Lilou

Poradnik

Pierwsze kolczyki dla dziewczynki: jak wybrać bezpiecznie? Czego unikać?

Pierwsza biżuteria, a w szczególności pierwsze kolczyki to z reguły wielkie przeżycie dla małej damy oraz wspomnienie, które zostaje z nami do dorosłości (o ile oczywiście pierwszy kolczyk zostanie założony w wieku, gdy już mamy tego świadomość!). Jeśli jako mama dziewczynki “przymierzymierzasz się do tematu, warto zadać sobie kilka ważnych pytań oraz odrobinę trudu, aby znaleźć idealne – piękne i bezpieczne – pierwsze kolczyki.

Pierwsze kolczyki dla dziewczynki – czy to już ten odpowiedni moment? Z czego powinny być zrobione pierwsze kolczyki dla dziecka? Czym kierować się, a czego unikać w ich wyborze? Rozwiewamy wątpliwości! 

Spis treści: 

  1. Pierwsze kolczyki dla dziewczynki – kiedy?
  2. Jak wybrać pierwsze kolczyki dla dziewczynki?
  3. Pierwsze kolczyki dla dziecka: tego unikaj!
  4. Pierwsze kolczyki dla dziewczynki: odkryj urocze propozycje od Lilou!

Pierwsze kolczyki dla dziewczynki – kiedy?

Nie ma jednego idealnego dla wszystkich momentu na pierwsze kolczyki dla dziecka. Niektóre mamy decydują się na kolczyki już u bardzo małych dziewczynek (np. rocznych). Inne z kolei czekają na moment, w którym córeczka sama poprosi o kolczyki – czasem ma to miejsce w przedszkolu, innym razem w młodszych klasach szkoły podstawowej, ale bywa i tak, że decyzja o pierwszych kolczykach zapada dopiero w wieku nastoletnim. Jest to kwestia indywidualna, jednak warto… zostawić tę decyzję samej zainteresowanej

Pierwsze kolczyki dla dziewczynki powinny być zakładane świadomie, aby nie narażać dziecka na stres, procedurę, której nie rozumie, ryzyko infekcji czy np. utraty kolczyka podczas zabawy. Zdecydowanie lepiej więc zdecydować się na pierwsze kolczyki dla dziecka nie wcześniej niż w wielu przedszkolnym lub wczesnoszkolnym – a przynajmniej w takim, kiedy dziecko rozumie, czym są kolczyki i jak je nosić (a nie będzie próbowało np. wyjąć kolczyka i włożyć go sobie do buzi). Zakładanie pierwszych kolczyków nieświadomym tego maluchom może nie tylko przysporzyć dzieciom (i rodzicom) wiele stresu, ale także źle się skończyć (infekcją po przekłuciu uszu, zgubieniem lub połknięciem ozdoby). ssss.png

 

Jak wybrać pierwsze kolczyki dla dziewczynki? 

Wybór pierwszych kolczyków dla dziewczynki to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia, a także uwzględnienia kilku czynników. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są kolczyki. Najlepiej, aby były to kolczyki ze złota lub srebra – ponieważ w przypadku kruszców szlachetnych prawdopodobieństwo uczulenia jest najmniejsze. Złoto i srebro nie tylko rzadko uczulają, ale także posiadają właściwości antybakteryjne (zwłaszcza srebro).

Należy jednak zwrócić uwagę na próbę złota lub srebra i ewentualne domieszki innych, potencjalnie uczulających metali w składzie (np. niklu). Im wyższa próba złota czy srebra, tym mniejsze prawdopodobieństwo uczulenia. Złote kolczyki zawsze prezentują się elegancko, uroczo i pasują do wszystkiego. 

Po drugie, należy dobrać odpowiedni rozmiar i kształt kolczyków. Zbyt duże lub ciężkie kolczyki mogą być niewygodne i obciążać małe uszy. Najlepiej wybierać małe kolczyki (najczęściej wybierane wzory to np. kółeczka, serduszka, drobne kwiatuszki itp.)

Po trzecie, należy zapytać dziewczynkę o jej preferencje i gust. Niektóre dzieci lubią błyskotki i kolorowe kamienie, inne wolą stonowane i klasyczne wzory. Ważne jest, aby dziecko czuło się komfortowo, a pierwszy kolczyk był skojarzeniem budzącym radość, a nie stres.

Pierwsze kolczyki dla dziecka: tego unikaj!

Wybierając pierwsze kolczyki dla dziewczynki, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, unikaj:

  • kolczyków słabej jakości, wykonanej z tanich materiałów – mogą uczulać lub łatwo ulegać uszkodzeniu,
  • kolczyków długich, wiszących, bogato zdobionych, ciężkich (a także kolczyków nietypowych, jak np. nausznice) – nie tylko są zazwyczaj zbyt “dorosłe” i poważne, ale także mogą uszkodzić ucho, rozciągnąć je, a nawet zostać wyrwane (np. podczas zabawy). 

Pierwsze kolczyki dla dziewczynki: odkryj urocze propozycje od Lilou! 

Stoisz właśnie przed wyborem tych wyjątkowych, pierwszych kolczyków dla dziewczynki? Koniecznie sprawdź aktualną ofertę Lilou! W naszym sklepie online znajdziesz wyjątkowe kolczyki dla dziewczynki, których cechą wyróżniającą jest piękne, minimalistyczne wzornictwo, a także wysoka jakość. 

Kolczyki Lilou powstają z bezpiecznych materiałów, takich jak złoto próby 585 czy hipoalergiczna stal szlachetna. W naszej ofercie znajdziesz wyjątkowe, urocze wzory, takie jak np. małe, złote serduszka, koniczynki, kolczyki z różowym opalem lub kolorowym kwarcem – które prezentują się wyjątkowo słodko i dziewczęco! Przekonaj się sama! 

aaaad.png

Czytaj też na blogu Lilou: 

Kolczyki w uszach – nazwy oraz znaczenie

Inne artykuły