Lilou

Poradnik

Rubin – jak rozpoznać? Jak sprawdzić, czy rubin jest prawdziwy?

W Twojej kolekcji znajduje się biżuteria, której elementem ozdobnym jest charakterystyczny, czerwony kamień – najprawdopodobniej rubin? Jak rozpoznać, czy jest prawdziwy? 

Biżuteria z rubinem to nie tylko stylowa ozdoba, ale często także przedmiot sentymentalny, np. rodzinna pamiątka. Rubiny zwykle zdobią m.in. naszyjniki damskie czy pierścionki zaręczynowe. Jak wygląda rubin, patrząc na niego fachowym okiem jubilera? Podpowiadamy! 

Jak wygląda rubin?

Rubin to kamień szlachetny o głębokiej, intensywnie czerwonej barwie, która wynika z domieszki chromu w składzie. Jest to odmiana korundu, drugiego pod względem twardości minerału na świecie, który osiąga 9 punktów w skali twardości Mohsa (co oznacza, że twardszy od niego jest tylko diament!). Większość ludzi wie, jak wygląda rubin, jednak wątpliwości może wzbudzać to, jak odróżnić rubin syntetyczny od naturalnego. 

Rubin jest symbolem miłości, piękna, pasji i namiętności – dlatego stosunkowo często wybierany jest jako kamień do pierścionków zaręczynowych. Jego wartość zależy od koloru, przezroczystości, blasku i inkluzji, czyli wrostków naturalnych, które świadczą o jego autentyczności i pochodzeniu. Najbardziej pożądany kolor to krwistoczerwony o lekko niebieskim zabarwieniu, zwany "krwią gołębia"

MicrosoftTeams-image (11).png

Jak rozpoznać rubin?

Rubin to ceniony w jubilerstwie kamień szlachetny, który charakteryzuje się intensywną czerwoną barwą i wysokim połyskiem. Te cechy może jednak posiadać zarówno kamień syntetyczny, jak i naturalny. A więc jak rozpoznać prawdziwy rubin?

 

Aby rozpoznać rubin, należy zwrócić uwagę na kilka cech, takich jak:

  • kolor; rubin ma kolor czerwony z różnymi odcieniami, od różowego do purpurowego. Kolor jest zależny od ilości chromu i żelaza w kamieniu. Im więcej chromu, tym intensywniejszy kolor. Im więcej żelaza, tym ciemniejszy i bardziej fioletowy kolor;
  • przejrzystość; rubin może być przezroczysty, półprzezroczysty lub nieprzezroczysty. Im większa przezroczystość, tym wyższa jakość i cena kamienia. Przezroczyste rubiny mają lepszy połysk i odbijają światło w różnych kierunkach, tworząc efekt tzw. asteryzmu lub gwiazdy sześcioramiennej na powierzchni kamienia;
  • ewentualne wady: rubin naturalny może zawierać różne wady wewnętrzne lub zewnętrzne, takie jak pęknięcia, rysy, inkluzje, plamki czy otoczki. Wady te obniżają jakość i wartość kamienia, chyba że są bardzo małe lub dodają mu uroku;
  • cięcie; rubin może być cięty na różne sposoby, w zależności od kształtu i wielkości surowca oraz preferencji jubilera. Najpopularniejsze cięcia to brylantowe, szmaragdowe, owalne. Cięcie wpływa na połysk, symetrię i proporcje kamienia.

Jak sprawdzić, czy rubin jest prawdziwy? Wnikliwa analiza powyższych cech “gołym okiem” może wiele podpowiedzieć, jednak ocena prawdziwości rubinu w domowych warunkach jest raczej trudna – łatwo w tej kwestii o pomyłkę. 

Rubin syntetyczny a naturalny – czy można odróżnić je samodzielnie?

Rubin może być również wytworzony sztucznie w laboratorium. Syntetyczne rubiny mają podobne właściwości fizyczne i chemiczne do naturalnych, są jednak tańsze i łatwiejsze do uzyskania. Aby odróżnić rubin syntetyczny od naturalnego ze stuprocentową pewnością, należy posłużyć się specjalnymi narzędziami i testami, takimi jak spektroskopia, mikroskopia czy fluorescencja. Dlatego sama wiedza na temat tego, jak rozpoznać rubin, może okazać się niewystarczająca. Warto zatem skorzystać z profesjonalnej usługi ekspertyzy jubilerskiej. 

Jeśli natomiast planujesz zakup biżuterii z kamieniami szlachetnymi (np. z rubinem), warto zdecydować się na zaufanych sprzedawców czy zakłady jubilerskie, które oferują certyfikaty potwierdzające pochodzenie, jakość i autentyczność kamieni. 

MicrosoftTeams-image (10).png

Czytaj też na blogu Lilou:

Na jaką okazję naszyjnik z kamieniami?

 

Inne artykuły