Lilou
baner blog zloto.png

Poradnik

Rodzaj i próba złota - co warto o nich wiedzieć?

Zakup złotej biżuterii lub pozłacanych ozdób to nie tylko wybór modelu i wzoru. Ważnym kryterium jest także rodzaj i próba złota. Jakie są rodzaje złota? O czym informuje nas próba i jaką warto wybrać, żeby cieszyć się piękną i trwałą biżuterią? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

 

Kolory złota - żółte, różowe i białe

 

Złoto żółte, różowe czy białe? W jubilerstwie możemy znaleźć złote wyroby, które różnią się od siebie kolorem. W Europie rzadko stosuje się czyste złoto - najczęściej stosowane są tzw. domieszki, które mogą zwiększyć twardość surowca. Są to najczęściej inne metale lub metale szlachetne, które zmieniają skład surowca oraz nadają mu pożądaną barwę. Jakie kolory złota znajdziemy w jubilerstwie?

 

 

Żółte złoto

 

Klasycznym, najczęściej spotykanym kolorem złotej biżuterii jest żółty. Samo złoto naturalnie ma żółty kolor, a z niewielką domieszką - o ile materiały zachowają odpowiednie proporcje - może zachować bardzo podobną barwę. Złota, żółta biżuteria, zwykle wykonana jest ze złota z domieszką cynku, srebra lub miedzi. Ostateczny kolor wyrobu jubilerskiego zależy od proporcji metali. Im więcej miedzi w złocie, tym kolor jest bardziej intensywny i zbliżony do różowego. Większy dodatek srebra sprawia, że wyrób jubilerski zyskuje jaśniejszą i zimniejszą barwę. Złoto z domieszką srebra staje się jasnożółte. Niewielkie domieszki tych materiałów pozwalają uzyskać popularną, żółtą ("złotą") barwę.

Białe złoto

 

Białe złoto to popularny wybór w biżuterii ślubnej. Jasną barwę można uzyskać, dodając do złota domieszkę srebra, palladu, platyny lub niklu. Największą popularnością cieszy się białe złoto palladowe. Biżuteria ze złota z dodatkiem palladu jest trwała i cechuje się pięknym, jasno srebrnym kolorem. Taki stop jest jednak stosunkowo trudny w obróbce, co wpływa na cenę biżuterii.

 

 

Różowe złoto

 

Różowe złoto wyróżnia się delikatnym i dziewczęcym kolorem. Charakterystyczny, różowy kolor złota uzyskiwany jest poprzez dodatek miedzi. Im więcej miedzianej domieszki, tym złoto jest bardziej różowe lub nawet czerwone. Piękny i oryginalny kolor ma swoich licznych zwolenników.

 

 

Złoto kolorowe i biżuteria pozłacana

 

W sprzedaży znajdziemy także biżuterię w tzw. bicolorze lub tricolorze. Jest to połączenie różnych rodzajów stopów, które efektownie przeplatają się ze sobą. Ciekawą alternatywą jest także biżuteria pozłacana. Są to zazwyczaj wyroby ze stali szlachetnej pokryte galwaniczną powłoką ze złota, które nadaje im piękny kolor i chroni przed utlenianiem.

Próba złota - o czym informuje?

 

Wybór koloru złota to nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma jego próba. Co oznacza próba złota i o czym informuje nas ta wartość? Próba złota określa zawartość złota w stopie. Jej wysokość świadczy o szlachetności zakupionej biżuterii. W jubilerstwie najczęściej wykorzystuje się do określenia próby złota tzw. system karatowy, w którym zawartość złota podaje się w karatach.

W systemie karatowym przyjmuje się, że próba czystego złota wynosi 24 karaty. Jeśli więc próba złota wynosi 14 karatów to wyrób zawiera 14/24 karatów czystego złota, co po przeliczeniu na system metryczny oznacza 58,3%.

 

 

na bloga (1).png

 

 

Jakie mamy próby złota?

 

W polskim jubilerstwie obowiązuje siedem prób złota. W tabeli jubilerskiej zazwyczaj możemy znaleźć próby złota podane w dwóch wartościach - metrycznej i w karatach. Wysokość próby złota 0 oznacza 99,9% czystego złota lub po przeliczeniu 24 karaty. Takiej wartości próżno szukać w jubilerstwie ze względu na miękkość złota i obecność niezbędnej domieszki. Najczęściej wykorzystuje się złoto o próbie 750, 585 lub 333. Jaka próba złota jest najlepsza i czym sugerować się przy wyborze biżuterii?

 

Zawartość złota ma wpływ na cenę, wagę oraz możliwość personalizacji biżuterii. Wyższa próba złota o wartości 750, najczęściej wykorzystywana jest do wyrobu obrączek oraz pierścionków. Domeną biżuterii jest złota intensywna barwa oraz duża trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.

 

W jubilerstwie najczęściej korzysta się ze stopu złota o wartości 585, czyli 14 karatów. Taka próba złota wskazuje, że do wyrobu biżuterii zostało użyte złoto w proporcjach niemal pół na pół z innymi metalami. Dzięki temu biżuteria posiada piękny kolor, złoto jest kowalne, a równocześnie odporne na zarysowania. Złoto próby 585 zawiera 58,5 czystego złota i jest chętnie wykorzystywane przez najbardziej renomowane marki - także Lilou.

 

Inną popularną próbą złota jest stop 333, która zawiera 33,3 czystego złota. Takie oznaczenie próby złota oznacza przewagę innych metali szlachetnych. Przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii, biżuteria powinna być równie trwała, jak ta wykonana ze złota o wyższej próbie.

Alternatywą może być także biżuteria pozłacana. Dobrze wykonana i pokryta złotem wysokiej jakości prezentuje się równie elegancko, jak biżuteria o wysokiej próbie. Jest także równie trwała, dzięki czemu nie traci pięknego wyglądu i może dobrze służyć przez wiele lat. Dlatego najlepiej wybierać biżuterię pozłacaną złotem próby 750.

Warto zaznaczyć, że wysoka próba wcale nie przesądza o wyższej jakości biżuterii. Trudno mówić, że istnieje najlepsza próba złota - wiele bowiem zależy od potrzeb. W przypadku obrączek dobry wybór to 750. Kolczyki, bransoletki i zawieszki wysokiej jakości natomiast zwykle są wykonywane ze złota próby 585.

 

Biżuteria ze złota od Lilou

 

W ofercie marki Lilou znajdziesz wyjątkowe propozycje biżuterii ze złota. Większość oferowanych przez nas ozdób została wykonana z próby 585, dzięki czemu biżuteria posiada piękny kolor oraz wyróżnia się trwałością. Oto kilka propozycji:

  • Naszyjnik z nieskończonością – stylowa zawieszka o wielkości 1 cm na delikatnym łańcuszku symbolizuje trwałość i wieczność. Biżuteria jest elegancka, a równocześnie oryginalna.
  • Naszyjnik z sercem z masy perłowej w ramce – perłowe serce jest symbolem miłości, namiętności i troski. Subtelna zawieszka została wykonana z masy perłowej. Złota ramka i łańcuszek podkreślają jej opalizującą barwę.
  • Kolczyki Flowers – delikatne i romantyczne, są równocześnie bardzo kobiece. Inspiracją do stworzenia kolekcji Flowers były pełne kwiatów ogrody Luwru. Niezapominajki symbolizują radość, wdzięczność i szczęście.
  • Bransoletka z literką K na łańcuszku – dyskretna i dziewczęce, pięknie podkreśli urodę Twojej ręki. Delikatny łańcuszek i zawieszka zostały wykonane z próby złota 585.

 

 

Pozłacana biżuteria w Lilou

 

Znając różnorodność gustów naszych klientek, oferujemy także biżuterię pozłacaną. Jego wysoką jakość gwarantują wykorzystanie 18 karatowego złota oraz specjalna technika, która pozwala uzyskać ochronną powłokę na biżuterii - PVD z protekcją. Jej zastosowania sprawia, że powłoka jest trwalsza oraz hipoalergiczna.

 

 

Planujesz zakup pozłacanej lub złotej biżuterii? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Lilou: szeroki wybór pierścionków, zawieszek, kolczyków i bransoletek, z pewnością pozwoli Ci znaleźć odpowiednią biżuterię dla siebie lub osoby, którą chcesz obdarować.

 

Inne artykuły