Lilou

Poradnik

Jak dobrać długość łańcuszka – do stylizacji, przed zakupem i na prezent? Radzimy!

Odpowiednio dobrana długość łańcuszka to nie tylko komfort noszenia, ale także możliwość optycznego wysmuklenia szyi, twarzy i sylwetki. Długość łańcuszka damskiego ma także duże znaczenie, jeśli chodzi o dobór biżuterii do stylizacji, okazji oraz do zawieszki, jaką nosimy na łańcuszku. Złota czy srebrna biżuteria to zazwyczaj wybór na lata, dlatego warto zadać sobie nieco trudu (choć w praktyce dobór długości łańcuszków do aż tak trudnych nie należy!). 

Długość łańcuszka: popularne rozmiary

Najpopularniejsza długość łańcuszka to 40 lub 50 cm – są to uniwersalne łańcuszki idealne do noszenia na co dzień – pasują do większości stylizacji oraz niemal każdego kształtu dekoltu. Ten rozmiar łańcuszka idealnie sprawdzi się w przypadku zawieszek o niewielkich rozmiarach, jakie zazwyczaj nosimy na co dzień. Sprawdzi się także dla większości sylwetek. 

Naszyjnik krótszy niż 40 cm to choker, zlokalizowany tuż przy szyi (zazwyczaj długości około 35 cm). Będzie on dobrym wyborem zwłaszcza dla osób wyższych, o drobniejszej sylwetce oraz smukłej szyi. W przypadku osób z bardziej masywną sylwetką choker może optycznie skracać szyję, dlatego lepszym wyborem będzie większa długość łańcuszka – min. 40 lub 50 cm.

Oczywiście w sprzedaży znajdziemy także dłuższe łańcuszki – 60 lub 70 cm – opadające na dekolt, a nawet sięgające niemalże zagłębienia między piersiami. Łańcuszek tej długości również ma wiele istotnych zalet:

  • pozwala optycznie wysmuklić szyję i sylwetkę,
  • pięknie eksponuje zawieszkę (idealne nadaje się zwłaszcza do większych i bardziej masywnych zawieszek),
  • nie wymaga zapinania łańcuszka (możesz po prostu przełożyć go przez głowę). 

A zatem jak dobrać długość łańcuszka? Wszystko zależy tu od jego przeznaczenia, ale przede wszystkim od wielkości zawieszki, jaki zamierzasz na nim nosić. Zawieszka powinna stanowić punkt wyjścia przy dobieraniu rozmiaru łańcuszka. 

MicrosoftTeams-image (5).png

Długość łańcuszka: na to warto zwrócić uwagę! 

Jak dobrać długość łańcuszka szybko i bezbłędnie? Przed Tobą mała ściąga w pigułce. Wybierając długość łańcuszka, koniecznie weź pod uwagę następujące kwestie:

  • rozmiar łańcuszka należy dobrać do sylwetki (w przypadku drobnej i szczupłej osoby wystarczająca długość to 40 cm; dla sylwetki bardziej masywnej lepiej sprawdzi się 50 cm);
  • “standardowe długości” dla niewielkich zawieszek to 40-50 cm (idealne do noszenia na co dzień) – jeśli zawieszka jest bardziej masywna lub zależy Ci na tym, aby uzyskać długi naszyjnik, wybierz łańcuszek długości min. 60 cm;
  • weź pod uwagę rodzaj dekoltu w stylizacji – do bardziej wyciętych dekoltów (np. w kształcie litery “V” łańcuszek może być dłuższy, np. 50-60 cm; z kolei bardziej zabudowany dekolt (np. w łódkę czy karo) “lubi” towarzystwo krótszego łańcuszka, np. 40 cm; naszyjnik typu choker czy kolia sprawdzi się do każdego rodzaju dekoltu),
  • pamiętaj, że większość łańcuszków posiada “przedłużkę” o długości około 5 cm (co zdecydowanie ułatwia wybór). 

Jak zmierzyć długość łańcuszka? 

Są na to dwa niezawodne sposoby:

  • zmierz obwód swojej szyi i dodaj do niego 5-10 cm (zależnie od tego, jak “luźny” chcesz mieć łańcuszek),
  • sprawdź na biżuterii, którą już masz, jaka długość łańcuszka jest dla Ciebie odpowiednia (zmierz obwód biżuterii linijką lub metrem krawieckim).

Rozmiar łańcuszka dla siebie wybieraj zawsze, mierząc własną szyję oraz własną biżuterię – ten sam naszyjnik może bowiem różnie układać się na różnych sylwetkach. 

Jak dobrać długość łańcuszka na prezent? 

Wykorzystując powyższe porady, a także znając typ sylwetki oraz gust obdarowywanej osoby, prawdopodobnie jesteś w stanie bez trudu dobrać długość łańcuszka prezent. Jeśli masz wątpliwość, czy np. rozmiar łańcuszka 40 cm nie będzie zbyt krótki – dla pewności weź ten o długości 50 cm (to uniwersalna długość, która dobrze wygląda na każdej sylwetce). Wybieraj też biżuterię z przedłużką, która w razie czego “uratuje sprawę”. Pamiętaj, że łańcuszek łatwiej jest skrócić niż wydłużyć. A jeśli wybierasz rozmiar łańcuszka dla dziecka – optymalnym wyborem będzie 40 cm

Różne długości łańcuszków – łatwy wybór rozmiaru w Lilou 

Jak dobrać długość łańcuszka podczas zakupów online w Lilou? W naszym sklepie dostępne są standardowe długości 40 i 50 cm, które świetnie sprawdzą się na co dzień, a także łańcuszki do większych zawieszek – 60 i 70 cm. W przypadku naszyjników na karcie produktu znajdziesz dostępne rozmiary do wyboru, a także tabelę rozmiarów (umieściliśmy tam porady ułatwiające wybór!). A jeśli masz wątpliwości – napisz, jesteśmy do Twojej dyspozycji!

 

Naszyjnik z pozłacanym sercem na cienkim klasycznym łańcuszku (lilou.pl)

https://lilou.pl/pl/naszyjnik-z-pozlacana-zawieszka-etno-na-lancuszku.html 

Naszyjnik z pozłacanym Krzyżem Barok 4,5 cm na łańcuszku Kulki (lilou.pl)

 

 

MicrosoftTeams-image (4).png

 

 

Czytaj też na blogu Lilou:

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

 

Inne artykuły