Lilou

Poradnik

Rodzaje zapięć kolczyków: jakie są, jakie wybrać i jakie ma to znaczenie?

Jeśli na co dzień nosisz kolczyki, z pewnością zależy Ci, aby ich zakładanie i zdejmowanie nie przysparzało problemów. Ważne również, aby zapięcia kolczyków nie odpinały się podczas noszenia (grozi to zgubieniem biżuterii), nie zaczepiały się o włosy czy ubranie. 

Zapięcia do kolczyków odgrywają znaczącą rolę jeśli chodzi o bezpieczeństwo ich noszenia, komfort (zwłaszcza w przypadku cięższej biżuterii), a także ochronę przed odpięciem się i zgubieniem kolczyka. Jak działają ich mechanizmy? Poznaj najpopularniejsze rodzaje zapięć kolczyków! 


Spis treści: 

  1. Rodzaje zapięć kolczyków – poznaj najpopularniejsze

1.1. Bigiel otwarty lub zamknięty

1.2. Bigiel angielski / zapięcie angielskie

1.3. Sztyft

1.4. Sztyft zatrzaskowy

1.5. Szarnir

1.6. Kreol

  1. Zapięcia kolczyków – czym kierować się przy zakupie biżuterii?

Rodzaje zapięć kolczyków – poznaj najpopularniejsze

W jubilerstwie spotkać można różne rodzaje zapięć kolczyków. Wiele zależy tu od wielkości, kształtu czy ciężaru samej biżuterii. Podstawowym zadaniem zapięć kolczyków jest utrzymywanie biżuterii na swoim miejscu i zabezpieczenie przed zgubieniem. Zapięcia do kolczyków powinny być przy tym wygodne w użyciu i komfortowe w noszeniu – aby kolczyk dawał się zapiąć bez niczyjej pomocy, nie uciskał i nie drażnił ucha. 

Zapięcia do kolczyków muszą być również bezpieczne, zwłaszcza pozbawione elementów, które mogłyby stwarzać zagrożenie, zahaczając o ubranie czy włosy. Nie bez znaczenia jest także aspekt estetyczny. Eleganckie kolczyki posiadają zapięcia subtelne, dyskretne i nierzucające się w oczy (lub wręcz stanowiące ozdobny element kolczyka). Jakie rodzaje zapięć kolczyków są najczęściej stosowane? Oto mały przegląd najpopularniejszych. 

Blog_grafika z podpisami 1.png

 

Bigiel otwarty lub zamknięty

Bigle to charakterystyczne zapięcia kolczyków przypominające wygięty haczyk, który przewlekamy przez ucho. Bigiel zamknięty wyposażony jest  dodatkowo w „pętelkę” z tyłu, zabezpieczającą przed wysunięciem się kolczyka z ucha. Spotkać możemyh również zapięcia kolczyka na bigiel z dodatkowym sztyftem – metalowym lub silikonowym.

Bigiel otwarty nie posiada dodatkowego zabezpieczenia czy blokady. Stosowany jest więc zwykle w przypadku cięższych i bardziej masywnych kolczyków, które pozostają na swoim miejscu, utrzymywane siłą grawitacji. Bigiel to rodzaj zapięcia, którym charakteryzują się kolczyki wiszące. 

Bigiel angielski / zapięcie angielskie/ english lock

Zapięcie to zarezerwowane jest zazwyczaj dla eleganckich i bardziej okazałych kolczyków. Ten rodzaj zapięcia kolczyków należy do pewnych i stabilnych, przez co kolczyki trudniej zgubić (dlatego często posiadają go m.in. kolczyki złote). Angielski bigiel przypomina swoim kształtem lirę z wbudowanym zawiasem oraz z ruchomym elementem. Klapka zamykająca posiada otwór, w którym blokowany jest trzpień kolczyka. Zapięcie znajduje się w tylnej części i jest dyskretne oraz niewidoczny z przodu. Zapięcie angielskie jest również pozbawione wystających elementów, które mogłyby zahaczyć o włosy czy ubranie.

Sztyft

Jeśli chodzi o rodzaje zapięć kolczyków, sztyft należy zdecydowanie do najpopularniejszych. Zazwyczaj spotykany jest w przypadku niewielkich kolczyków, jednak niekiedy ten rodzaj zapięcia posiadają także bardziej masywne kolczyki wiszące, a nawet nausznice

Kolczyk-sztyft charakteryzuje się cienkim trzpieniem z zaciskiem-blokadą (zwanym także motylkiem), który może być wykonany z metalu lub silikonu. Zapięcia do kolczyków w formie sztyftu należą do najprostszych w obsłudze. Minusem może być to, że założenie blokady jest trudne, jeśli posiadasz długie paznokcie. Problemem może być także gubienie się motylków – jednak w przypadku biżuterii wysokiej jakości, gdzie motylki dobrze przylegają, zdarza się to bardzo rzadko. 

Blog_grafika z podpisami 2.png

Sztyft zatrzaskowy

Zapięcie na sztyft posiadają zazwyczaj kolczyki-koła – zwłaszcza te okazałe i bogato zdobione. Sztyfty zatrzaskowe spotkać można także w innych modelach kolczyków, zwłaszcza tych ciężkich (np. wysadzanych kamieniami). 

Zapięcia do kolczyków w formie sztyftu czynią je bezpiecznymi i bardziej komfortowymi. Sztyft zatrzaskowy to rodzaj zapięcia kolczyka, który w swojej tylnej części posiada zapadkę. Dzięki temu elementy zapięcia nie są widoczne od frontu, a kolczyki-koła wizualnie wydają się pozbawione zapięć. 

Szarnir 

Wśród różnych rodzajów zapięć kolczyków znajdziemy także szanir – zapięcie charakterystyczne dla kolczyków lekkich, ażurowych, np. kół. Szanir to zapięcie składające się z pręcika (ruchomego lub nie) przewlekanego przez płatek ucha, a następnie wkładanego w element w kształcie rurki znajdujący się w przeciwległej części kolczyka koła. Umieszczając pręcik w rurce zamykamy okrąg, dzięki czemu samo zapięcie jest stabilne, a kolczyk nie wysuwa się z ucha. Zapięcie jest stabilne i całkowicie niewidoczne. 

 Kreol

Zapięcie do kolczyków typu kreol jest nieco podobne do tego typu szarnir. Przypomina ono zapadkę umieszczoną pomiędzy dwoma wypustkami, która blokowana jest po przeciwległej stronie kolczyka. Kreol to także zapięcie stosowane zazwyczaj w przypadku kolczyków-kół. Również wyróżnia się dużą stabilnością i wygodą noszenia. 

Zapięcia kolczyków – czym kierować się przy zakupie biżuterii? 

Rodzaje zapięcia kolczyków nie są zwykle decydującym, choć z całą pewnością istotnym kryterium przy zakupie biżuterii. Sięgając po biżuterię wysokiej jakości (jaką znajdziesz w sklepie Lilou!), nie musisz obawiać się problemów, jeśli chodzi o zapięcia kolczyków. Rodzaje zapięć zależą w dużej mierze od kształtu, wielkości i wagi kolczyka. Przy zakupie biżuterii warto jednak zwrócić uwagę, z jakim rodzajem zapięcia kolczyków mamy do czynienia oraz czy jest on dla nas wygodny w obsłudze. 

 

 

 

Inne artykuły