Lilou

Poradnik

Jakie kolczyki dla alergików? Uczulenie na kolczyki nie przekreśla ich noszenia!

Kolczyki, a dokładniej rzecz ujmując: materiał, z którego są wykonane, może być alergenem dla ludzkiego organizmu. Tak samo jak w przypadku pokarmów, kosmetyków czy innych substancji, z którymi się stykamy – również alergia na kolczyki jest możliwa. Co więcej, nie jest ona wcale tak rzadkim zjawiskiem.  Powszechnie uważa się m.in., że kolczyki dla alergika to np. złote kolczyki. Czy to prawda? Wyjaśniamy! 

Alergia na kolczyki – czy jest możliwa? Kiedy występuje?

Alergia na kolczyki jest reakcją organizmu na metale zawarte w biżuterii, takie jak nikiel, chrom czy kobalt. Alergenem mogą być także rozmaite składniki w biżuterii sztucznej (syntetycznej), zwłaszcza plastikowej, silikonowej itp. Co więcej, alergia na kolczyki nigdy nie występuje przy pierwszym, a dopiero przy kolejnym zetknięciu się z daną substancją (kiedy to nasz organizm nauczy się rozpoznawać dany alergen). Uczulenie na kolczyki może wystąpić nagle u każdej osoby, nawet takiej, która nigdy wcześniej nie była uczulona, a nosi ozdoby w uszach od wielu lat.

Uczulenie na kolczyki – objawy

Jak rozpoznać uczulenie na kolczyki? Objawy mogą się różnić w zależności od stopnia uczulenia, ale najczęściej występujące to:

  • zaczerwienienie, 
  • obrzęk, 
  • swędzenie i/lub pieczenie,
  • wysypka lub ropna wydzielina w miejscu kontaktu z kolczykiem. 

 

Alergia na kolczyki może wystąpić niedługo po przebiciu uszu lub po dłuższym czasie noszenia biżuterii (bez względu na to, czy nosisz duże kolczyki sztyfty, czy inne). Jej wystąpienia nie da się przewidzieć – jednak jeśli masz skłonność do alergii, warto od razu wybierać kolczyki dla alergików, czyli wykonane z materiałów hipoalergicznych (nieuczulających) jak złoto, srebro, tytan czy stal chirurgiczna.

Blog_grafika z podpisami kopia 3.png

Uczulenie na kolczyki – co zrobić, gdy wystąpią objawy?

Jeśli wystąpią objawy alergii, należy natychmiast zdjąć kolczyki i skonsultować się z lekarzem alergologiem. Po wyjęciu kolczyków objawy alergii powinny w krótkim czasie ustąpić lub stać się mniej uciążliwe. Jeśli jednak tak się nie stanie – poszukaj pomocy medycznej jak najszybciej. 

Jakie kolczyki nie uczulają?

Uczulenie na kolczyki nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z wszelkich ozdób w uszach (czy innych miejscach z piercingiem). Alergicy muszą jednak zadać sobie nieco więcej trudu, by znaleźć kolczyki, które nie uczulają. W praktyce to, co określamy jako kolczyki nieuczulające, także może alergizować (zdarza się np. uczulenie na złoto), jednak są to ekstremalnie rzadkie przypadki, dlatego kolczyki dla alergików uznawane są za względnie bezpieczne. 

A zatem, jakie kolczyki nie uczulają? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które chcą nosić biżuterię, ale mają wrażliwą skórę lub alergię na niektóre metale. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ uczulenie może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak rodzaj metalu, sposób jego obróbki, obecność dodatkowych elementów, takich jak kamienie czy perły, a nawet indywidualna reakcja organizmu. 

Kolczyki dla alergików – jakie wybrać?

Osoby z alergią na kolczyki powinny sięgać po kolczyki  kolczyki wykonane z metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro czy platyna. Te metale są najmniej alergenne i najbardziej trwałe. W przypadłości, jaką jest uczulenie na kolczyki warto natomiast unikać kolczyków wykonanych z tanich metali, takich jak mosiądz, cyna, nikiel czy aluminium. Te metale często zawierają domieszki innych substancji, które mogą powodować podrażnienia lub alergie. Ponadto łatwo ulegają one utlenianiu i korozji, co może zmieniać ich kolor i właściwości. Jeśli nie jesteśmy pewni, z jakiego metalu są wykonane kolczyki, lepiej ich nie kupować lub sprawdzić ich skład na etykiecie lub w sklepie.

Odpowiedzią na pytanie, jakie kolczyki dla alergików, mogą być także kolczyki wykonane z materiałów innych niż metale (np. z drewna, szkła itp.). Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ taka biżuteria zawiera zwykle elementy bezpośrednio stykające się ze skórą wykonane z metalu (np. haczyki, jakie mają kolczyki wiszące czy sztyfty, jakie posiadają małe kolczyki). Ponadto należy dbać o higienę tych kolczyków i regularnie je czyścić i dezynfekować.

Czy kolczyki ze stali chirurgicznej uczulają?

Kolczyki dla alergików ze stali chirurgicznej uczulają stosunkowo rzadko, dlatego powszechnie używane są za kolczyki nieuczulające. Warto pamiętać, że nie ma jednego rodzaju kolczyków, który nie uczulałby nikogo. Każdy musi samodzielnie sprawdzić, na co jest uczulony i jak reaguje na różne materiały. Najlepiej jest wybierać kolczyki wysokiej jakości i sprawdzonego pochodzenia, a także dbać o ich czystość i stan techniczny. W ten sposób można cieszyć się piękną biżuterią bez obawy o zdrowie.

Blog_grafika z podpisami kopia1.png

Czytaj też na blogu Lilou:

Jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy? 

 

Inne artykuły