów i hipsterki, to określony światopogląd i postawa wobec trendów i mainstreamu. Co istotne, sami hipsterzy raczej nie określają się tym mianem – zazwyczaj są to osoby unikające podążania za trendami, a co za tym idzie, “modnych” określeń. 

Styl hipstera to sposób ubierania się, który można określić jako przejaw indywidualizmu, niechęć do “obowiązujących” trendów i mody, a także szerzej: do całego głównego nurtu kultury masowej, fast fashion czy konsumpcjonizmu. 

Styl hipsterski: czym się charakteryzuje?

Jeśli chodzi o styl hipstera, wygląd to nie wszystko. Hipsterzy podkreślają swoją oryginalność i indywidualność poprzez wyrazisty i często "artystyczny" strój, jak również przez nieszablonowe zainteresowania, poglądy i sposób bycia. W ich stylu można dostrzec elementy vintage oraz inspiracje modą z przeszłości, a każdy element ubioru jest starannie przemyślany. Osoby, które cechuje tzw. styl hipstera, mają zazwyczaj zainteresowania oscylujące wokół kultury niszowej, niezależnego kina, literatury i muzyki. Często są to przedstawiciele wolnych, artystycznych zawodów, studenci bądź freelancerzy.

Hipsterski styl, mimo iż odżegnuje się od trendów, jest estetyczny, dopracowany i pełen nieoczywistych inspiracji. Można więc uznać, że współcześni hipsterzy to po prostu indywidualiści, którzy cenią niezależność myślenia i często znajdują swoje miejsce poza głównym nurtem społecznym i kulturowym.

Styl hipsterski: dziewczyna hipster girl

Styl hipsterski w kobiecym wydaniu to przede wszystkim niezależność, kreatywność, swobodne inspiracje, nieszablonowe stylizacje i szeroko pojęta wolność wyrażania siebie. Składowe tego stylu to m.in.:

  • inspiracje retro i vintage,
  • oryginalne dodatki i biżuteria w stylu retro (np. okulary lenonki, naszyjniki z niebanalnymi motywami, broszki, nausznice czy akcesoria hand-made),
  • oryginalność i eklektyzm (swobodne czerpanie z różnych stylów),
  • nonszalancja, wygoda i luz,
  • inspiracje kulturą, sztuką i etnografią,
  • inspiracje podróżnicze (np. biżuteria z motywem podróży),
  • swobodny i ironiczny stosunek do trendów oraz kultury masowej,
  • unikanie mainstreamu, masowej produkcji czy technologii.

Styl hipstera to propozycja  dla osób, które cenią autentyczność i chcą się wyróżnić, unikając tego, co nosi większość. Współczesna hipsterka często wybiera wygodę i niewymuszoną nonszalancję, łącząc luźne fasony z interesującymi akcentami, co pozwala jej na wyrażenie swojej unikalnej osobowości. 

Hipsterski styl czy kontestacja trendów?

Mało kto wie, że “hipsterski styl” to określenie, którego korzenie sięgają lat 40. XX wieku. Termin "hipster" był pierwotnie związany z białymi Amerykanami, którzy identyfikowali się z ciemnoskórymi muzykami jazzowymi, sprzeciwiając się rasizmowi. Współcześnie termin ten kojarzony jest przede wszystkim z awangardową modą oraz kreatywnym wyrażaniem siebie poprzez ubiór. Warto jednak mieć świadomość, że celem hipstera nie jest bycie oryginalnym za wszelką cenę, ale po prostu bycie autentycznym

Styl hipstera stanowi więc negację tego co popularne, masowe i powszechne, na rzecz oryginalności, nieszablonowych rozwiązań oraz indywidualizmu. Przejawem hipsterskiego stylu może być zarówno minimalizm i kompletne ignorowanie mody, jak i swobodna, nonszalancka zabawa trendami oraz swobodne czerpanie z różnych stylów, kultur i epok. 

Related Products