Przesądy zaręczynowe to wierzenia ludowe dotyczące obrączek, pierścionków i innych elementów związanych z zaręczynami. Niektóre z nich mają korzenie w tradycji, religii lub kulturze, a inne są po prostu zabawnymi zwyczajami. Skąd się biorą i jakie znaczenie w dzisiejszych czasach mają przesądy o pierścionkach zaręczynowych? Omawiamy 6 najpopularniejszych, które warto znać!


Przesądy zaręczynowe – czym są i skąd się biorą?
Przesądy to wciąż silnie obecny w naszej kulturze relikt dawnej, ludowej wiary. W dawnej Polsce (a nawet jeszcze w czasach Słowian) wróżono pomyślność lub jej brak na podstawie wielu rzeczy – np. pogody, ale także – a może przede wszystkim – różnego rodzaju przedmiotów. Przesądy odnosiły się do takich kwestii jak zniszczenie, zgubienie, pożyczanie sobie przedmiotu czy dawanie go w prezencie.
Po dziś dzień zachowało się wiele przesądów, zwłaszcza tych związanych z ważnymi i przełomowymi momentami naszego życia (jak zaręczyny czy ślub), a także związanych z przedmiotami, do których mamy emocjonalny czy sentymentalny stosunek (jak właśnie biżuteria – stąd przesądy o pierścionkach).
Pierścionek zaręczynowy – przesądy. Wierzyć czy nie?
Współcześnie wciąż przykładamy dużą wagę do przedmiotów – zwłaszcza sentymentalnych, takich jak pierścionek zaręczynowy czy pierścionek-obrączka. Są one symbolami uczuć, wiążą się z nimi emocje i piękne wspomnienia (z zaręczyn czy ślubu). Nic więc dziwnego, że przesądy trzymają się ich szczególnie mocno. Patrząc na to z racjonalnego punktu widzenia, przesądy zaręczynowe czy przesądy o pierścionkach to pewien relikt dawnej, ludowej kultury i wierzeń.
Dziś wiemy, że rzeczy się po prostu psują czy gubią, a pęknięty pierścionek zaręczynowy lub wypadające z pierścionka oczko nie oznacza końca związku, a co najwyżej wadę produkcyjną czy niską jakość biżuterii. Przesądy zaręczynowe, ślubne i inne związane z biżuterią można więc potraktować z przymrużeniem oka. Nie zaszkodzi jednak je znać – choćby dlatego, by w danej sytuacji móc obrócić je w żart i potraktować jak ciekawą anegdotę.
Czytaj też na blogu Lilou:


Zerwanie zaręczyn? Przesądy, które warto znać
Mało która biżuteria wzbudza tyle emocji, co pierścionek zaręczynowy. Przesądy z nim związane są więc mocno wpisane w naszą kulturę. Oto najpopularniejsze, które warto znać.
Za duży pierścionek zaręczynowy: przesądy
Niektórzy wierzą, że jeśli pierścionek zaręczynowy jest za duży, oznacza to, że partner jest zbyt hojny lub zbyt zazdrosny. Może to prowadzić do problemów finansowych lub emocjonalnych w małżeństwie. Z drugiej strony, jeśli pierścionek jest za mały, to może oznaczać, że partner jest skąpy lub niepewny siebie. Ten przesąd zaręczynowy możemy oczywiście potraktować z przymrużeniem oka, z jednym wyjątkiem: rozmiar (pierścionka) ma znaczenie! O tym, jak go dobrać, przeczytasz na blogu Lilou!
Co oznacza pęknięty pierścionek zaręczynowy?
Istnieje przekonanie, że pęknięty pierścionek zaręczynowy to zły znak, który zapowiada koniec związku lub nieszczęście. Inni interpretują to jako symbol zmiany lub transformacji, która może być pozytywna lub negatywna. Niezależnie od tego, jak się do tego odniesiesz, ważne jest, aby nie panikować i spróbować naprawić pierścionek lub wymienić go na nowy (zobacz pierścionki złote w ofercie Lilou!)
Przymierzanie czyjegoś pierścionka zaręczynowego
Pierścionek zaręczynowy to osobista biżuteria, dlatego prośba o przymierzanie czyjegoś pierścionka zaręczynowego może nie być w dobrym tonie. Nie wiążą się z tym wprawdzie szczególne przesądy o pierścionkach – jednak nie warto ryzykować relacji czy potencjalnej utraty pierścionka, jeśli niechcący go zgubisz. Lepiej podziwiać go z daleka – na palcu właścicielki.
Wypadło oczko z pierścionka zaręczynowego: przesądy
Wiele osób wierzy, że wypadnięcie oczka z pierścionka zaręczynowego to zły znak dla przyszłego małżeństwa. Niektórzy uważają, że to zapowiedź nieszczęścia, rozstania lub zdrady. Inni twierdzą, że to sygnał, że pierścionek nie pasuje do osoby, która go nosi, lub że nie jest on wystarczająco wartościowy. Jedno jest pewne – w tej sytuacji, zamiast mnożyć bezpodstawne emocjonalne rozterki, warto skupić się na naprawie pierścionka u jubilera lub wymienić go na nowy, niewadliwy egzemplarz.