Lilou

Poradnik

Jak rozpoznać onyks? Sprawdź, czy masz do czynienia z prawdziwym onyksem


Biżuteria z kamieniami szlachetnymi to elegancki wybór na każdą okazję, a także doskonały pomysł na prezent. Jeśli chcesz podarować wyjątkowy naszyjnik lub kolczyki, onyks (np. w złotej oprawie) będzie doskonałym wyborem. 

Jeśli jednak tego rodzaju biżuteria damska znajduje się już w Twojej kolekcji, być może zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy onyks jest prawdziwy. Dowiedz się, jak rozpoznać onyks, patrząc na niego “okiem jubilera”. 

Jak rozpoznać onyks? Właściwości onyksu

Onyks to kamień szlachetny, który należy do grupy kwarców. Jest to odmiana chalcedonu charakteryzująca się pasmowatym wzorem w różnych kolorach (zazwyczaj w odcieniach czerni, bieli, szarości). Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa "onyx", co oznacza paznokieć lub pazur. Onyks jest kamieniem, który można nosić jako biżuterię lub używać jako element dekoracyjny. Jego piękno i właściwości sprawiają, że jest to kamień bardzo ceniony i pożądany, a biżuteria z onyksem uchodzi za klasyczną i niezwykle elegancką propozycję na każdą okazję. 

Onyks – jak rozpoznać? Znaczenia symboliczne

Onyks jest kamieniem o wielu znaczeniach symbolicznych. Ma także wiele właściwości, które czynią go cennym kamieniem – nie tylko w jubilerstwie. Jeśli wierzyć w metafizyczne właściwości kamieni, jest to kamień stabilizujący, który pomaga zachować równowagę emocjonalną i fizyczną. Onyks wzmacnia siłę woli, odwagę i pewność siebie. Pomaga też walczyć ze stresem, lękami i depresją. Onyks sprzyja koncentracji, logicznemu myśleniu i rozwiązywaniu problemów. Jest to także kamień ochronny, który odstrasza negatywną energię. W astrologii onyks jest związany z planetą Saturn, która symbolizuje dyscyplinę, odpowiedzialność i ograniczenia.

Onyks jest również symbolem siły, wytrzymałości i odwagi, ponieważ jest jednym z najtwardszych kamieni naturalnych. Onyks ma wiele zastosowań w różnych kulturach i tradycjach, zarówno jako ozdoba, jak i jako narzędzie magiczne lub lecznicze. Wiele osób nosi biżuterię z onyksem, traktując ją nie tylko jako ozdobę, ale także osobisty talizman na szczęście

sssssssssss.png

Jak sprawdzić, czy onyks jest prawdziwy? 

Onyks jest pięknym kamieniem, który często jest używany do wyrobu biżuterii i ozdób. Jednak nie wszystkie onyksy są prawdziwe, a niektóre mogą być sztucznie barwione lub imitowane przez inne materiały. Jak więc sprawdzić, czy onyks jest prawdziwy? Oto kilka sposobów, które mogą pomóc:

  • Kolor

Prawdziwy onyks ma naturalne pasma kolorów, które są nierówne i niejednolite. Sztuczny onyks ma zazwyczaj jednolity kolor lub regularne wzory, które wyglądają nienaturalnie.

  • Ciężar

Prawdziwy onyks jest cięższy niż sztuczny, ponieważ jest zrobiony z krzemionki. Możesz porównać ciężar onyksu z innym kamieniem o podobnym rozmiarze i kształcie.

  • Twardość

Prawdziwy onyks ma twardość 6,5-7 na skali Mohsa, co oznacza, że jest dość odporny na zarysowania i pęknięcia. Sztuczny onyks może być miękki lub kruchy i łatwo się uszkadzać.

  • Temperatura

Prawdziwy onyks jest chłodny w dotyku, nawet jeśli jest podgrzewany przez dłoni lub światło. Sztuczny onyks może być ciepły lub gorący w dotyku, ponieważ nie przewodzi dobrze ciepła.

  • Przejrzystość

Prawdziwy onyks jest nieprzezroczysty lub lekko przezroczysty, jeśli jest cienki. Sztuczny onyks może być przezroczysty lub półprzezroczysty, jeśli jest zrobiony z plastiku lub szkła.

Wiesz już, jak rozpoznać onyks oraz jak sprawdzić, czy onyks jest prawdziwy. Pamiętaj jednak, że nasze podpowiedzi to wyłącznie wskazówki. Aby ocenić prawdziwość kamienia naturalnego z całą pewnością, warto skorzystać z pomocy eksperta – jubilera, który przeprowadzi odpowiednią ekspertyzę. 

Biżuteria z prawdziwym onyksem – w stylu Lilou  

Jeśli dopiero planujesz zakup biżuterii z onyksem, postaw na sprawdzonych sprzedawców i renomowane marki – aby mieć pewność, że płacisz za prawdziwy kamień, a nie jego imitację. W Lilou znajdziesz wyjątkową kolekcję biżuterii z czarnym onyksem w oprawie ze złota 585. W kolekcji znajdziesz m.in. kolczyki i naszyjniki z zawieszką w kształcie serca, koniczyny lub z okrągłym medalikiem.  

dh.png

Inne artykuły