Lilou
Projekt bez tytułu (2).png

Poradnik

Czym wyczyścić srebro? Poznaj sposoby na piękną biżuterię

Ciemny osad, brak blasku czy efekt zmatowienia - co zrobić, aby Twoja ulubiona srebrna biżuteria odzyskała swój dawny wygląd? Wyjaśniamy, dlaczego srebro ciemnieje i podpowiadamy, jak dbać o biżuterię, aby zachwycała pięknym blaskiem.

Srebrna biżuteria to piękna i elegancka oprawa codziennych stylizacji i strojów noszonych na szczególne okazje. Mimo swojej popularności srebro stanowi jeden z bardziej wymagających metali szlachetnych w zakresie pielęgnacji i przechowywania. Co sprawia, że srebro ciemnieje i co możemy zrobić, gdy zauważymy na ciemny nalot?

 

Dlaczego srebro ciemnieje?

 

Każdy przedmiot, w tym biżuteria, wykonany ze srebra po pewnym czasie ciemnieje i pokrywa się warstwą patyny. Zaśniedziałe srebro jest efektem działania dwutlenku siarki obecnej w kruszcu. Pod wpływem powietrza związek utlenia się i sprawia, że metal pokrywa się warstwą ciemnego nalotu, a w efekcie traci swój blask. Jest to całkowicie naturalny proces, który w żadnym wypadku nie świadczy o słabej jakości kruszcu.

Zauważyłaś, że Twoje ulubione kolczyki matowieją, a pierścionek pokrył się ciemnym nalotem? Bez obaw! Istnieją sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie, dzięki którym Twoja biżuteria odzyska dawny wygląd. Przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie srebra i podpowiadamy, jak dbać o srebrną biżuterię.

Czyszczenie srebra domowymi sposobami

 

Poczerniałe srebro możesz łatwo wyczyścić przy użyciu środków, które z pewnością posiadasz w domu. Wśród nich znajdują się m.in. sól kuchenna, soda oczyszczona, pasta do zębów, folia aluminiowa, woda i ocet. Czyszczenie srebra warto rozpocząć od naniesienia preparatu na niewielki kawałek biżuterii, tak aby zyskać pewność, jak na niego zareaguje.

 

Czyszczenie srebra solą

 

Srebrną biżuterię możesz wyczyścić za pomocą soli kuchennej. W tym celu przygotuj niewielką, niemetalową miseczkę i wyłóż ją folią aluminiową. Następnie włóż, do środka biżuterię, którą chcesz wyczyścić. W osobnej szklance przygotuj roztwór z soli i gorącej wody, a następnie wlej go do miseczki z biżuterią i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie przepłucz biżuterię pod bieżącą wodą i przetrzyj miękką ściereczką.

 

Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną

 

Jak wyczyścić srebro sodą oczyszczoną? Zacznij od przygotowania roztworu składającego się z:

  • 1 łyżeczki sody,
  • 1 łyżeczki octu,
  • 1 litra gorącej wody.

Zanurz biżuterię w roztworze i poczekaj 15 minut. Możesz także nałożyć skoncentrowaną mieszankę na pojedynczy element. Po tym czasie wypłucz biżuterię pod bieżącą wodą i wytrzyj delikatną ściereczką. Ten sposób czyszczenia biżuterii pozwala na szybkie odnowienie i rozjaśnienie metalu.

 

Czyszczenie srebra pastą do zębów

 

Do czyszczenia srebra możesz także użyć pasty do zębów. Jak poprawić w ten sposób wygląd srebrnej biżuterii? Wystarczy, że nałożysz niewielką ilość pasty na sczerniałą biżuterię i pozostawisz ją na kilka minut. Po tym czasie umyj dokładnie biżuterię pod wodą i przetrzyj do suchości ściereczką.

 

Czyszczenie srebra folią aluminiową

 

Srebro możesz wyczyścić także folią aluminiową. Aby poprawić wygląd swojej biżuterii, umieść ją na folii rozłożonej na dnie szklanej miseczki i upewnij się, że na pewno dotyka powierzchni aluminium. Następnie zalej srebrne przedmioty roztworem z wody i sody oczyszczonej lub soli i octu. W ten sposób spowodujesz reakcję elektrochemiczną, która pomoże Ci pozbyć się nalotu ze srebrnej biżuterii i przywrócić jej dawny blask.

 

Czyszczenie srebra proszkiem do prania

 

Do czyszczenia srebrnej biżuterii możesz także użyć proszku do prania. W tym celu wsyp jedną filiżankę detergentu do miski z gorącą wodą i umieść wewnątrz biżuterię. Pozostaw tak na 5 minut, a następnie wyjmij i przetrzyj miękką szmatką.

 

 

1.png

Jak dbać o srebrną biżuterię?

 

Wiesz już jak wyczyścić srebro. Co jednak zrobić, aby nieestetyczne przebarwienia i nalot nie pojawiały się zbyt szybko i często? Kluczowe jest regularne polerowanie srebra oraz odpowiedni sposób przechowywania biżuterii.

 

Regularne polerowanie srebra

 

W utrzymaniu kosztowności w dobrej kondycji pomoże Ci ściereczka do czyszczenia biżuterii. Najlepiej postawić na produkt wykonany ze 100% bawełny, nasączonej substancją czyszczącą. Taka ściereczka idealnie nadaje się do czyszczenia srebra oraz pielęgnacji biżuterii ze złota.

 

 

Przechowywanie biżuterii

Istotne jest także to jak przechowujesz srebrną biżuterię. Kluczowe znaczenie ma ograniczony dopływ powietrza, brak wilgoci oraz kontaktu ze słońcem. Srebrny łańcuszek lub kolczyki powinny być także odizolowane od innych przedmiotów, tak aby biżuteria się nie splątała ze sobą i nie doznała zarysowań lub uszkodzeń mechanicznych.

 

Z pomocą przychodzą szkatułki do przechowywania biżuterii od Lilou. Każda z nich została wykonana z wysokiej jakości włoskiej skóry naturalnej. Praktyczne wnętrze z czarną welurową podszewką zapewni odpowiednie warunki do przechowywania każdego typu biżuterii. Możesz wybierać wśród licznych wariantów kolorystycznych oraz dwóch rozmiarów szkatułek. Oto przykładowe propozycje:

 

Szkatułka na biżuterię w kolorze czarnym – szkatułka posiada dwie wewnętrzne komory, oddzielone przestrzenią przeznaczoną na kolczyki. Pierwsza z nich posiada wieszaczki na łańcuszki i naszyjniki oraz specjalną kieszonkę do przechowywania zawieszek. Druga komora ma dwie przegródki, przeznaczone do przechowywania pierścionków oraz bransoletek. Wymiary szkatułki to 17cm x 12cx x 5cm.

 

Mała szkatułka na biżuterię w kolorze czerwonym – to dobry wybór na podroż lub wakacje. Szkatułka posiada wieszaczki na łańcuszki i naszyjniki oraz specjalną kieszonkę do przechowywania medalików i zawieszek. W środku znajdziesz także miejsce do wpinania kolczyków i nawlekania pierścionków. Szkatułka zamykana jest taśmą suwakową, dzięki czemu Twoja biżuteria jest w pełni bezpieczna.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Jak przechowywać biżuterię?

 

2.png

Dobre nawyki

Aby cieszyć piękną srebrną biżuterią, warto także wprowadzić odpowiednie nawyki. Absolutną podstawą jest zdejmowanie biżuterii podczas prac domowych z użyciem detergentów. Kontakt z chemią może doprowadzić do przebarwienia metalu, a zetknięcie z szorstką powierzchnią do powstania zarysowań. Powstaniu ciemnego nalotu sprzyja także kontakt z kosmetykami i perfumami, dlatego zawsze warto ściągnąć biżuterię przed kąpielą i założyć ją dopiero po nałożeniu kosmetyków lub aplikacji perfum, gdy zdążą już wniknąć w skórę.

Inne artykuły