Lilou

Poradnik

Jak wyczyścić złoto, by lśniło jak nowe? 6 domowych sposobów

Przedmioty ze złota, takie jak złota biżuteria; obrączki, naszyjniki czy bransoletki ze złota to często rodzinne pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie lub ozdoby, które szczególnie lubimy nosić, ze względu na ich ponadczasowy urok i elegancję. 

Niezależnie od tego, jak delikatnie obchodzimy się ze złotem i dobrze je przechowujemy, z biegiem lat może ono tracić swój intensywny blask, jaki miało po przyniesieniu go od jubilera. Złoty naszyjnik, obrączka czy pierścionek  złoty 585 z czasem matowieje, śniedzieje, a także najzwyczajniej na świecie zbiera brud w zakamarkach. Od czasu do czasu warto więc poświęcić nieco czasu i wykorzystać domowe sposoby na czyszczenie złota, aby przywrócić mu dawny blask.

 

Spis treści: 

  1. Czyszczenie złota: domowym sposobem czy u jubilera?
  2. Jak wyczyścić złoto? Ogólne wskazówki
  3. Jak czyścić złoto? Te sposoby warto znać!

3.1. Płyn do mycia naczyń

3.2. Mydło

3.3. Soda oczyszczona

3.4. Ocet lub cytryna

3.5. Kwasek cytrynowy

3.6. Amoniak

Czyszczenie złota: domowym sposobem czy u jubilera? 

Jak wyczyścić złoto? Czyszczenie złotej biżuterii (czy też innych przedmiotów użytkowych wykonanych ze złota) nie jest skomplikowane i zazwyczaj domowe sposoby na czyszczenie złota są wystarczające, aby przywrócić mu blask. Jeśli jednak nie masz czasu i ochoty na czyszczenie złota w domu, zawsze możesz skorzystać z profesjonalnej usługi czyszczenia złota u jubilera, który dysponuje odpowiednimi środkami. 

Na rynku dostępne są także preparaty do czyszczenia złota i srebra, które możesz kupić w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Zanim jednak wydasz pieniądze, warto przetestować czyszczenie złota domowym sposobem – tym bardziej, że znanych skutecznych sposobów jest co najmniej kilka, a środki potrzebne do takiego odświeżenia złotej biżuterii niemal na pewno posiadasz już w swoim domu. Czym czyścić złoto? Pomocne mogą być m.in. zwyczajne domowe detergenty, jak płyn do mycia naczyń. 

Jak wyczyścić złoto? Ogólne wskazówki 

Zastanawiasz się, jak wyczyścić złotą biżuterię? Przede wszystkim zrób to delikatnie! Nawet w przypadku mocno zaśniedziałej biżuterii złota nie należy szorować czy zbyt mocno pocierać, ponieważ może to sprawić, że porysujemy biżuterię, a nawet całkowicie ją zniszczymy. Dlatego do czyszczenia złota używaj wyłącznie miękkich szmatek (np. z mikrofibry) oraz szczoteczek z miękkim włosiem. Czyszczenie złotej biżuterii powinno odbywać się przy użyciu ciepłej wody, ale nie gorącej. Nie polewaj złota wrzątkiem! 

Czym czyścić złotą biżuterię? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów! Pamiętaj, by do czyszczenia złota nie stosować silnych detergentów ani środków żrących.

Pamiętaj również, że porady zawarte w tym artykule dotyczą wyłącznie czyszczenia samego złota. Często jednak w przypadku biżuterii zdarza się, że jest ona wykonana z łączonych materiałów (np. posiada doklejone elementy ozdobne, kamienie itp.). W takim wypadku domowe sposoby na czyszczenie złota mogą okazać się nieskuteczne lub wręcz zaszkodzić tego rodzaju biżuterii. Jeśli nie masz pewności, z czego wykonane są poszczególne elementy i czy np. nie są łączone za pomocą kleju – lepiej skorzystaj z profesjonalnej usługi czyszczenia złota u jubilera, rezygnując z czyszczenia na własną rękę. 

Porada Lilou: Biżuterii ze złota z kamieniami szlachetnymi nie należy moczyć w wodzie, ponieważ może to rozpuścić klej łączący kamień ze złotem.Lepszym sposobem będzie czyszczenie złota z kamieniami szmatką zamoczoną w roztworze wodnym. 

MicrosoftTeams-image (8).png

Jak czyścić złoto? Te sposoby warto znać! 

W czym czyścić złoto? Poniżej najpopularniejsze metody, które warto wypróbować, by pierścionki, kolczyki i bransoletki ze złota odzyskały dawny blask! 

Płyn do mycia naczyń 

Czyszczenie złota płynem do mycia naczyń to najprostsza i najpopularniejsza metoda. Jak wyczyścić złoto płynem do naczyń? Nic prostszego! Wymieszaj kilka kropel płynu z ciepłą wodą i namocz w roztworze złotą biżuterię, pozostawiając ją na około 30 minut. Następnie opłucz złoto i osusz je miękką ściereczką. Czyszczenie złotej biżuterii w płynie do naczyń możesz zakończyć delikatnym polerowaniem. 

Mydło 

Czy myć złoto? Oczywiście mydłem! Wymieszaj niewielką ilość (kilka pompek) mydła w płynie z ciepłą wodą i namocz w roztworze biżuterię ze złota na kilka godzin – zupełnie tak samo jak w przypadku roztworu z płynu do naczyń. Następnie opłucz, osusz i ciesz się blaskiem złota, które lśni jak nowe!

Soda oczyszczona

Do czyszczenia złotej biżuterii z sodą wykorzystaj niemetalową miskę. Jej dno wyłóż folią aluminiową, a następnie napełnij ją gorącą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej i soli. W tak przygotowanym roztworze zanurz złotą biżuterię na kilka godzin, aż się oczyści. Na koniec opłucz i wypoleruj.

Ocet lub cytryna

Jak wyczyścić złoto? Wykorzystaj moc naturalnych środków czystości, czyli cytryny lub octu. Przetrzyj biżuterię szmatką zanurzoną w occie lub soku wyciśniętym z cytryny. Następnie standardowo pozostaw na kilka godzin. Potem opłucz i wypoleruj.

Kwasek cytrynowy

Twoje złote kolczyki lub pierścionek posiadają plamki o zielonkawym zabarwieniu? Jak wyczyścić złoto w takim przypadku? Zamocz biżuterię w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego! Będziesz zaskoczona tym, jak szybko nawet stara i zaśniedziała biżuteria odzyskuje blask.

Amoniak 

Jeśli masz w domu amoniak, możesz również wykorzystać go do czyszczenia złota. Wymieszaj odrobinę detergentu do mycia naczyń i kilka kropel amoniaku – tworząc ich roztwór w ciepłej wodzie. Ostrożnie wyczyść złotą biżuterię za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem (np. do zębów). Opłucz złoto i osusz je. 

MicrosoftTeams-image (7).png

 

Inne artykuły